AKTUÁLNÍ DODACÍ LHŮTA VELKÝCH PRODUKTŮ - LÍHNĚ, KURNÍKY, ŠKUBAČKY, VÝBĚHY, KLECE atd.: 1-2 dny
DODACÍ LHŮTA KRMIVA: 2 DNY
DODACÍ LHŮTA MALÝCH PRODUKTŮ - DOPLŇKY, MINERÁLY atd.: 5-6 dnů

Psi pro alergiky: Jaká jsou nejoblíbenější hypoalergenní plemena psů?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

29.03.2023

Psi pro alergiky: Jaká jsou nejoblíbenější hypoalergenní plemena psů?

Psi se řadí mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky a mnoho rodin si život bez něj nedokáže představit. Rádi byste se také zařadili mezi hrdé paníčky či paničky nějakého čtyřnohého miláčka, ale trápí vás alergie na psy? Klidně můžete, jen je třeba na alergii myslet při výběru psa. Dokonce ani nemusíte být příliš zklamaní, výběr psů vhodných pro alergiky je totiž překvapivě široký. Podívejte se na to, co stojí za vznikem alergické reakce buď při přímém kontaktu se psem, nebo při pobytu v prostředí, ve kterém pes žije. Pak už na vás čeká seznam nejoblíbenějších psích plemen, která si můžete pořídit i jako alergik, a několik rad, jak omezit možnost vzniku alergické reakce při soužití se psem.

Co vyvolává alergickou reakci

Za alergickou reakcí nemusí nutně stát psí chlupy, „problémových faktorů“ se ve spojení se psy objevuje více. Poměrně překvapivé je navíc to, že za alergickou reakcí většinou nestojí samotné chlupy, alergie na zvířecí srst se totiž objevuje zřídka. Alergickou reakci dokážou vyvolat odumřelé šupinky kůže v srsti, případně další alergeny usazené v srsti, jako je pyl, prach nebo roztoči. Dalšími alergeny jsou psí sliny a moč, které obsahují specifickou bílkovinu, stejně jako psí pot a zmíněné šupinky kůže.


Je třeba zmínit, že každý pes může vyvolat alergickou reakci, nevyjímaje plemena označovaná jako hypoalergenní. Proto je dobré si psa vybírat tváří v tvář a strávit s ním nějaký čas, než si ho vezmete s sebou domů. Alergická reakce se nejčastěji projevuje ve formě alergické rýmy, v závažnějších případech se lze potýkat s ekzémem, zánětem spojivek nebo astmatem.

Oblíbená plemena psů vhodná pro alergiky

Důležitou zásadou při výběru psa pro alergika je vybrat takové plemeno, které příliš nelíná. Pak se alergik nebude muset potýkat s chlupy pokrytými alergeny na každém kroku. Mezi plemena psů, která si mohou pořizovat alergici, patří:


 • Jorkšírský teriér – Srst tohoto roztomilého plemene připomíná hladké lidské vlasy. Jorkšíři nemají podsadu (jemnější krátké chlupy) a tolik tedy nelínají.

 • Bichon Frisé (bišonek) – Tento kudrnáč s hustým nadýchaným kožíškem je pouze malým zdrojem alergenů. Chlupy z něj nevypadávají, zůstanou zamotané v srsti, dokud je nevyčešete.

 • Maltézský psík – I tento malý neposeda se může pochlubit minimálním línáním.

 • Čínský chocholatý pes – Existuje jako naháč, který má pouze chocholky srsti na hlavě, krku, ocasu a nohách. Díky tomu líná pouze velmi málo, nebo dokonce vůbec při častější úpravě chocholků. Každému ale nemusí padnout do oka.

 • Basenji – Basenji má krátké měkké chlupy a příliš nelíná. Navíc se o sebe stará, v očišťování se vyrovná kočkám.

 • Knírač – Ani přátelský knírač příliš neztrácí chlupy a v jeho kožichu se neobjevuje moc šupinek kůže. Menší línání je dobré ještě dále omezovat každodenním vyčesáváním.

 • Portugalský vodní pes – Je vhodný pro osoby s lehčí alergií. Má jen jednu vrstvu srsti, chybí mu podsada.

Jak omezit vznik a projevy alergické reakce na psa

V případě, že trpíte silnější alergickou reakcí na kontakt se psem, bude lepší si tohoto mazlíčka nepořizovat. Pokud však máte jen lehčí alergii a pořídíte si psa, vyplatí se pro bezproblémové soužití zaměřit na několik věcí.


 • Pravidelně svému psovi dopřávejte důkladnou koupel
 • Starejte se o psí srst. Pomůže její časté, nejlépe každodenní vyčesávání.
 • Používejte doma čističku vzduchu a případně i zvlhčovač vzduchu, je-li to třeba.
 • Častěji perte různé potahy na sedačkách, křeslech či polštářích, kde pes odpočívá.
 • Důkladně čistěte zejména psí pelíšek.
 • Nezapomínejte doma vysávat s vhodným typem vysavače.
 • Užívejte léky na alergii, například sprej na alergickou rýmu nebo prášky.

Další články

Jak připravit zahradu na jaro?

23.02.2024

Jak připravit zahradu na jaro?

Zima se pomalu chýlí ke konci, stromy se opět zbarvují do zelena, rozkvétají první květiny. Jaro v zahradě dělá divy. A my se můžeme těšit, až se opět pustíme do práce na zahrádce a připravíme ji na novou sezónu. S prací neotálejte, je dobré začít již v průběhu února a března. V tomto článku si odpovíme na otázky, jak se zahrada na jaro připravuje, kdy hnojit zahradu a jaké rostliny sázet již na začátku jara.


Ještě před samotnými pracemi se seznamte s plány, které chcete na zahradě v nové sezóně rozvíjet. Zvažte, co a kde chcete letos pěstovat a jaké prostředky k tomu budete potřebovat (např. hnojiva).
Přečíst článek
Čištění a dezinfekce kurníku

22.02.2024

Čištění a dezinfekce kurníku

Stejně tak jako čistíme náš domov, musíme se postarat i o ten slepiček. Zabráníme tak rozvoji parazitů, kteří by mohli kurník napadnout a taktéž pro slepičky vytvoříme ideální prostředí. Úklid ani dezinfekci nepodceňujte, výsledky se jistě odrazí na snůšce vajec, a hlavně na zdraví slepic.

Přečíst článek
Šrotovník na obilí - k čemu slouží a proč je dobré ho mít

20.02.2024

Šrotovník na obilí - k čemu slouží a proč je dobré ho mít

Užitečná pomůcka nejen pro chovatele kuru domácího. Co o šrotovníku na obilí víme dál? Síla mechanismu vám dokáže nadrtit i kukuřici, po které se v kurníku ihned zapráší. Vydejte se s námi na toulku šrotovníky na kukuřici a obilí a objevte všechny jejich přednosti v novém článku.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.