SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Jak se zbavit čmelíků u slepic?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

24.07.2024

Jak se zbavit čmelíků u slepic?

Čmelík kuří je drobný parazit, který napadá drůbež, ale také holuby a další ptactvo. Jeho přítomnost v chovu může způsobovat značné problémy, dá se s nimi ovšem účinně bojovat. Podívejte se s námi na několik praktických rad, jak se zbavit čmelíků v kurníku a jak předcházet jejich opětovnému výskytu. 

Jak čmelíky poznat?

Čmelíci jsou velmi drobní paraziti, kteří po nasátí dosahují velikosti 1 mm. Často bývají díky své podobnosti zaměnitelní s klíšťaty. Nejaktivnější jsou v noci, kdy parazitují na slepici. Na první pohled není jejich přítomnost poznat, čmelík na slepici se schovává pod peřím, kde saje krev. Přes den se ukrývají ve spárách kurníku, kde kladou vajíčka. 


Pokud se čmelíci u slepic vyskytnou, jistě to poznáte. Drůbež začne vykazovat známky podráždění, neklidu a začne se drbat. V důsledku toho následně přichází o peří. Dále je možné, že se sníží nebo úplně zastaví snůška. Pokud máte podezření na přítomnost čmelíků, důkladně prohlédněte slepice i jejich kurník. 

Hubení čmelíků u slepic

Prvním krokem v boji proti čmelíkům je důkladné vyčištění kurníku. Nejprve odstraňte veškeré staré stelivo a vrhněte se na dezinfekci prostoru. K tomu lze využít speciální postřiky proti čmelíkům, jako je například Čmelíkostop. Zaměřte se na všechny štěrbiny a skrytá místa, kde by se čmelíci mohli ukrývat, taktéž nezapomeňte na podlahy a stropy. Vhodné je tento postup po nějaké době opakovat, aby byla zajištěna 100% účinnost. Dbejte na to, aby vše proběhlo v bezpečné vzdálenosti od slepic. 


Využít takto můžete také křemelinu. Před použitím je ovšem vhodné kurník vymýt horkou vodou, počkat, až stěny vyschnou, a následně natírat křemelinou. Opět je třeba se věnovat každé skulince, kde by se čmelíci mohli ukrývat. 

Dále lze využít hašené vápno smíchané s vodou dle návodu, kterým se natře pomocí štětce celý kurník. Následně nechte alespoň týden schnout.

Léčba slepic

Slepice samotné mohou být ošetřeny antiparazitními přípravky, které jsou speciálně navrženy pro boj se čmelíky, využít lze ovšem také křemelinu či dřevěný popel. Spreje proti čmelíkům jsou velice účinné a rychle slepičky tohoto problému zbaví. Zároveň je manipulace taktéž velmi jednoduchá. Aplikujte vždy na peří a kůži slepic. 


Křemelinu je třeba aplikovat důkladně do peří až na kůži na všech postižených oblastech. Pokud se rozhodnete pro využití dřevěného popela, hleďte na to, aby byl popel studený. Tím následně posypte tělo slepičky. Nezapomeňte ani na hlavu. Tento postup opakujte víckrát denně. Za pár dní čmelíci zmizí. 


V době léčení se vyhněte konzumaci vajec a masa. V případě vajec postačí týden, u masa raději měsíc. 

Prevence

Abyste se vyhnuli návratu čmelíků, dodržujte tato preventivní opatření. Udržujte kurník čistý a pravidelně měňte stelivo. Důkladně a pravidelně čistěte a dezinfikujte také všechna skrytá místa, která mají čmelíci rádi. Dále při pořízení nové slepice vždy pečlivě zkontrolujte, zda není napadena. Nezapomeňte ani na popeliště, díky kterému se slepice dezinfikují. 


Čmelíci mohou představovat vážný problém pro chovatele slepic, avšak s důkladným čištěním, dezinfekcí kurníku a preventivními opatřeními lze jejich přítomnost omezit. Klíčem ke zvládnutí této situace je také včasná identifikace problémů. Všímejte si tedy u svých slepiček každé změny, která nastane. 

Další články

Tajemství úspěšné sklizně

06.09.2024

Tajemství úspěšné sklizně

Srpen je pro zahrádkáře charakteristický radostným obdobím sklizně, ale také námahou a spoustou práce. Zahrady se začínají plnit čerstvým ovocem a zeleninou, které čekají na sklízení a jejich následné zpracování. Díky tomu je tento poslední letní měsíc také ve znamení hojnosti. Avšak ani na zahradách těch nejzkušenějších zahrádkářů nevypadají věci vždy tak dokonale, jak si myslíme. 

Přečíst článek
Můžou se domácí mazlíčci v létě spálit?

04.09.2024

Můžou se domácí mazlíčci v létě spálit?

Léto přináší plno radostí a zážitků. Krom toho ale také různá rizika spojená s horkem. A to nejen u nás, ale také u našich domácích mazlíčků. Zatímco se my běžně chráníme před slunečním zářením pomocí opalovacích krémů, klobouků a slunečních brýlí, často zapomínáme, že naši mazlíčci mohou být také ohroženi. 

Přečíst článek
Proč pes pojídá divné věci?

30.08.2024

Proč pes pojídá divné věci?

Už jste se někdy setkali s tím, že Váš pejsek pojídal opravdu zvláštní věci, jako jsou kamínky, papírové kapesníčky nebo dokonce výkaly? Důvody tohoto neobvyklého chování psa mohou být různorodé – od zdravotních problémů až po nudu. Pojďte se s námi podívat, proč Váš pes žere hlínu a ostatní divné věci.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.