Jak vyrobit past na kunu?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

26.07.2024

Jak vyrobit past na kunu?

Kuny bývají velice často nežádoucími hosty ve stodolách, staveních, ale také v autech. Jedná se o chytrá zvířata, která jsou také rychlá, což nám značně ztěžuje jejich odchyt. Pokud se Vás návštěva kuny týká a nechcete využít drastičtější metody, můžete si vyrobit vlastní past na kuny. Pojďte se s námi podívat, jak takovou efektivní past vytvořit. 


Co budete potřebovat?

Nejprve se podíváme na potřebné materiály. Připravte si: 

  • dřevěná deska 
  • plotové pletivo poplastované
  • drátěné pletivo s malými oky
  • dveřní panty
  • nůžky a drátek
  • kladivo a hřebíky
  • návnada

Past na kuny výroba

Nejprve si připravíme dřevěnou desku, která nám bude sloužit jako základna pasti na kuny. Pokud chcete, aby byl povrch jemný, můžete ji obrousit. 


Dále si přichystáme stěny pasti. K tomu nám poslouží pletivo, z kterého si přichystáme čtyři kusy. Ty by měly být dostatečně vysoké a dlouhé, aby pokryly všechny strany desky. Pletivo připevníme k okrajům desky pomocí kladiva a hřebíků tak, aby vytvořilo uzavřený prostor. 


Nyní přichází na řadu drátěné pletivo, které poslouží k vytvoření vstupního otvoru tak, aby se jednalo o jednocestnou bránu. Otvor musí být dostatečně velký, aby kuna zvládla vlézt dovnitř. Avšak nejen to, je třeba vytvořit zpětný mechanismus, který zamezí jejímu úniku. Toto zprovozníme následovně. Drátěné pletivo necháme viset přes otvor volně dolů, abychom vytvořili záclonu. Ta se sice při vstupu nadzvedne, ovšem po průchodu se sama zavře. 


V dalším kroku se pustíme do připevnění dveřních pantů na druhou stranu pasti. Panty poslouží jako uzavírací mechanismus. Připevníme je k dřevěné desce a k pletivu, které bude zastávat funkci dveří. Je třeba, aby dvířka byla dostatečně těžká, aby se samovolně zavřela. 


Nakonec zbývá umístit do zadní části návnadu. Doporučujeme použít něco silně aromatického, jako je syrové maso nebo vejce.


Past pravidelně kontrolujte, aby se co nejdříve po chycení zvíře vypustilo do volné přírody. Vždy vypouštějte daleko od Vašeho obydlí. Kuny se totiž velice rády vracejí, tak aby nedošlo k jejich návratu. 


Vyrobit sklopec na kunu není příliš náročné, ovšem je třeba obalit se trpělivostí a pečlivostí. Díky této metodě lze úspěšně řešit problém s kunami bez nutnosti uchýlení se k drastickým a chemickým metodám. Pokud pro Vás kutilství není to pravé ořechové a potřebujete nutně co nejrychleji vyřešit zápas s kunou, podívejte se na naši širokou nabídku sklopců.


Další články

Proč morčata potřebují dostávat vitamín C?

15.01.2025

Proč morčata potřebují dostávat vitamín C?

Tak jako u všech zvířat, i u morčat je potřeba věnovat pozornost jejich stravě, aby byly zajištěny všechny potřebné živiny. Klíčovou složkou pro jejich zdraví je vitamín C. Na rozdíl od některých jiných zvířat, morčata si nejsou schopna sama syntetizovat tento vitamín v těle a musí jej získávat z potravy. Pojďte se s námi na tuto problematiku podívat. 

Přečíst článek
Čím krmit lesní zvěř v zimě?

13.01.2025

Čím krmit lesní zvěř v zimě?

V zimním období chodí spousta z nás do lesa přilepšit zvířátkům a pomoct jim lépe zvládnout chladné dny. Avšak věděli jste, že ne každé přilepšení jim může být opravdu nápomocné? Před přikrmováním zvířat je dobré se domluvit s mysliveckým spolkem, který má na starost náš konkrétní region. Myslivci...

Přečíst článek
Jak vidí různá zvířata?

19.12.2024

Jak vidí různá zvířata?

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů, který lidem a ostatním tvorům umožňuje orientaci ve světě. A přestože je náš zrak velice dobře vyvinutý, zvířata mají odlišné způsoby vidění, které jsou často dokonalejší než ty naše. Evoluce totiž přizpůsobila zvířecí oči tak, aby jim v přirozeném prostředí poskytovaly maximální výhody. Jak tedy vidí různé druhy zvířat?

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.