Autor: Pavel Frček
22.07.2024
Kolik vajec snese slepice za rok?
Vajíčka jsou nedílnou součástí našich jídelníčků. Není tak divu, že jsou slepičky jedním z nejčastěji chovaných druhů domácích zvířat. Dokážete si ovšem představit, jak takové vejce vzniká a co všechno to obnáší? Jak probíhá snůška u slepic a kolik takových vajíček nám je za rok schopna dát se dozvíte níže. Pokud Vás vývoj kuřete ve vejci neláká, lze slepice chovat i bez kohouta, nicméně kohout zaobírá velmi důležitou ochranářskou a oplozovací funkci.
Tvorba vajec u slepic
Jak dlouho snáší slepice vejce? Proces tvorby vajec u slepic začíná ve vaječníku, kde se tvoří žloutek a vajíčko se vyvíjí. Když je vajíčko zralé, uvolní se z vaječníku a putuje vejcovodem, kde se obaluje bílkem a skořápkou. Zde také v případě, že došlo k páření, dochází k oplodnění vajíčka. Vajíčko dále putuje směrem k děloze a ven skrze kloaku. Celý tento proces trvá přibližně 24 až 26 hodin pro každé vajíčko. Nejvíce času zabere tvorba skořápky ve vejcovodu. Tato fáze trvá 15-18 hodin.
Cyklus snášení
Jak často snáší slepice vejce? Cyklus snášení, tedy období, kdy slepička snáší vajíčka, se u každé liší v závislosti na plemeni, věku, stravě a prostředí. Obecně platí, že v prvním roce snášejí slepice nejvíce vajec, s přibývajícím věkem se ovšem jejich produkce může snižovat. A kdy slepice snáší? Nejčastěji kolem 9. hodiny ranní, avšak denní doba snášky je od 5 do 15 hodin.
Slepice – počet vajec za rok
A vlastně kolik snese slepice vajec? Průměrné snášení vajec u slepic v průmyslových chovech může dosahovat čísel 250 až 300 vajec za rok v prvních letech života drůbeže. Společně s přibývajícím věkem totiž klesá produkce vajec. Tato čísla se samozřejmě mohou lišit v závislosti na plemeni, genetice, věku a péči, kterou slepice dostává.
Je však důležité brát v úvahu nejenom množství vajec, která slepice snesou, ale také jejich kvalitu. Kvalitní výživa, péče, hygiena a podmínky chovu hrají klíčovou roli v zajištění správně vyvinutých vajíček.
Plemena slepic podle snůšky
Pokud hledáte vhodné plemeno pro největší snůšku vajec, budou pro Vás vhodné hybridky. Ty jsou určeny k maximální produkci vajec – za rok dokážou snést i přes 300 vajec.
Kolem 250 vajec za rok dokáží snést lehhornky a sussexky, 200 vajec Vám pak dopřejí plymutky, které svou ztrátu v produkci vykompenzují svou zmasilostí. Více o těchto plemenech si přečtěte v našem článku: „Nosné slepice: Jaká plemena snáší nejvíc vajec“.
Vejce jsou pro nás důležitým zdrojem potravy, proto myslete především na kvalitu výsledného produktu. Zajistěte, aby byl chov veden s ohledem na pohodlí a zdraví slepiček. A i když je počet vajec, která slepice snesou, proměnlivý, závisí na mnoha faktorech, které z velké míry můžete ovlivnit i Vy.
Další články
13.01.2025
Čím krmit lesní zvěř v zimě?
V zimním období chodí spousta z nás do lesa přilepšit zvířátkům a pomoct jim lépe zvládnout chladné dny. Avšak věděli jste, že ne každé přilepšení jim může být opravdu nápomocné? Před přikrmováním zvířat je dobré se domluvit s mysliveckým spolkem, který má na starost náš konkrétní region. Myslivci...
Přečíst článek19.12.2024
Jak vidí různá zvířata?
Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů, který lidem a ostatním tvorům umožňuje orientaci ve světě. A přestože je náš zrak velice dobře vyvinutý, zvířata mají odlišné způsoby vidění, které jsou často dokonalejší než ty naše. Evoluce totiž přizpůsobila zvířecí oči tak, aby jim v přirozeném prostředí poskytovaly maximální výhody. Jak tedy vidí různé druhy zvířat?
18.12.2024
Jaké rostliny jsou toxické pro kočky a psy?
Mnoho lidí, kteří sdílejí svoji domácnost s nějakým domácím mazlíčkem má zároveň rádo i rostliny a pěstují je pro své potěšení a radost. Živá fauna i flora náš život nepochybně obohacuje a zkrášluje. Je však potřeba myslet na to, že z kombinace zvířátek a kytiček mohou pramenit některá nebezpečí.
Přečíst článek