AKTUÁLNÍ DODACÍ LHŮTA VELKÝCH PRODUKTŮ - LÍHNĚ, KURNÍKY, ŠKUBAČKY, VÝBĚHY, KLECE atd.: 1-2 dny
DODACÍ LHŮTA KRMIVA: 2 DNY
DODACÍ LHŮTA MALÝCH PRODUKTŮ - DOPLŇKY, MINERÁLY atd.: 5-6 dnů

Potřebuje vaše slepice dietu

Autor: Juraj Korim

10.10.2023

Potřebuje vaše slepice dietu

Připadá Vám vaše slepička nafouklá, skleslá, bez energie a zkrátka není ve své kůži? Určitě jí při těchto příznacích věnujte zvýšenou pozornost. Nemusí se jednat pouze o špatný jídelníček, ale například o zaseklé vajíčko, které umí napáchat velké škody.

Špatné trávení

Jedna z příčin, proč je slepička nafouklá, může souviset se zažívacími problémy. Nejpravděpodobněji ji trápí nadýmání, nadměrná plynatost nebo zácpa. Tyto potíže často vznikají zvlhnutím krmiva nebo ze stojaté vody. Přesvědčte se, že krmivo, které svým slepicím dáváte, skladujete na suchém místě. Také nezapomeňte často měnit vodu. Nejlepší variantou jsou napáječky pro drůbež. V porovnání s klasickými miskami udrží vodu po celou dobu čistou.

Tučná slepice

Dalším důvodem, proč vypadá slepička nafoukle, sklesle a unaveně může být řada komplikací způsobená nevhodnou stravou nebo jejím nadměrným množstvím.

Dávejte si tedy pozor na správné množství krmiva. Jedna slepice denně zkonzumuje cca 100 g krmné směsi. Taky se ujistěte, že je potrava správně vyvážená a neobsahuje velké množství sacharidů nebo nedostatek vlákniny. Pokud byste rádi vytvořili pestrý jídelníček pro vaše slípky, dobrou volbou jsou krmné směsi. Kromě zmíněné vlákniny obsahují důležité vitamíny a minerály.

Uvíznuté vejce

Zaseklé vajíčko je jedním z dalších důvodů, proč se vám může zdát slepice nafouklá. Tento problém často doprovází další příznaky. Slepička ztrácí chuť k jídlu, posedává, není aktivní jako obvykle, přestává pít a nesnáší vejce. Že se opravdu jedná o uvíznuté vajíčko zjistíte tím, že slepičku prohmatáte. V tomto případě vejce jistě ucítíte. 

Existuje pár možností, jak se se zaseklým vajíčkem vypořádat. Častou variantou je podávání vápníku. V případě, že slepice nechce pít, dejte jí vodu pomocí kapátka. Pokud ani po podání vápníku slepička vajíčko nesnese, vyzkoušejte teplou lázeň. Na 15 až 20 minut ponořte slípku po břicho do teplé vody můžete jí pomoci opatrnou masáží. 

Zdraví na prvním místě

Nepodceňujte zdraví svých slepiček. Jestli se vám zdá, že nejsou ve své kůži, určitě se snažte přijít na to, co může Vaši slepici trápit. A pokud si nejste jistí, neváhejte se s pomocí obrátit na veterináře. Určitě Vám pomůže.


Další články

Jak připravit zahradu na jaro?

23.02.2024

Jak připravit zahradu na jaro?

Zima se pomalu chýlí ke konci, stromy se opět zbarvují do zelena, rozkvétají první květiny. Jaro v zahradě dělá divy. A my se můžeme těšit, až se opět pustíme do práce na zahrádce a připravíme ji na novou sezónu. S prací neotálejte, je dobré začít již v průběhu února a března. V tomto článku si odpovíme na otázky, jak se zahrada na jaro připravuje, kdy hnojit zahradu a jaké rostliny sázet již na začátku jara.


Ještě před samotnými pracemi se seznamte s plány, které chcete na zahradě v nové sezóně rozvíjet. Zvažte, co a kde chcete letos pěstovat a jaké prostředky k tomu budete potřebovat (např. hnojiva).
Přečíst článek
Čištění a dezinfekce kurníku

22.02.2024

Čištění a dezinfekce kurníku

Stejně tak jako čistíme náš domov, musíme se postarat i o ten slepiček. Zabráníme tak rozvoji parazitů, kteří by mohli kurník napadnout a taktéž pro slepičky vytvoříme ideální prostředí. Úklid ani dezinfekci nepodceňujte, výsledky se jistě odrazí na snůšce vajec, a hlavně na zdraví slepic.

Přečíst článek
Šrotovník na obilí - k čemu slouží a proč je dobré ho mít

20.02.2024

Šrotovník na obilí - k čemu slouží a proč je dobré ho mít

Užitečná pomůcka nejen pro chovatele kuru domácího. Co o šrotovníku na obilí víme dál? Síla mechanismu vám dokáže nadrtit i kukuřici, po které se v kurníku ihned zapráší. Vydejte se s námi na toulku šrotovníky na kukuřici a obilí a objevte všechny jejich přednosti v novém článku.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.