AKTUÁLNÍ DODACÍ LHŮTA VELKÝCH PRODUKTŮ - LÍHNĚ, KURNÍKY, ŠKUBAČKY, VÝBĚHY, KLECE atd.: 1-2 dny
DODACÍ LHŮTA KRMIVA: 2 DNY
DODACÍ LHŮTA MALÝCH PRODUKTŮ - DOPLŇKY, MINERÁLY atd.: 5-6 dnů

Listí – hrabat či nehrabat?

Autor: Luboš Burda

24.11.2023

Listí – hrabat či nehrabat?

S příchodem podzimu nastává dilema, zda listí hrabat či nehrabat. Touto otázkou se každoročně nezabýváme pouze my, ale také spousta dalších zahrádkářů, jejichž názory se často rozcházejí. Pojďte se s námi podívat, jaké jsou možnosti.

Každoroční útrapy s hromadou listí

Každý zahrádkář si jistě pod přípravami zahrady na zimu představí nekonečné nánosy listí, které musí zpracovat. A tak by nejraději nechal vše tak, jak to příroda zařídila. Bylo by to ovšem dobré rozhodnutí? 


Začneme se situací, kdy necháme vše ležet ladem. Listí spadalo, přichází zima a listí stále leží tak, jak příroda zařídila. Pod jeho pokrývkou se začínají odehrávat procesy, během kterých listy udržují v půdě vlhkost a ochraňují ji před vymrznutím. Zároveň se uvolňují vitamíny a další důležité látky, které napomáhají hnojení trávníku. Tímto můžeme zamezit také plevelu, který se jinak snaží prorůstat na nechtěných místech. V zimě si v listí může najít svůj domov i hmyz, ježci či larvy a housenky motýlů, ale také různí škůdci a choroby, které po zimě mohou napadnout naše rostliny. Na jaře se začíná celá příroda probouzet a my se těšíme na rozkvetlou zahradu, zelené stromy a také krásně zelený a zdravý trávník. Mnohdy nás ale bude bohužel čekat navlhlé listí, které utvoří hnijící hmotu, kterou budeme velice těžko sklízet, a nakonec pod ním objevíme trávník, na kterém nedostatkem světla zůstaly jen lysiny. 


A jak vypadá druhá verze příběhu? Již opadalo všechno listí a my se vrháme na poctivé hrabání. Listy buď spálíme nebo odvezeme na bioodpad. Na jaře nás čeká trávník bez práce, již připraven na další vegetační období. Pomoci mu můžeme trávníkovým substrátem, který zlepší kvalitu půdy. 


A co tyto dvě činnosti spojit? Shrabejte listí, pro jednodušší práci využijte fukary nebo vysavače, aby se přes zimu trávník nezatěžoval, avšak vynechejte pálení nebo odvoz do bioodpadu. Dané nám může být vhodným pomocníkem při kompostování. Na kompost se hodí listy jakýchkoli ovocných stromů, okrasných keřů nebo například javorů, které se rychle rozkládají. Naopak pomalejší proces rozkladu pozorujeme u ořechů či dubů. Využít se může také jako mulč pro kořeny stromů nebo citlivější keře, avšak estetickou funkci lépe zajistí mulčovací kůra.

Pohybu na čerstvém vzduchu není nikdy dost

I když hrabání není úplně oblíbená činnost, stojí za to věnovat mu čas. Za odměnu nás bude čekat krásný trávník a pohyb na čerstvém vzduchu, kterého bohužel v posledních letech máme čím dál méně.

Další články

Jak připravit zahradu na jaro?

23.02.2024

Jak připravit zahradu na jaro?

Zima se pomalu chýlí ke konci, stromy se opět zbarvují do zelena, rozkvétají první květiny. Jaro v zahradě dělá divy. A my se můžeme těšit, až se opět pustíme do práce na zahrádce a připravíme ji na novou sezónu. S prací neotálejte, je dobré začít již v průběhu února a března. V tomto článku si odpovíme na otázky, jak se zahrada na jaro připravuje, kdy hnojit zahradu a jaké rostliny sázet již na začátku jara.


Ještě před samotnými pracemi se seznamte s plány, které chcete na zahradě v nové sezóně rozvíjet. Zvažte, co a kde chcete letos pěstovat a jaké prostředky k tomu budete potřebovat (např. hnojiva).
Přečíst článek
Čištění a dezinfekce kurníku

22.02.2024

Čištění a dezinfekce kurníku

Stejně tak jako čistíme náš domov, musíme se postarat i o ten slepiček. Zabráníme tak rozvoji parazitů, kteří by mohli kurník napadnout a taktéž pro slepičky vytvoříme ideální prostředí. Úklid ani dezinfekci nepodceňujte, výsledky se jistě odrazí na snůšce vajec, a hlavně na zdraví slepic.

Přečíst článek
Šrotovník na obilí - k čemu slouží a proč je dobré ho mít

20.02.2024

Šrotovník na obilí - k čemu slouží a proč je dobré ho mít

Užitečná pomůcka nejen pro chovatele kuru domácího. Co o šrotovníku na obilí víme dál? Síla mechanismu vám dokáže nadrtit i kukuřici, po které se v kurníku ihned zapráší. Vydejte se s námi na toulku šrotovníky na kukuřici a obilí a objevte všechny jejich přednosti v novém článku.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.