AKTUÁLNÍ DODACÍ LHŮTA VELKÝCH PRODUKTŮ - LÍHNĚ, KURNÍKY, ŠKUBAČKY, VÝBĚHY, KLECE atd.: 1-2 dny
DODACÍ LHŮTA KRMIVA: 2 DNY
DODACÍ LHŮTA MALÝCH PRODUKTŮ - DOPLŇKY, MINERÁLY atd.: 5-6 dnů

Kuna, postrach ulice

Autor: Juraj Korim

16.10.2023

Kuna, postrach ulice

Kuna skalní neboli domácí dokáže potrápit každého z nás. Ať už se pustí do hadiček ve Vašem autě nebo do střešní izolace, častoza sebou zanechá velkou spoušť. Zkoušeli jste spousty babských rad, které by měly kunu odlákat, ale žádné nezabírají? Neztrácejte naději, máme pro Vás přichystané nástroje, které Vám pomohou.

Jak poznat, že k Vám zavítala kuna?

Zdá se Vám, že se do Vašeho domu či auta nastěhoval nezvaný host? Pečlivě projděte podezřelé místo a sledujte tyto jevy: 

  1. Na místě je cítit zápach mršin a shnilého jídla, které si shromažďuje. 

  2. V noci je slyšet silný dusot, který je způsoben pobíháním po střeše. 

  3. Značení teritoria v podobě moči a trusu. 

  4. Rozkousaná izolace domu, kabeláž a další. 

Pokud jste narazili na tyto příznaky, není čas na přemýšlení. Musí se zahájit boj s kunou.

Pozor na legislativu

Dávejte si pozor na období, kdy se chystáte kunu odchytit, jelikož je většinu roku hájená a nesmí se chytat ani do sklopce. Možný odchyt je pouze od listopadu do února (dle legislativy ČR, v ostatních státech se může dané lišit). Pokud jste se tedy trefili do správného období, můžete lov zahájit.

Prvotní ochrana

Nejprve je dobré zkontrolovat, kudy se do Vašeho obydlí kuna dostala. Pokuste se večer po setmění, když se kuna vydává pro potravu, utěsnit všechny otvory. Postačí jí otvor o velikosti tenisového míčku,, myslete tedy i na tu nejmenší skulinu.

Šetrně a spolehlivě?

Sklopné pasti jsou šetrnou a spolehlivou pomůckou pro odchyt. Vše, co musíte udělat, je nastražit past na místo, kde se predátor obvykle pohybuje, vložit do ní návnadu (například slepičí vejce, ovoce…) a počkat. Když se chytí, odvezte ji daleko (alespoň 10 km od domu), aby se za pár hodin nevrátila zpět.


Stejného výsledku docílíte i pomocí pachového ohradníku, který ochrání Váš dům, auto i Vaše slepičky. Kuna, jak je známo, reaguje na množství pachů v prostoru, takže jakmile náš protivník ucítí pachové látky, vyděsí se a nebude mít odvahu se vrátit. Často se zmiňují pachy naftalinových či chlorových tablet, voda po holení nebo pach velkých šelem. Toto ovšem nemusí vždy fungovat.

A co dál?

Skvěle fungují také ultrazvukové plašiče, mezi kterými vybírejte především takové, které využívají proměnlivých frekvencí. Kdyby frekvence zůstávala stejná, nepřítel by si po chvilce mohl zvyknout a dál přebývat ve Vašem domě.


Možností, jak se kuny zbavit, je opravdu mnoho. Napoprvé to nemusí vyjít, buďte ale trpěliví a vyzkoušejte více možností. Myslete však na legislativu, zvířeti neubližujte a taktéž ho netrapte. Ani kuna za svou povahu zkrátka a dobře nemůže.

Další články

Jak připravit zahradu na jaro?

23.02.2024

Jak připravit zahradu na jaro?

Zima se pomalu chýlí ke konci, stromy se opět zbarvují do zelena, rozkvétají první květiny. Jaro v zahradě dělá divy. A my se můžeme těšit, až se opět pustíme do práce na zahrádce a připravíme ji na novou sezónu. S prací neotálejte, je dobré začít již v průběhu února a března. V tomto článku si odpovíme na otázky, jak se zahrada na jaro připravuje, kdy hnojit zahradu a jaké rostliny sázet již na začátku jara.


Ještě před samotnými pracemi se seznamte s plány, které chcete na zahradě v nové sezóně rozvíjet. Zvažte, co a kde chcete letos pěstovat a jaké prostředky k tomu budete potřebovat (např. hnojiva).
Přečíst článek
Čištění a dezinfekce kurníku

22.02.2024

Čištění a dezinfekce kurníku

Stejně tak jako čistíme náš domov, musíme se postarat i o ten slepiček. Zabráníme tak rozvoji parazitů, kteří by mohli kurník napadnout a taktéž pro slepičky vytvoříme ideální prostředí. Úklid ani dezinfekci nepodceňujte, výsledky se jistě odrazí na snůšce vajec, a hlavně na zdraví slepic.

Přečíst článek
Šrotovník na obilí - k čemu slouží a proč je dobré ho mít

20.02.2024

Šrotovník na obilí - k čemu slouží a proč je dobré ho mít

Užitečná pomůcka nejen pro chovatele kuru domácího. Co o šrotovníku na obilí víme dál? Síla mechanismu vám dokáže nadrtit i kukuřici, po které se v kurníku ihned zapráší. Vydejte se s námi na toulku šrotovníky na kukuřici a obilí a objevte všechny jejich přednosti v novém článku.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.