AKTUÁLNÍ DODACÍ LHŮTA VELKÝCH PRODUKTŮ - LÍHNĚ, KURNÍKY, ŠKUBAČKY, VÝBĚHY, KLECE atd.: 1-2 dny
DODACÍ LHŮTA KRMIVA: 2 DNY
DODACÍ LHŮTA MALÝCH PRODUKTŮ - DOPLŇKY, MINERÁLY atd.: 5-6 dnů

Kohout a jeho role v hejnu
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

22.12.2022

Kohout a jeho role v hejnu

Z kura domácího má člověk hned dvojí užitek, kromě masa se chová také pro vejce, která se dají v kuchyni během pár minut upravit hned na několik způsobů. Z kuřecího masa a vajec může člověk zajistit svému tělu kvalitní živočišné bílkoviny a navíc si dobře pochutnat.

Není se proto čemu divit, že je chov slepic tolik rozšířený. Ten na venkově však zdaleka nestačí pokrýt veškerou poptávku, a proto byla vyšlechtěna speciální brojlerová plemena slepic na velkochovy.

Drobné chovatelství však dnes zažívá renesanci i ve městech. Pokud chcete chovat slepice na maso a vejce, je potřeba slepicím pořídit kohouta. Jaká je jeho role v hejnu a jak si poradit s jeho výběrem? Čtěte na dalších řádcích.


Jak vybrat toho pravého?

K chovu vybírejte vždy cizího kohouta. I když jste si odchovali vlastní kuřata, ze kterých vzešel pěkný kohoutek, vyměňte ho s někým, nebo ho prodejte a pořiďte si nepříbuzného z jiného vrhu.

Má to svou logiku, pokud by byl kohoutek se slepičkami příbuzný, dojde ke zhoršení životaschopnosti kuřat, špatné líhnivosti, nebo dalším nežádoucím jevům spojeným s chovem slepic.

Tělo

Zvířecí samec určený k chovu se nazývá plemeník. Při posouzení toho, zda plemeník splňuje chovatelský standard, by se proto mělo přistupovat přísněji.

Plemeník by měl obecně splňovat tyto podmínky, vypadat zdravě a mít:


  • rovné prsty
  • nezkřížený zobák
  • rovná záda
  • klenutá prsa
  • pravidelný hřeben
  • ucelený praporek
  • rovné laloky
  • jiskrné oko
  • žlutou kůži na běhácích
  • správně rostlé a zbarvené peří

Povaha

Pro chovatele je důležité, jak se bude kohoutek chovat k ostatním slepicím. Jeho povaha se v tomto ohledu může začít projevovat už v několika týdnech. Řádově v sedmém týdnu už může kohoutek začít tzv. “ťuťat” poté, co najde něco lahodného k snědku, tím oznamuje ostatním slepicím, ať se přijdou najíst.

To, jak se bude kohoutek chovat k vám, se bohužel v tak útlém věku říct nedá. Je třeba počkat zhruba do jednoho roku, kdy bude patrné, zda je to kohout kliďas, nebo zda bude vůči vám agresivní, což se může mimo nechtěné klování projevovat tím, že vám bude vztekle podupávat za zády.

Povaha je v neposlední řadě dána také plemenem. Dobře ochočit se dá při pravidelném kontaktu a klidném zacházení například u nás původní plemeno - česká slepice, která se hodí právě spíš do menších, zájmových chovů (Dráb, 2018).

Náčelník a ochránce

Kohout je rozený kápo a zajišťuje v kurníku pořádek. Ostatní slepice se mu přizpůsobí a v kurníku je tím pádem klid. Bez kohouta může naopak mezi slepicemi docházet k bojům o pomyslné vůdcovské místo.

Slepice se s ním cítí v bezpečí, a to oprávněně. Při nezvané návštěvě bude kohout svoje slepičky bránit, co mu budou síly stačit.


Kohouti a slepice jsou součástí naší kultury a jako součást lidové slovesnosti se jejich odkaz předává z generace na generaci - kdo by si nevzpomněl na pohádku O kohoutkovi a slepičce?

Na rozdíl od pohádky, ve které kohoutek vystupuje jako lakomec, jsou ale kohouti štědří. Pokud naleznou něco chutného k snědku, neváhají to nahlásit ostatním slepicím a o potravu se s nimi rozdělit.

Inseminátor

Jednou z důležitých rolí ve slepičím hejnu je kohoutova rozmnožovací role. Chovatel by měl vybírat zdravého plemeníka, aby se mu později nestalo, že si domů přiveze apatického kohouta, který nebude chtít dělat svou práci. V souvislosti s pářením se doporučuje kohoutovi opilováním zaoblit ostruhy, aby jimi slepici při páření nezranil.

Věděli jste?

Možná byste nevěřili, ale předci kura domácího pochází až z daleké Asie. V Evropě se domestikoval v 1. tisíciletí před naším letopočtem a pro svůj nenahraditelný hospodářský užitek je rozšířený dodnes.

Zdroje: Dráb, J., Chov české slepice, 2018, bakalářská práce, JČU, České Budějovice

Další články

Jak připravit zahradu na jaro?

23.02.2024

Jak připravit zahradu na jaro?

Zima se pomalu chýlí ke konci, stromy se opět zbarvují do zelena, rozkvétají první květiny. Jaro v zahradě dělá divy. A my se můžeme těšit, až se opět pustíme do práce na zahrádce a připravíme ji na novou sezónu. S prací neotálejte, je dobré začít již v průběhu února a března. V tomto článku si odpovíme na otázky, jak se zahrada na jaro připravuje, kdy hnojit zahradu a jaké rostliny sázet již na začátku jara.


Ještě před samotnými pracemi se seznamte s plány, které chcete na zahradě v nové sezóně rozvíjet. Zvažte, co a kde chcete letos pěstovat a jaké prostředky k tomu budete potřebovat (např. hnojiva).
Přečíst článek
Čištění a dezinfekce kurníku

22.02.2024

Čištění a dezinfekce kurníku

Stejně tak jako čistíme náš domov, musíme se postarat i o ten slepiček. Zabráníme tak rozvoji parazitů, kteří by mohli kurník napadnout a taktéž pro slepičky vytvoříme ideální prostředí. Úklid ani dezinfekci nepodceňujte, výsledky se jistě odrazí na snůšce vajec, a hlavně na zdraví slepic.

Přečíst článek
Šrotovník na obilí - k čemu slouží a proč je dobré ho mít

20.02.2024

Šrotovník na obilí - k čemu slouží a proč je dobré ho mít

Užitečná pomůcka nejen pro chovatele kuru domácího. Co o šrotovníku na obilí víme dál? Síla mechanismu vám dokáže nadrtit i kukuřici, po které se v kurníku ihned zapráší. Vydejte se s námi na toulku šrotovníky na kukuřici a obilí a objevte všechny jejich přednosti v novém článku.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.