SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Jaké je nejvhodnější krmivo pro králíky?

Autor: Juraj Korim

19.09.2023

Jaké je nejvhodnější krmivo pro králíky?

Každoročně čtvrtou neděli v září oslavujeme mezinárodní den králíků, tento rok svátek připadá na 24. září. Nezapomeňte tedy na Vaše mazlíky a dopřejte jim k jejich svátku dobrou a vyváženou stravu.

Jak vybavit králíkárnu?

Abyste krmivo měli králíkům kam dávat a nebylo jen tak poházené, bude potřeba králíkárnu nejdříve vybavit. Rozhodně by nemělo chybět krmítko či miska. Miska by měla být těžká, aby se králíkům nepodařilo ji převrhnout. Důležité jsou také jesle na seno, které se plní buď z boku, nebo shora. Poslední podstatnou součástí králíkárny by měla být napáječka na vodu, která je ze všech možností nejhygieničtější.

Jak tedy králíky krmit?

Krmení podáváme nejlépe 3x denně, přičemž večer je lepší dávku o něco zvýšit, jelikož králíci přijímají malé množství potravy až 30x denně a z toho až 65 % krmiva přijmou v noci. Samozřejmostí by měl být neustálý přístup k čerstvé vodě.


Králíci jsou býložravci a tomu taky musíme přizpůsobit jejich stravu. Základem je seno, které tvoří až 85 % jídelníčku. To napomáhá především správnému trávení, zdravému chrupu, a navíc obsahuje spoustu vlákniny. Na jaře a v létě můžete přidat čerstvě natrhanou pampelišku, jetel či mrkvovou nať, ve kterých je spousta vitamínů a stopových prvků.


Mimo seno je pro králíka velice vhodná zelená zelenina, která by měla tvořit asi 10 % stravy. Zařadit sem můžeme například špenát, kapustu, brokolici a některé druhy bylin (máta, bazalka, petržel, …).


Mnoho chovatelů přidává k senu granulovanou krmnou směs. Zde rozlišujeme dva druhy – kompletní a doplňkovou. Kompletní obsahuje všechny druhy živin, které králík potřebuje, a doplňuje se pouze o vodu a seno. Doplňkovou směs králíkům podáváme pouze jako přilepšení k běžné stravě. Při výběru hleďte na kategorii zvířete, kterému produkt kupujete. Jinou směs vyžaduje králík ve výkrmu, jinou kojící samice. Myslete na to, že hlavní složkou jídelníčku by mělo být seno, granulovaná směs by měla tvořit maximálně 5 % denního příjmu.

A co doplňky?

Pro zdravý chov je doporučeno využívat také minerální doplňky a lizy. Tím králíci přijmou potřebné vitamíny a stopové prvky. Vybírat můžete mezi spoustou druhů například pro podporu imunity a reprodukci králíků, na podporu enzymatické činnosti či na podporu zdravé srsti.


Tak co myslíte? Krmení králíků zas není taková věda. Máme pravdu, že ano?

Další články

Jak na hmyz u hospodářských zvířat ve stáji

16.05.2024

Jak na hmyz u hospodářských zvířat ve stáji

Hmyz a nejčastěji mouchy ve stáji mohou být pro hospodáře a jejich zvířata velkým nepřítelem. Pokud nezačnete proti hmyzu účinně bojovat, hrozí zdravotní problémy, například šíření nebezpečných chorob a ekonomické ztráty. Přestože se hmyzu nadobro nikdy nezbavíte, existuje řada způsobů, jak tento problém úspěšně eliminovat a zamezit tak přemnožení. Zde je několik užitečných tipů, jak na hmyz ve stáji. 

Přečíst článek
Jaké jsou nejčastější nemoci postihující slepice?

15.05.2024

Jaké jsou nejčastější nemoci postihující slepice?

Bohužel, jako každé zvíře, jsou i slepičky náchylné k různým nemocem. Nemocné slepice většinou poznáte snadno. Mezi nejčastější příznaky nemocí slepic se řadí únava, apatie, nechuť k jídlu a snížená snáška vajec. Ve většině případů následuje náhlé úmrtí slepice. Podívejte se s námi na slepice a jejich nemoci, které se nejčastěji vyskytují, a jak jim účinně předcházet.

Přečíst článek
Co nesmí jíst kočka?

14.05.2024

Co nesmí jíst kočka?

Jako majitelé koček poskytujeme našim chlupáčům tu nejlepší péči. Občas jim možná chceme dopřát až tak moc, že jim tím spíše ublížíme. Ne všechno, co chutná nám, je totiž vhodné i pro naše kočičí přátele. Některé potraviny a látky jsou pro kočky nevhodné, nebo dokonce toxické. Co je jedovaté pro kočky?

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.