
Jaké je nejvhodnější krmivo pro králíky?
Každoročně čtvrtou neděli v září oslavujeme mezinárodní den králíků, tento rok svátek připadá na 24. září. Nezapomeňte tedy na Vaše mazlíky a dopřejte jim k jejich svátku dobrou a vyváženou stravu.
Jak vybavit králíkárnu?
Abyste krmivo měli králíkům kam dávat a nebylo jen tak poházené, bude potřeba králíkárnu nejdříve vybavit. Rozhodně by nemělo chybět krmítko či miska. Miska by měla být těžká, aby se králíkům nepodařilo ji převrhnout. Důležité jsou také jesle na seno, které se plní buď z boku, nebo shora. Poslední podstatnou součástí králíkárny by měla být napáječka na vodu, která je ze všech možností nejhygieničtější.
Jak tedy králíky krmit?
Krmení podáváme nejlépe 3x denně, přičemž večer je lepší dávku o něco zvýšit, jelikož králíci přijímají malé množství potravy až 30x denně a z toho až 65 % krmiva přijmou v noci. Samozřejmostí by měl být neustálý přístup k čerstvé vodě.
Králíci jsou býložravci a tomu taky musíme přizpůsobit jejich stravu. Základem je seno, které tvoří až 85 % jídelníčku. To napomáhá především správnému trávení, zdravému chrupu, a navíc obsahuje spoustu vlákniny. Na jaře a v létě můžete přidat čerstvě natrhanou pampelišku, jetel či mrkvovou nať, ve kterých je spousta vitamínů a stopových prvků.
Mimo seno je pro králíka velice vhodná zelená zelenina, která by měla tvořit asi 10 % stravy. Zařadit sem můžeme například špenát, kapustu, brokolici a některé druhy bylin (máta, bazalka, petržel, …).
Mnoho chovatelů přidává k senu granulovanou krmnou směs. Zde rozlišujeme dva druhy – kompletní a doplňkovou. Kompletní obsahuje všechny druhy živin, které králík potřebuje, a doplňuje se pouze o vodu a seno. Doplňkovou směs králíkům podáváme pouze jako přilepšení k běžné stravě. Při výběru hleďte na kategorii zvířete, kterému produkt kupujete. Jinou směs vyžaduje králík ve výkrmu, jinou kojící samice. Myslete na to, že hlavní složkou jídelníčku by mělo být seno, granulovaná směs by měla tvořit maximálně 5 % denního příjmu.
A co doplňky?
Pro zdravý chov je doporučeno využívat také minerální doplňky a lizy. Tím králíci přijmou potřebné vitamíny a stopové prvky. Vybírat můžete mezi spoustou druhů například pro podporu imunity a reprodukci králíků, na podporu enzymatické činnosti či na podporu zdravé srsti.
Tak co myslíte? Krmení králíků zas není taková věda. Máme pravdu, že ano?
Další články

02.10.2023
Hmyzí hotel
Hmyzí hotel je vhodným ubytováním pro všechen užitečný hmyz jako jsou včely samotářky, kterých u nás žije až 600 druhů, berušky, které požírají škodlivý hmyz, nebo třeba motýli, jejichž larvy také likvidují nezvané hosty. V domečku mohou přečkat zimu a využít ho jako hnízdiště.
Přečíst článek
28.09.2023
Jak pečovat o kočku v bytě
Přemýšlíte o koupi domácího mazlíčka, ale máte strach, že nebude v bytě spokojený? Kočka vypadá nenáročně, ale také má své potřeby, o kterých dost často páníčci neví. Nestačí koupit pelíšek a doufat, že to je vše, co potřebuje. Pro správný vývoj a spokojenost je třeba kočičce věnovat speciální péči.
Přečíst článek
25.09.2023
Automatická dvířka, pomocník pro bezpečí vaší drůbeže
Také znáte ve Vašem okolí někoho, kdo zapomněl zavřít slepice, v noci mu do kurníku přišla nezvaná návštěva a ráno na něj čekalo nemilé překvapení? Především v nočních hodinách se kur domácí vystavuje značnému nebezpečí a automatická dvířka jsou skvělým pomocníkem, který Vám může dost zásadně usnadnit chov. Otevírání a zavírání dvířek lze zcela přizpůsobit slepicím a jejich návykům. Respektive vybrat si můžete hned z několika variant.
Přečíst článek