Jak se starat o paznehty skotu aneb předejděte vzniku onemocnění

Autor: Juraj Korim

15.09.2023

Jak se starat o paznehty skotu aneb předejděte vzniku onemocnění

Péče o paznehty by se neměla zanedbávat. Správným ošetřením můžete předcházet mnoha onemocněním a zároveň zvýšíte pravděpodobnost vysoké produkce, jelikož dojnice, kterou trápí nemoc paznehtů, bude omezovat pohyb, tím bude snižovat i příjem potravy a bude u ní klesat snaha dojít na dojírnu.

Výživa je důležitá

Základem všeho je správná výživa, kterou předcházíme problémům s končetinami. Chyba ve výživě se ihned projeví na kvalitě rohoviny a celkové kondici končetin. Aby rohovina správně rostla, je potřeba doplňovat minerální látky, které tomu napomohou. Největší význam pro kvalitu rohoviny má biotin, díky kterému je snížena náchylnost k onemocněním. Další složkou je zinek, který udržuje celistvost paznehtu a vápník, který řídí zrání buněk rohoviny.

Povrch podlah má velký vliv

V každé stáji by měl být zvolen suchý, neklouzavý a mírně drsný povrch se spádem, který umožní odtok vody, čímž se sníží počet nevhodných mikroorganismů. V současné době můžete narazit na pryžové podlahy, rošty a beton, které se k danému účelu hodí.

Tvar a velikost paznehtu

Ke každému zvířeti je nutno přistupovat individuálně, avšak je dobré vědět, že hmotnost zvířete by měla být přenesena na celkovou plochu chodidla. Paznehtář, který by se v ideálním případě měl dostavit 3x ročně, provede úpravu či ošetření dle svého uvážení. Během úpravy se postupuje následovně: zkrácení délky přední stěny, snesení rohoviny chodidla, vytvoření misky, snížení zátěže postiženého paznehtu, odstranění volné rohoviny, opracování defektu a úprava paznehtů, zkrácení paznehtů na délku odpovídající jejich šířce, kontrola meziprstní štěrbiny, kůže korunky a spěnky. K úpravě se používá řada nástrojů jako podkovářské kleště, kotouče, rašple, kopytní nože a další.

Koupele končetin

Samozřejmostí by měly být pravidelné koupele končetin, které by měly probíhat 2x–3x týdně. Cílem koupelí je zpevnění změklé rohoviny. Výška koupele by měla ideálně být 10–12 cm, délka vany alespoň 3 m, aby zvíře mohlo udělat 3–4 kroky. Obvykle bývá využíván 5-10% roztok síranu měďnatého, který je antibakteriální a vytvrzuje rohovinu paznehtu. Nevýhodou je složitá likvidace. Použít lze také 5-20% roztok síranu zinečnatého, který má stejné účinky jako síran měďnatý, jeho nevýhodou ovšem je špatná rozpustnost ve vodě. Používal se také formaldehyd, který ale byl prohlášen za karcinogen, nyní se v dezinfekčních prostředcích nahrazuje glutaraldehydem.

Prevence proti dermatitidám

Digitální dermatitida je nakažlivý zánět pokožky prstu skotu. Projevuje se intenzivním kulháním, našlapováním na hrot paznehtu, nižším příjmem potravy, s čímž souvisí úbytek tělesné hmotnosti. Touto infekcí trpí až 75 % chovů v České republice. Doporučuje se pravidelný postřik, díky kterému se předchází vzniku dermatitid.

Podchycení onemocnění v počátečním stadiu

Pokud zaznamenáte, že zvíře hůř vstává, většinu času leží, nechce chodit, ihned zahajte ošetření. Pazneht omyjte, upravte, ošetřete rány například pomocí léčebné tinktury a končetinu obvažte.


Péče o paznehty není úplně jednoduchým oborem, chce to hodně prevence, čistoty a pozornosti, aby se nedostavila různá onemocnění, která by Váš chov ohrozila.

Další články

Kteří ptáci na zimu odlétají?

20.01.2025

Kteří ptáci na zimu odlétají?

Přestože zimy v našem zeměpisném pásmu nejsou příliš kruté, příroda se na příchod tohoto ročního období pečlivě připravuje. Stromy například shazují listí, aby si uchovaly cenné živiny, a zvířata také nezůstávají pozadu. Některé druhy si vytvářejí tukové zásoby, jiné si shromažďují potravu, jako jsou oříšky, šišky, semena nebo plody ovocných a okrasných stromů. Některá zvířata tráví zimu v hibernaci, zatímco jiná migrují za teplem. Tato každoroční cesta za sluncem často znamená překonání stovek tisíc kilometrů.

Přečíst článek
Co dělat na zahradě během zimy?

17.01.2025

Co dělat na zahradě během zimy?

Zima je obdobím klidu a regenerace, kdy většina rostlin i zvířat omezuje svou aktivitu. To však neznamená, že na zahradě není co dělat. Právě naopak, zimní měsíce nabízejí ideální čas pro přípravu na jaro a provedení prací, které během hektické sezóny zanedbáváme.

Přečíst článek
Proč morčata potřebují dostávat vitamín C?

15.01.2025

Proč morčata potřebují dostávat vitamín C?

Tak jako u všech zvířat, i u morčat je potřeba věnovat pozornost jejich stravě, aby byly zajištěny všechny potřebné živiny. Klíčovou složkou pro jejich zdraví je vitamín C. Na rozdíl od některých jiných zvířat, morčata si nejsou schopna sama syntetizovat tento vitamín v těle a musí jej získávat z potravy. Pojďte se s námi na tuto problematiku podívat. 

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.