AKTUÁLNÍ DODACÍ LHŮTA VELKÝCH PRODUKTŮ - LÍHNĚ, KURNÍKY, ŠKUBAČKY, VÝBĚHY, KLECE atd.: 1-2 dny
DODACÍ LHŮTA KRMIVA: 2 DNY
DODACÍ LHŮTA MALÝCH PRODUKTŮ - DOPLŇKY, MINERÁLY atd.: 5-6 dnů

Jak se starat o paznehty skotu aneb předejděte vzniku onemocnění

Autor: Juraj Korim

15.09.2023

Jak se starat o paznehty skotu aneb předejděte vzniku onemocnění

Péče o paznehty by se neměla zanedbávat. Správným ošetřením můžete předcházet mnoha onemocněním a zároveň zvýšíte pravděpodobnost vysoké produkce, jelikož dojnice, kterou trápí nemoc paznehtů, bude omezovat pohyb, tím bude snižovat i příjem potravy a bude u ní klesat snaha dojít na dojírnu.

Výživa je důležitá

Základem všeho je správná výživa, kterou předcházíme problémům s končetinami. Chyba ve výživě se ihned projeví na kvalitě rohoviny a celkové kondici končetin. Aby rohovina správně rostla, je potřeba doplňovat minerální látky, které tomu napomohou. Největší význam pro kvalitu rohoviny má biotin, díky kterému je snížena náchylnost k onemocněním. Další složkou je zinek, který udržuje celistvost paznehtu a vápník, který řídí zrání buněk rohoviny.

Povrch podlah má velký vliv

V každé stáji by měl být zvolen suchý, neklouzavý a mírně drsný povrch se spádem, který umožní odtok vody, čímž se sníží počet nevhodných mikroorganismů. V současné době můžete narazit na pryžové podlahy, rošty a beton, které se k danému účelu hodí.

Tvar a velikost paznehtu

Ke každému zvířeti je nutno přistupovat individuálně, avšak je dobré vědět, že hmotnost zvířete by měla být přenesena na celkovou plochu chodidla. Paznehtář, který by se v ideálním případě měl dostavit 3x ročně, provede úpravu či ošetření dle svého uvážení. Během úpravy se postupuje následovně: zkrácení délky přední stěny, snesení rohoviny chodidla, vytvoření misky, snížení zátěže postiženého paznehtu, odstranění volné rohoviny, opracování defektu a úprava paznehtů, zkrácení paznehtů na délku odpovídající jejich šířce, kontrola meziprstní štěrbiny, kůže korunky a spěnky. K úpravě se používá řada nástrojů jako podkovářské kleště, kotouče, rašple, kopytní nože a další.

Koupele končetin

Samozřejmostí by měly být pravidelné koupele končetin, které by měly probíhat 2x–3x týdně. Cílem koupelí je zpevnění změklé rohoviny. Výška koupele by měla ideálně být 10–12 cm, délka vany alespoň 3 m, aby zvíře mohlo udělat 3–4 kroky. Obvykle bývá využíván 5-10% roztok síranu měďnatého, který je antibakteriální a vytvrzuje rohovinu paznehtu. Nevýhodou je složitá likvidace. Použít lze také 5-20% roztok síranu zinečnatého, který má stejné účinky jako síran měďnatý, jeho nevýhodou ovšem je špatná rozpustnost ve vodě. Používal se také formaldehyd, který ale byl prohlášen za karcinogen, nyní se v dezinfekčních prostředcích nahrazuje glutaraldehydem.

Prevence proti dermatitidám

Digitální dermatitida je nakažlivý zánět pokožky prstu skotu. Projevuje se intenzivním kulháním, našlapováním na hrot paznehtu, nižším příjmem potravy, s čímž souvisí úbytek tělesné hmotnosti. Touto infekcí trpí až 75 % chovů v České republice. Doporučuje se pravidelný postřik, díky kterému se předchází vzniku dermatitid.

Podchycení onemocnění v počátečním stadiu

Pokud zaznamenáte, že zvíře hůř vstává, většinu času leží, nechce chodit, ihned zahajte ošetření. Pazneht omyjte, upravte, ošetřete rány například pomocí léčebné tinktury a končetinu obvažte.


Péče o paznehty není úplně jednoduchým oborem, chce to hodně prevence, čistoty a pozornosti, aby se nedostavila různá onemocnění, která by Váš chov ohrozila.

Další články

Jak připravit zahradu na jaro?

23.02.2024

Jak připravit zahradu na jaro?

Zima se pomalu chýlí ke konci, stromy se opět zbarvují do zelena, rozkvétají první květiny. Jaro v zahradě dělá divy. A my se můžeme těšit, až se opět pustíme do práce na zahrádce a připravíme ji na novou sezónu. S prací neotálejte, je dobré začít již v průběhu února a března. V tomto článku si odpovíme na otázky, jak se zahrada na jaro připravuje, kdy hnojit zahradu a jaké rostliny sázet již na začátku jara.


Ještě před samotnými pracemi se seznamte s plány, které chcete na zahradě v nové sezóně rozvíjet. Zvažte, co a kde chcete letos pěstovat a jaké prostředky k tomu budete potřebovat (např. hnojiva).
Přečíst článek
Čištění a dezinfekce kurníku

22.02.2024

Čištění a dezinfekce kurníku

Stejně tak jako čistíme náš domov, musíme se postarat i o ten slepiček. Zabráníme tak rozvoji parazitů, kteří by mohli kurník napadnout a taktéž pro slepičky vytvoříme ideální prostředí. Úklid ani dezinfekci nepodceňujte, výsledky se jistě odrazí na snůšce vajec, a hlavně na zdraví slepic.

Přečíst článek
Šrotovník na obilí - k čemu slouží a proč je dobré ho mít

20.02.2024

Šrotovník na obilí - k čemu slouží a proč je dobré ho mít

Užitečná pomůcka nejen pro chovatele kuru domácího. Co o šrotovníku na obilí víme dál? Síla mechanismu vám dokáže nadrtit i kukuřici, po které se v kurníku ihned zapráší. Vydejte se s námi na toulku šrotovníky na kukuřici a obilí a objevte všechny jejich přednosti v novém článku.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.