AKTUÁLNÍ DODACÍ LHŮTA VELKÝCH PRODUKTŮ - LÍHNĚ, KURNÍKY, ŠKUBAČKY, VÝBĚHY, KLECE atd.: 1-2 dny
DODACÍ LHŮTA KRMIVA: 2 DNY
DODACÍ LHŮTA MALÝCH PRODUKTŮ - DOPLŇKY, MINERÁLY atd.: 5-6 dnů

Jak pečovat o kočku v bytě

Autor: Juraj Korim

28.09.2023

Jak pečovat o kočku v bytě

Přemýšlíte o koupi domácího mazlíčka, ale máte strach, že nebude v bytě spokojený? Kočka vypadá nenáročně, ale také má své potřeby, o kterých dost často páníčci neví. Nestačí koupit pelíšek a doufat, že to je vše, co potřebuje. Pro správný vývoj a spokojenost je třeba kočičce věnovat speciální péči.

Výběr plemene

Některé kočky se dožívají i 25 let, proto je třeba její koupi náležitě promyslet. Vše začíná výběrem plemene, které je vhodné do bytu. Mezi ty obvyklá, která se chovají v bytě patří třeba britská, perská, siamská nebo ragdoll. Určitě neuděláte chybu, pokud se nejprve poradíte s předchozím majitelem či útulkem.

Co by nemělo chybět

Samozřejmostí je kvalitní krmivo a dostatečný příjem vody. Krmivo by mělo obsahovat vysoký podíl masa a potřebné vitamíny a minerály. Základem jídelníčku jsou granule, které se doplňují o masové kapsičky a konzervy. Potravu je lepší rozdělit na více denních přídělů, k tomu můžete využít automatický dávkovač, který stanoví přesnou dávku a v určitou denní dobu granule vypustí. Tím se vyhnete obezitě, která kočce vzhledem k menší frekvenci pohybu hrozí. Na vodu je ideální vodní fontánka, se kterou si kočka vyhraje, dodržuje pitný režim a voda zůstane neustále čerstvá.


Pelíšek by měl být teplý a měkký, a především umístěný na klidném místě, kde kočku nebude nic rušit. Nebojte se po bytě umístit pelíšků více, aby kočka mohla složit hlavu tam, kde zrovna chce.


Stejně jako pelíšek, i kočičí toaleta by měla být umístěna na klidném místě. Na trhu se objevuje více variant a záleží záleží, na co bude zvyklá Vaše kočička. Toaleta by se měla čistit každý den, stelivo je vhodné vyměnit cca 1x za týden. Pro neblahý zápach můžete zakoupit deodorant do toalety.


Pokud se chcete vyhnout zničenému nábytku, pořiďte kočce škrabadlo, které potřebuje pro obroušení drápků. Ideálem je umístit dané na stabilním místě s tím, že je vhodné zvolit spíše vyšší než samotná kočka. Pořídit můžete škrabadla i s odpočinkovými místy.


Péče

Sice si kočky samy obrušují drápky, i tak je ale třeba je zastřihnout, aby nezůstaly vůbec ostré. Použijte speciální kleštičky. Dávejte pozor, abyste nešmikli moc daleko a neporanili kočce lůžko. Pečovat se musí také o srst, kterou je dobré pravidelně vyčesávat.

Zdraví

Starat se samozřejmě musíte i o zdraví, pravidelné návštěvy veterináře, očkování a odčervování, to by měla být rutina. Zvážit byste také měli vykastrování. Kočky pohlavně a sexuálně dozrávají kolem 5. měsíce, kocouři kolem 6. měsíce. Když trpí, (nemohou nikam ven) postihne Vás to v podobě mrouskání a značkování si území močí.

Hračky

Zapomínat byste neměli na hraní si s kočkou, tím spíš, pokud je v bytě. Najděte si 15 minut 2x denně a věnujte kočce svou energii. Díky hrám rozvíjí přirozený instinkt lovu. Pokud si s kočkou hrát nebudete, riskujete poruchy chování. Hraček je na trhu velká spousta, od různých míčků a myšek po interaktivní laserové hračky.


Zkrátka a dobře kočka může být skvělým přítelem a pokud jí věnujete dostatek lásky a péče, náležitě se Vám odvděčí.

Další články

Jak připravit zahradu na jaro?

23.02.2024

Jak připravit zahradu na jaro?

Zima se pomalu chýlí ke konci, stromy se opět zbarvují do zelena, rozkvétají první květiny. Jaro v zahradě dělá divy. A my se můžeme těšit, až se opět pustíme do práce na zahrádce a připravíme ji na novou sezónu. S prací neotálejte, je dobré začít již v průběhu února a března. V tomto článku si odpovíme na otázky, jak se zahrada na jaro připravuje, kdy hnojit zahradu a jaké rostliny sázet již na začátku jara.


Ještě před samotnými pracemi se seznamte s plány, které chcete na zahradě v nové sezóně rozvíjet. Zvažte, co a kde chcete letos pěstovat a jaké prostředky k tomu budete potřebovat (např. hnojiva).
Přečíst článek
Čištění a dezinfekce kurníku

22.02.2024

Čištění a dezinfekce kurníku

Stejně tak jako čistíme náš domov, musíme se postarat i o ten slepiček. Zabráníme tak rozvoji parazitů, kteří by mohli kurník napadnout a taktéž pro slepičky vytvoříme ideální prostředí. Úklid ani dezinfekci nepodceňujte, výsledky se jistě odrazí na snůšce vajec, a hlavně na zdraví slepic.

Přečíst článek
Šrotovník na obilí - k čemu slouží a proč je dobré ho mít

20.02.2024

Šrotovník na obilí - k čemu slouží a proč je dobré ho mít

Užitečná pomůcka nejen pro chovatele kuru domácího. Co o šrotovníku na obilí víme dál? Síla mechanismu vám dokáže nadrtit i kukuřici, po které se v kurníku ihned zapráší. Vydejte se s námi na toulku šrotovníky na kukuřici a obilí a objevte všechny jejich přednosti v novém článku.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.