SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Hmyzí hotel

Autor: Juraj Korim

02.10.2023

Hmyzí hotel

Hmyzí hotel je vhodným ubytováním pro všechen užitečný hmyz jako jsou včely samotářky, kterých u nás žije až 600 druhů, berušky, které požírají škodlivý hmyz, nebo třeba motýli, jejichž larvy také likvidují nezvané hosty. V domečku mohou přečkat zimu a využít ho jako hnízdiště.

A jak by měl takový ideální hotel vypadat?

Obvykle se jedná o budku, která obsahuje několik přihrádek. Základem je neošetřené dřevo, ze kterého vyrobíme rám případně i zadní stěnu, která ovšem může být i z tenké desky. Výplň domečku dále záleží na hmyzu, který chceme uvítat, rozhodně by ale hloubka měla být minimálně 10 cm. Umístěný by měl být na suchém a slunném místě, nejlepší orientace je tedy na jih. Samozřejmostí je místo chráněné před větrem.


Aby se včelky samotářky cítily komfortně, vložte jim do domečku stébla rákosu či bambusu. Pozor dejte na zakončení dutinek, které je vhodné mít co nejhladší. Druhý konec by měl být uzavřený, aby dutinky byly neprůchozí. Zvolit můžete například papírové dutinky, u nich si ale dávejte pozor, aby do domečku nezatékalo. Dutinky umisťujte vodorovně, kombinovat lzerůzné průměry otvorů od 3 do 8 mm. Včelky ocení i vyvrtané otvory ve dřevě, které jsou také začištěné do hladka. Lepší je využívat dřevo z listnatých stromů, které neobsahuje velké množství smůly jako je tomu u jehličnanů.


Pro slunéčka sedmitečná v hotelu nesmí chybět přírodní materiál jako je sláma, suché listí, dřevitá vlna apod. V tomto materiálu jsou schopny včelky přečkat zimu. Podobně je tomu tak i u škvorů a zlatooček. Pro motýly jsou ideálním materiálem větve.


Abyste zabránili ptákům vytrhávat materiál z hotelu nebo vyklovávat hmyz, zabezpečte ho drátěným pletivem s úzkými oky, které přichyťte pomocí sponek k dřevěnému rámu.

Pozor na déšť!

Aby byl hmyz chráněn před deštěm, neměla by chybět střecha. Zvolit můžete pultovou střechu, u které stačí namontovat přečnívající desku se sklonem, nebo sedlovou střechu, u které využijete dvě desky. I zde by měl být malý přesah. 


Pozor! Vždy je lepší na zahradě mít více domečků, které jsou rozmístěny různě. Velký hotel by se vzhledem k vyšší koncentraci obyvatel mohl zvrtnout v šíření parazitů a nemocí.

Hurá. To je vše

A je hotovo! Hmyz se Vám zajisté odvděčí odchytem malých nezvaných hostů. A pokud se k domácímu kutilství úplně nemáte, mrkněte na naši nabídku.

Další články

Jak vyrobit past na kunu?

26.07.2024

Jak vyrobit past na kunu?

Kuny bývají velice často nežádoucími hosty ve stodolách, staveních, ale také v autech. Jedná se o chytrá zvířata, která jsou také rychlá, což nám značně ztěžuje jejich odchyt. Pokud se Vás návštěva kuny týká a nechcete využít drastičtější metody, můžete si vyrobit vlastní past na kuny. Pojďte se s námi podívat, jak takovou efektivní past vytvořit. 


Přečíst článek
Jak se zbavit čmelíků u slepic?

24.07.2024

Jak se zbavit čmelíků u slepic?

Čmelík kuří je drobný parazit, který napadá drůbež, ale také holuby a další ptactvo. Jeho přítomnost v chovu může způsobovat značné problémy, dá se s nimi ovšem účinně bojovat. Podívejte se s námi na několik praktických rad, jak se zbavit čmelíků v kurníku a jak předcházet jejich opětovnému výskytu. 

Přečíst článek
Kolik vajec snese slepice za rok?

22.07.2024

Kolik vajec snese slepice za rok?

Vajíčka jsou nedílnou součástí našich jídelníčků. Není tak divu, že jsou slepičky jedním z nejčastěji chovaných druhů domácích zvířat. Dokážete si ovšem představit, jak takové vejce vzniká a co všechno to obnáší? Jak probíhá snůška u slepic a kolik takových vajíček nám je za rok schopna dát se dozvíte níže. Pokud Vás vývoj kuřete ve vejci neláká, lze slepice chovat i bez kohouta, nicméně kohout zaobírá velmi důležitou ochranářskou a oplozovací funkci. 

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.