AKTUÁLNÍ DODACÍ LHŮTA VELKÝCH PRODUKTŮ - LÍHNĚ, KURNÍKY, ŠKUBAČKY, VÝBĚHY, KLECE atd.: 1-2 dny
DODACÍ LHŮTA KRMIVA: 2 DNY
DODACÍ LHŮTA MALÝCH PRODUKTŮ - DOPLŇKY, MINERÁLY atd.: 5-6 dnů

Hmyzí hotel

Autor: Juraj Korim

02.10.2023

Hmyzí hotel

Hmyzí hotel je vhodným ubytováním pro všechen užitečný hmyz jako jsou včely samotářky, kterých u nás žije až 600 druhů, berušky, které požírají škodlivý hmyz, nebo třeba motýli, jejichž larvy také likvidují nezvané hosty. V domečku mohou přečkat zimu a využít ho jako hnízdiště.

A jak by měl takový ideální hotel vypadat?

Obvykle se jedná o budku, která obsahuje několik přihrádek. Základem je neošetřené dřevo, ze kterého vyrobíme rám případně i zadní stěnu, která ovšem může být i z tenké desky. Výplň domečku dále záleží na hmyzu, který chceme uvítat, rozhodně by ale hloubka měla být minimálně 10 cm. Umístěný by měl být na suchém a slunném místě, nejlepší orientace je tedy na jih. Samozřejmostí je místo chráněné před větrem.


Aby se včelky samotářky cítily komfortně, vložte jim do domečku stébla rákosu či bambusu. Pozor dejte na zakončení dutinek, které je vhodné mít co nejhladší. Druhý konec by měl být uzavřený, aby dutinky byly neprůchozí. Zvolit můžete například papírové dutinky, u nich si ale dávejte pozor, aby do domečku nezatékalo. Dutinky umisťujte vodorovně, kombinovat lzerůzné průměry otvorů od 3 do 8 mm. Včelky ocení i vyvrtané otvory ve dřevě, které jsou také začištěné do hladka. Lepší je využívat dřevo z listnatých stromů, které neobsahuje velké množství smůly jako je tomu u jehličnanů.


Pro slunéčka sedmitečná v hotelu nesmí chybět přírodní materiál jako je sláma, suché listí, dřevitá vlna apod. V tomto materiálu jsou schopny včelky přečkat zimu. Podobně je tomu tak i u škvorů a zlatooček. Pro motýly jsou ideálním materiálem větve.


Abyste zabránili ptákům vytrhávat materiál z hotelu nebo vyklovávat hmyz, zabezpečte ho drátěným pletivem s úzkými oky, které přichyťte pomocí sponek k dřevěnému rámu.

Pozor na déšť!

Aby byl hmyz chráněn před deštěm, neměla by chybět střecha. Zvolit můžete pultovou střechu, u které stačí namontovat přečnívající desku se sklonem, nebo sedlovou střechu, u které využijete dvě desky. I zde by měl být malý přesah. 


Pozor! Vždy je lepší na zahradě mít více domečků, které jsou rozmístěny různě. Velký hotel by se vzhledem k vyšší koncentraci obyvatel mohl zvrtnout v šíření parazitů a nemocí.

Hurá. To je vše

A je hotovo! Hmyz se Vám zajisté odvděčí odchytem malých nezvaných hostů. A pokud se k domácímu kutilství úplně nemáte, mrkněte na naši nabídku.

Další články

Jak připravit zahradu na jaro?

23.02.2024

Jak připravit zahradu na jaro?

Zima se pomalu chýlí ke konci, stromy se opět zbarvují do zelena, rozkvétají první květiny. Jaro v zahradě dělá divy. A my se můžeme těšit, až se opět pustíme do práce na zahrádce a připravíme ji na novou sezónu. S prací neotálejte, je dobré začít již v průběhu února a března. V tomto článku si odpovíme na otázky, jak se zahrada na jaro připravuje, kdy hnojit zahradu a jaké rostliny sázet již na začátku jara.


Ještě před samotnými pracemi se seznamte s plány, které chcete na zahradě v nové sezóně rozvíjet. Zvažte, co a kde chcete letos pěstovat a jaké prostředky k tomu budete potřebovat (např. hnojiva).
Přečíst článek
Čištění a dezinfekce kurníku

22.02.2024

Čištění a dezinfekce kurníku

Stejně tak jako čistíme náš domov, musíme se postarat i o ten slepiček. Zabráníme tak rozvoji parazitů, kteří by mohli kurník napadnout a taktéž pro slepičky vytvoříme ideální prostředí. Úklid ani dezinfekci nepodceňujte, výsledky se jistě odrazí na snůšce vajec, a hlavně na zdraví slepic.

Přečíst článek
Šrotovník na obilí - k čemu slouží a proč je dobré ho mít

20.02.2024

Šrotovník na obilí - k čemu slouží a proč je dobré ho mít

Užitečná pomůcka nejen pro chovatele kuru domácího. Co o šrotovníku na obilí víme dál? Síla mechanismu vám dokáže nadrtit i kukuřici, po které se v kurníku ihned zapráší. Vydejte se s námi na toulku šrotovníky na kukuřici a obilí a objevte všechny jejich přednosti v novém článku.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.