AKTUÁLNÍ DODACÍ LHŮTA VELKÝCH PRODUKTŮ - LÍHNĚ, KURNÍKY, ŠKUBAČKY, VÝBĚHY, KLECE atd.: 1-2 dny
DODACÍ LHŮTA KRMIVA: 2 DNY
DODACÍ LHŮTA MALÝCH PRODUKTŮ - DOPLŇKY, MINERÁLY atd.: 5-6 dnů

Co rozhodně nedávat Vašemu pejskovi?

Autor: Juraj Korim

13.10.2023

Co rozhodně nedávat Vašemu pejskovi?

Milujeme je snad všichni, a přesto si moc neuvědomujeme, že co je dobré pro nás, nemusí být dobré pro ně. Po požití nevhodných potravin by psa mohly postihnout nemalé problémy. Čtěte tedy pozorně, ať nemusíte řešit ohrožení Vašeho mazlíčka. 


Je spousta potravin, které jsou pro psy toxické, zde uvádíme základní seznam (nebezpečných potravin pro pejsky je bohužel daleko více), který byste měli mít na paměti, abyste Vašemu miláčkovi neublížili. 

Kofein, pro lidi spása, pro psy zkáza

Kofein známe především z kávy a čajů, ale dávejte si pozor i na ostatní potraviny, ve kterých se vyskytuje, například čokoláda. Ta obsahuje i další látku, theobromin, která může způsobit srdeční selhání a v nejhorším případě smrt. Kofein je pro psy velice nebezpečný, a tak dávejte pozor, aby Váš miláček nepozřel cokoliv, v čem je obsažen. 

Avokádo

V poslední době je tato potravina velice populární, pro nás je totiž velice zdravá, avšak u psů může mít fatální následky. Některé druhy avokáda, například guatemalské, totiž obsahují pro psy nebezpečnou látku, persin, která může způsobit poškození srdce, plic a vyvolat průjem či zvracení. 


Hroznové víno

Pro psy většinou chutné, ale bohužel také nebezpečné. Hroznové víno ve všech formách ohrožuje především citlivější psy, u kterých může způsobit až selhání ledvin a smrt, ke které dochází po 3-4 dnech neléčení. Jako první po pozření můžeme pozorovat zvracení, bolesti břicha, nadměrné pití a močení. Po cca 12 hodinách přestane pes úplně močit a je apatický. 

Ořechy

Ořechy by neměly být konzumovány z mnoha důvodů. Zaprvé, většina psů je na ořechy alergická, což zapříčiňuje třes, dušnost a teploty. Tyto příznaky by ovšem měly samy odeznít. Zadruhé, ořechy obsahují velké množství tuků, což může vést k zánětu slinivky a žaludečním problémům. Úplně bychom měli psa vyvarovat soleným ořechům, jelikož sůl působí toxicky a způsobuje otravu sodíkovými ionty. To se následně projeví ve formě zvracení, průjmu, deprese, zvýšené teploty a záchvatů. Mezi nejnebezpečnější ořechy patří makadamové ořechy a mandle.

Cibule a česnek

I když je možné tyto dvě potraviny podávat jako přírodní antibiotikum, s jejich množstvím bychom to neměli přehánět. Doporučené dávkování cibule je do 0,5 % váhy zvířete. Česnek i cibule obsahují sirné látky, které mohou poškodit červené krvinky, nositele kyslíku, tudíž u psa může docházet k nízkému okysličení. Mezi příznaky můžeme zařadit zažívací problémy, dehydrataci, ztrátu chuti k jídlu, celkovou slabost a zrychlené dýchání. 

Bohužel, tohle není vše

Potravin, které není vhodné psům dávat, je spousta. Mezi další řadíme například sladkosti a ostatní pochutiny obsahující xylitol, mléčné výrobky, alkohol, kuřecí kosti či zbytky našich jídel. Pokud mazlíček některou potravinu přeci jen sní, pozorujte ho, případně co nejrychleji od pozření vyvolejte zvracení (po pozření velmi nebezpečných potravin). V každém případě se nebojte vždy navštívit veterináře. 


Aby byl Váš mazlíček zdravý a aktivní, dopřejte mu raději kvalitní krmivo, které můžete obohatit o krmné doplňky, a namísto sladkostí, ovoce a zeleniny odměňte pejska pamlsky, které jsou určeny přímo pro pejsky Budou mu chutnat a nezpůsobí problémy, které by mohly mít až tragické následky.

Další články

Jak připravit zahradu na jaro?

23.02.2024

Jak připravit zahradu na jaro?

Zima se pomalu chýlí ke konci, stromy se opět zbarvují do zelena, rozkvétají první květiny. Jaro v zahradě dělá divy. A my se můžeme těšit, až se opět pustíme do práce na zahrádce a připravíme ji na novou sezónu. S prací neotálejte, je dobré začít již v průběhu února a března. V tomto článku si odpovíme na otázky, jak se zahrada na jaro připravuje, kdy hnojit zahradu a jaké rostliny sázet již na začátku jara.


Ještě před samotnými pracemi se seznamte s plány, které chcete na zahradě v nové sezóně rozvíjet. Zvažte, co a kde chcete letos pěstovat a jaké prostředky k tomu budete potřebovat (např. hnojiva).
Přečíst článek
Čištění a dezinfekce kurníku

22.02.2024

Čištění a dezinfekce kurníku

Stejně tak jako čistíme náš domov, musíme se postarat i o ten slepiček. Zabráníme tak rozvoji parazitů, kteří by mohli kurník napadnout a taktéž pro slepičky vytvoříme ideální prostředí. Úklid ani dezinfekci nepodceňujte, výsledky se jistě odrazí na snůšce vajec, a hlavně na zdraví slepic.

Přečíst článek
Šrotovník na obilí - k čemu slouží a proč je dobré ho mít

20.02.2024

Šrotovník na obilí - k čemu slouží a proč je dobré ho mít

Užitečná pomůcka nejen pro chovatele kuru domácího. Co o šrotovníku na obilí víme dál? Síla mechanismu vám dokáže nadrtit i kukuřici, po které se v kurníku ihned zapráší. Vydejte se s námi na toulku šrotovníky na kukuřici a obilí a objevte všechny jejich přednosti v novém článku.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.