
Jak přizpůsobit chov slepic na jaro?
Přichází období, během kterého se příroda probouzí k novému životu, a tak je ten vhodný čas připravit slepice na jaro. Správná péče o slepičky i v tomto období může mít vliv na jejich zdraví, produkci vajec a celkovou spokojenost. Na co se během příprav zaměřit a na co nezapomenout?
Úklid kurníku
Jarní úklid je základ, a tak mu věnujte dostatečnou pozornost. Slepičky byly totiž během zimy převážně v kurníku, a tak je třeba dát prostředí pořádně do pucu. Vyměňte podestýlku, vyčistěte obydlí od kuřinců, očistěte hřady a zkontrolujte, zda nebude kurník potřebovat nějaké opravy. Vyčistit a vydezinfikovat potřebují také napáječky, krmítka. Stačí, když je vložíte do horké vody s dezinfekčním přípravkem a následně necháte dokonale vyschnout. Dezinfekci se nevyhne ani celý kurník. Více se o úklidu v kurníku dočtete v článku “Čištění a dezinfekce kurníku”.
Ochrana před proměnlivým počasím
Během jarního období nás jistě nepřekvapí typické proměnlivé počasí. I když se zdá, že zima je za námi, ranní mrazíky nejsou nic neobvyklého. A jak na tom jsou slepice a změny počasí? Je třeba je na tyto změny připravit a zajistit jim dostatečnou ochranu před deštěm, větrem a již zmíněnými chladnými teplotami. Ujistěte se také, že je jejich zázemí dobře izolované. V teple udržujte především kuřátka, která jsou v prvních týdnech velice náchylná.
Výživa
S příchodem jara se mění potřeby slepiček. Změny nastávají také ve stravovacím režimu, který je potřeba upravit. Aby s rostoucími teplotami nedošlo k dehydrataci, může být nutné zajistit zvýšení množství přidělené vody. Zároveň je vhodné upravit složení krmiva tak, aby obsahovalo vyšší podíl bílkovin a vápníku. Tyto živiny podporují tvorbu vajec a celkovou vitalitu slepic. Ve výběhu se také začíná objevovat přirozená strava, jako jsou brouci, červy a vhodné rostliny pro slepice, jako je pampeliška a zelená tráva. Pokud Vás zajímá více o změnách v jídelníčku, přečtěte si náš článek: “Potřebují slepice na jaře změnu jídelníčku?”.
Péče
K životu se probouzí také paraziti, kteří se rádi zabydlují u slepiček doma nebo v peří. Jako přirozená prevence proti parazitům u slepic slouží popelení. Dopřejte jim tedy vhodný prostor, kde budou moci udržovat své peří v čistotě.
Po zimě se vrhněte na kontrolu celkového zdravotního stavu slepic. Prověřte, zda se u nich nevyskytují již zmínění paraziti nebo nevykazují příznaky nemocí či zranění. Pokud ano, jednejte rychle, abyste minimalizovali riziko šíření infekcí.
Příprava na líhnutí
S tímto obdobím je spjato také líhnutí kuřátek. Připravte vhodná hnízdní místa a zabezpečte potřebné podmínky pro úspěšné líhnutí.
Jaro přináší novou energii do života a také nové výzvy. V tomto období je nezbytné přizpůsobit slepičky a jejich obydlí tak, aby bylo postaráno o jejich zdraví, pohodu a produkci vajec. Pokud se o drůbež budete vzorně starat, zajistíte, že budou prosperovat a přinesou Vám maximální užitek a radost.
Další články

15.04.2025
Jak založit akvárium?
Vlastní akvárium není jen krásná dekorace, ale skutečný kousek přírody, který přinese do našeho domova klid a harmonii. Pozorování barevných rybek, jemné vlnění rostlin a tiché šplouchání vody mají prokazatelně uklidňující účinky na mysl. Pokud Vás také láká vytvořit si svůj vlastní vodní svět, připravili jsme jednoduchý návod, jak na to.
Přečíst článek
07.04.2025
Jak na zpracování vlny?
Ruční zpracování vlny má dlouholetou tradici. Jedná se o výjimečný materiál se skvělými vlastnostmi. Než se ale z vlny stane například svetr, musí projít dlouhou cestu různých úprav. Jaké kroky se tedy musí udělat?
Přečíst článek
31.03.2025
Druhy vajec
Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.
Přečíst článek