SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Čištění a dezinfekce kurníku

Autor: Juraj Korim

22.02.2024

Čištění a dezinfekce kurníku

Stejně tak jako čistíme náš domov, musíme se postarat i o ten slepiček. Zabráníme tak rozvoji parazitů, kteří by mohli kurník napadnout a taktéž pro slepičky vytvoříme ideální prostředí. Úklid ani dezinfekci nepodceňujte, výsledky se jistě odrazí na snůšce vajec, a hlavně na zdraví slepic.

Jak často čistit kurník?

Kompletní vyčištění a dezinfekce kurníku by měla probíhat minimálně dvakrát do roka. A právě teď, během příprav kurníku na novou sezónu, nastal čas vrhnout se do práce. Jednou týdně by pak mělo probíhat menší čištění kurníku, které zahrnuje vyčištění obydlí od kuřinců, očištění bidel a samozřejmostí by měla být i nová podestýlka. Nezapomeňte ani na tu ve snáškovém hnízdě. Napáječky čistěte vždy při výměně vody, krmítka stačí při viditelném znečištění, ideálně alespoň jednou týdně.


Dezinfekce kurníku pro slepice

Jak již bylo psáno, dezinfikovat bychom měli dvakrát do roka, ale také pokaždé, když začínáme chovat nové slepičky. Jak taková dezinfekce probíhá a čím dezinfikovat kurník?


Nejprve z kurníku odneste vše, co je možné a důkladně ho očistěte od pavučin a slepičinců. Jako dezinfekční přípravek využijte Savo či dezinfekci na povrchy a plochy určenou pro čištění zvířecích příbytků. Případně můžete kurník vybělit vápnem. Hydroxid vápenatý smíchejte s bílou barvou v poměru 2:1, následně štětkou nanášejte na stěny a vyčkejte do úplného zaschnutí. Pro vyšší účinek postup opakujte. Na ochranu proti čmelíkům můžete využít cílený prostředek Čmelíkostop, který funguje jako prevence, ale také hubí čmelíky v již zamořeném prostředí.


Nezapomeňte na dezinfekci předmětů jako jsou napáječky, krmítka a hnízda. Po dezinfikování dané opláchněte horkou vodou a nechte na sluníčku uschnout nebo důkladně vysušte.

Hotovo!

A to je vše. Nezapomeňte, že během dezinfekce by měly být Vaše slepičky v bezpečné vzdálenosti, aby nedošlo k jejich zranění. Až je poté vpustíte do nablýskaného kurníku, budou štěstím bez sebe.


Další články

Kolik vajec snese slepice za rok?

22.07.2024

Kolik vajec snese slepice za rok?

Vajíčka jsou nedílnou součástí našich jídelníčků. Není tak divu, že jsou slepičky jedním z nejčastěji chovaných druhů domácích zvířat. Dokážete si ovšem představit, jak takové vejce vzniká a co všechno to obnáší? Jak probíhá snůška u slepic a kolik takových vajíček nám je za rok schopna dát se dozvíte níže. Pokud Vás vývoj kuřete ve vejci neláká, lze slepice chovat i bez kohouta, nicméně kohout zaobírá velmi důležitou ochranářskou a oplozovací funkci. 

Přečíst článek
Co v sobě skrývá křepelčí vejce?

18.07.2024

Co v sobě skrývá křepelčí vejce?

Víte, co se skrývá pod malou skořápkou s jemnými skvrnami? Malý zázrak. Křepelčí vajíčka jsou sice na pohled menších rozměrů, za to ale obsahují vajíčka vitamíny a plno výživy. Navíc si své místo, díky jejich výborné chuti, vybojovala dokonce i ve světové gastronomii a kultuře.

Přečíst článek
Jak funguje fotopast?

15.07.2024

Jak funguje fotopast?

Nejprve si musíme vysvětlit co je to fotopast. Je to vlastně zařízení, které je navrženo k automatickému pořizování fotografií nebo krátkých videí a to i za extrémních podmínek. Své využití si obvykle nachází v přírodě. Používá se především pro sledování divoké zvěře, ale využití si může najít i na chatě nebo zahradě pro bezpečnostní účely. 

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.