SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Potřebují slepice na jaře změnu jídelníčku?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

13.03.2024

Potřebují slepice na jaře změnu jídelníčku?

Jaro je obdobím, kdy se příroda probouzí k životu. S tím přichází řada změn, které ovlivňují i naše zvířecí společníky, slípky. Často se u chovatelů objevují otázky, zda je nutné měnit jejich jídelníček s příchodem jara. Co potřebují slepice, aby pro ně přechod mezi ročními obdobími byl jednodušší?


Krmení

Základ stravy pro slepice tvoří především krmná směs, která se skládá z pšenice (50 %), kukuřičného šrotu (25 %), rostlinných bílkovin (20 %), vitamínů a minerálů (5 %). Po zimě může být kukuřičný šrot užit v menším poměru. Slípka by denně měla dostat 120-150 gramů krmení. Otázka je, kdy krmit slepice? Krmení by mělo probíhat dvakrát denně, přičemž ráno je vhodné poskytnout vlhký šrot, večer pak může být podáno krmivo ve formě celého zrna. Nezapomínejte na dostatečný pitný režim, slepice vypije 250-500 ml vody denně.


Změny v jídelníčku

S příchodem jara se odehrávají změny v prostředí, které ovlivňují dostupnost potravy pro slepice. Po zimě se vše probouzí a díky tomu se v přírodě objevuje přirozená strava, jako jsou brouci, červy, larvy, ale také zelená tráva či pampelišky. Tato potrava je důležitou součástí každého jídelníčku, jelikož obsahuje velké množství bílkovin. Slepice se v tomto období znovu vrací k pravidelné a hojné snůšce, a tak je potřeba dbát na dostatek bílkovin, aby vejce byla kvalitní a slepice prosperovaly. Stravu doplňte o moučné červy, pomleté skořápky, vařená vejce, ryby či jiná masa, to vše obsahuje protein pro slepice velice důležitý.


Pokud chováte drůbež kvůli snůšce, je důležité zajistit stravu bohatou také na další živiny, aby slepice snášely kvalitní vejce. Nejen protein, ale také vápník je důležitou součástí. Napomáhá správnému trávení a má pozitivní vliv na kvalitu skořápky. Dále doplňte krmnou dávku o minerály a vitamíny pro slepice.


Po zimě, během které trávily většinu času slepice v kurníku, je obvyklá zvýšená aktivita, především v případě, že mají možnost volného výběhu. Proto mohou vyžadovat vyšší přísun energie a živin. Myslete na to a dopřejte jim dostatek kvalitní stravy, která je klíčová pro udržení dobrého zdravotního stavu slípek.

Reakce na změny

Nezapomínejte na důkladné a pravidelné pozorování chování a zdravotního stavu slepic. To Vám umožní rychle identifikovat jakékoli změny v jejich stravovacích návycích. Pokud si všimnete náhlých změn ve spotřebě potravy nebo vzhledu slepic, poraďte se s odborníkem a přizpůsobte stravu. Může být nutné změnit typ krmiva či přidání doplňkových potravin.


Změny v jídelníčku slepic na jaře mohou být důležité pro zajištění zdraví a výkonnosti. Sledujte stravovací návyky a potřeby Vašich slepice, abyste jim mohli poskytnout vhodnou výživu bohatou na vitamíny a minerály. S pečlivou péčí a pozorností připravíte slepice na jaro bez jakékoli újmy.

Další články

Kolik slepic na jednoho kohouta?

19.06.2024

Kolik slepic na jednoho kohouta?

V chovu drůbeže se často setkáváme s otázkou poměru mezi kohouty a slepicemi. Je to velmi důležitý faktor pro úspěšné a efektivní chování slepiček. Odpověď však není tak jednoznačná. V tomto článku se dozvíte, jaké aspekty ovlivňují přítomnost kohouta a co byste měli zvážit, než ho Vašim holkám domu přivedete. 

Přečíst článek
Jak na výcvik psů

17.06.2024

Jak na výcvik psů

Výcvik psa je klíčovým prvkem pro vytvoření vzájemně respektujícího vztahu mezi Vámi a Vaším čtyřnohým kamarádem. Tento proces vyžaduje velkou míru trpělivosti, porozumění a důslednosti. Ať už jste se rozhodli vycvičit štěňátko nebo staršího psa, je potřeba dodržovat pár důležitých zásad.


Přečíst článek
Jak správně pečovat o psa a na co si dát pozor?

04.06.2024

Jak správně pečovat o psa a na co si dát pozor?

Správná péče o psa nezahrnuje pouze stravu a sem tam nějakou procházku. Skutečná péče zahrnuje mnohem více aspektů, které mohou ovlivnit jeho zdraví a pohodu. Pokud jste novým majitelem nebo hledáte tipy pro zlepšení péče o Vašeho stávajícího čtyřnohého kamaráda, je důležité vědět, na co si dát pozor.


Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.