SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Jak často měnit podestýlku králíkovi?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

27.02.2024

Jak často měnit podestýlku králíkovi?

Podestýlka je důležitou součástí péče o králíka, která má velký vliv na jeho zdraví a celkovou pohodu. Správná údržba je zásadní pro zachování čistoty prostředí a prevenci zdravotních problémů. Ale jak často byste ji měli měnit?


Proč podestýlku?

Podestýlka pro zakrslé králíky je důležitou součástí každé klece. Ať už je součástí toalety, na kterou učíte králíka chodit, či je volně rozprostřena po kleci. V tom případě tvoří formu zábavy a krátí tak ušákovi dlouhé chvíle a napomáhá vytvořit větší pohodlí. Proto je důležité věnovat pozornost správnému materiálu, který bude vhodný z hlediska absorpce zápachu, ale bude také šetrný k tlapkám. Králíci v kleci tráví celý den, tak vybírejte kvalitní stelivo.


Výběr vhodné podestýlky

Existují různé typy podestýlky a na Vás je výběr té ideální. Vyzkoušejte více druhů a vyberte ten, který Vašemu králíčkovi vyhovuje nejvíce. Můžeme je dělit podle různých vlastností. Existuje varianta, která neutralizuje pach zvířete. Bezprašné jsou bezpečnou volbou, jelikož nehrozí vdechnutí malých částí. Ekologické jsou rozložitelné v přírodě a jsou výbornou volbou pro alergiky. Antimikrobiální mají antibakteriální a antiseptické vlastnosti, zároveň účinně pohlcují pachy a sají vlhkost. Rozmyslete tedy, jaké výhody podestýlky upřednostníte.


Vhodný materiál

Některé typy podestýlky jsou schopny absorbovat vlhkost lépe než jiné. Nejoblíbenější bývají hobliny, které dobře sají, na druhou stranu nemají takovou schopnost pohlcovat pachy. To pak podněcuje k častější výměně. Další skupinkou jsou podestýlky hrudkující (např. kočkolit), které po absorpci tekutiny vytvoří hrudku, kterou jednoduše odstraníte. Také jsou podestýlky nehrudkující, které mohou být kukuřičné, z lisovaných pilin či z přírodní buničiny. Tyto druhy velmi dobře sají, a tak vydrží i několik dní. Poslední skupinkou je seno, které je vhodné jako podestýlka na odpočinek, ne do toalety. Nemá totiž dobré savé vlastnosti a brzy zapáchá. Myslete na to, že by seno mělo být spíše potravou. Pokud stále váháte v otázce potravy u králíků, přečtěte si článek „Čím krmit zakrslého králíka“ a „Jak často krmit zakrslého králíka“ kde se touto problematikou zabýváme.


Pozor na zdravotní potíže

Pokud má Váš králíček nějaké zdravotní potíže, je pravděpodobné, že bude nutné podestýlku měnit častěji.


Jak často tedy měnit?

Obecně platí, že podestýlku byste měli měnit minimálně jednou týdně. Avšak záleží na použitém materiálu, jeho vlastnostech a na individualitě králíčka. Je důležité zkoušet a sledovat potřeby Vašeho mazlíčka a zajistit, aby měl vždy čisté a hygienické prostředí. Pravidelnou údržbou zajistíte pevné zdraví zakrslého králíka.


Další články

Kolik slepic na jednoho kohouta?

19.06.2024

Kolik slepic na jednoho kohouta?

V chovu drůbeže se často setkáváme s otázkou poměru mezi kohouty a slepicemi. Je to velmi důležitý faktor pro úspěšné a efektivní chování slepiček. Odpověď však není tak jednoznačná. V tomto článku se dozvíte, jaké aspekty ovlivňují přítomnost kohouta a co byste měli zvážit, než ho Vašim holkám domu přivedete. 

Přečíst článek
Jak na výcvik psů

17.06.2024

Jak na výcvik psů

Výcvik psa je klíčovým prvkem pro vytvoření vzájemně respektujícího vztahu mezi Vámi a Vaším čtyřnohým kamarádem. Tento proces vyžaduje velkou míru trpělivosti, porozumění a důslednosti. Ať už jste se rozhodli vycvičit štěňátko nebo staršího psa, je potřeba dodržovat pár důležitých zásad.


Přečíst článek
Jak správně pečovat o psa a na co si dát pozor?

04.06.2024

Jak správně pečovat o psa a na co si dát pozor?

Správná péče o psa nezahrnuje pouze stravu a sem tam nějakou procházku. Skutečná péče zahrnuje mnohem více aspektů, které mohou ovlivnit jeho zdraví a pohodu. Pokud jste novým majitelem nebo hledáte tipy pro zlepšení péče o Vašeho stávajícího čtyřnohého kamaráda, je důležité vědět, na co si dát pozor.


Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.