AKTUÁLNÍ DODACÍ LHŮTA VELKÝCH PRODUKTŮ - LÍHNĚ, KURNÍKY, ŠKUBAČKY, VÝBĚHY, KLECE atd.: 1-2 dny
DODACÍ LHŮTA KRMIVA: 2 DNY
DODACÍ LHŮTA MALÝCH PRODUKTŮ - DOPLŇKY, MINERÁLY atd.: 5-6 dnů

Jak často krmit zakrslého králíka

Autor: Luboš Burda

29.01.2024

Jak často krmit zakrslého králíka

V rámci lidského stravování se setkáváme se spoustou mýtů a přesvědčení o tom, co a kolikrát denně bychom měli jíst a v jakých frekvencích. Co ale naši zakrslí mazlíčci? I při chovu zakrslého králíka doma je podstatné dbát na pravidelný příjem potravy. V dnešním článku přijdeme na kloub správné králičí životosprávě.

Krmení zakrslého králíka

Strava huňatého společníka není nikterak zapeklitá. Platí zde, že méně je někdy více. Není tak nutno být za každou cenu kreativní a vymýšlet jim degustační menu. Králíčci si jakožto bíložravci vystačí se senem, ovocem, zeleninou, poskytovány jim mohou být i granule “ušité na míru“.


Více informací o výživě králíčka jsme popsali v článku “Čím krmit zakrslého králíka”.

Jak často krmit zakrslého králíka

Králičci by měli být občerstvováni dvakrát denně, a to ráno a večer. Ráno jim poskytneme senem, ovocem a zeleninou a večer mohou přijít na řadu granule. U těch je ale potřeba pečlivě vybírat a vyvarovat se nekvalitním druhům. Krmivo by nemělo obsahovat vyšší podíl bílkovin a zejména jedovatá azobarviva, jenž bývají v sytě zbarvených kouscích. Vody by huňáči měli mít dostatek během celého dne (hodí se proto přiměřeně velká napáječka).

Kontrola správné hmotnosti

Králíčkům byste měli řádně monitorovat jejich tělesnou hmotnost - nezřídka mívají sklony k obezitě, a to především u samic. Málokdo si je vědom, že obezita představuje pro chlupáče nebezpečnou nemoc. Obézní jedinec pak může trpět cukrovkou, zákalem v oku či problémy s vylučováním. Nadměrnou váhu zapříčíní nejen nadměrné krmení zakrslého králíka, ale i nedostatek pohybu. Dbejte, aby vaši miláčci měli každý den příležitost se proběhnout, v ideálním případě v teplejších měsících i ve venkovním výběhu. V přívětivých podmínkách je zakrslý králík schopen se dožít až 10 let, můžete se tak částečně podílet na jeho dlouhověkosti.


V případě chovu zakrslého králíka doma, tedy v bytových prostorech bez vlastní zahrady, si můžete pořídit speciální postroj a vodítko určené pro králíčky a vytipovat si vhodné prostranství na společnou procházku v okolí domova.

Rozmazlujte s mírou

Chov zakrslého králíka v dnešní době blahobytu s sebou přináší příležitosti k nadměrnému hýčkání, ačkoliv to může být součástí dobré vůle. Ne vždy je v našich silách uhlídat své příbuzné, aby nepodstrčili mazlíčkovi nepřiměřený pamlsek. Pokuste se ale i jim domluvit, aby brali možná rizika v potaz. Svou lásku k ušákovi lze projevit ale i pouhým pohlazením, aniž by to mělo negativní dopady na jeho zdraví.

Spojte svou vlastní rutinu s výživou mazlíka

Dělá vám problém při chovu zakrslého králíka doma několikrát denně myslet na to, abyste hlodavce neopomněli? Vytvořte si návyk společného “meal prep” a již se vám nestane, že by huňatý kamarád zůstal o hladu! Uleví se vám od rutinního uvažování o tom, jak často krmit zakrslého králíka.

Další články

Jak připravit zahradu na jaro?

23.02.2024

Jak připravit zahradu na jaro?

Zima se pomalu chýlí ke konci, stromy se opět zbarvují do zelena, rozkvétají první květiny. Jaro v zahradě dělá divy. A my se můžeme těšit, až se opět pustíme do práce na zahrádce a připravíme ji na novou sezónu. S prací neotálejte, je dobré začít již v průběhu února a března. V tomto článku si odpovíme na otázky, jak se zahrada na jaro připravuje, kdy hnojit zahradu a jaké rostliny sázet již na začátku jara.


Ještě před samotnými pracemi se seznamte s plány, které chcete na zahradě v nové sezóně rozvíjet. Zvažte, co a kde chcete letos pěstovat a jaké prostředky k tomu budete potřebovat (např. hnojiva).
Přečíst článek
Čištění a dezinfekce kurníku

22.02.2024

Čištění a dezinfekce kurníku

Stejně tak jako čistíme náš domov, musíme se postarat i o ten slepiček. Zabráníme tak rozvoji parazitů, kteří by mohli kurník napadnout a taktéž pro slepičky vytvoříme ideální prostředí. Úklid ani dezinfekci nepodceňujte, výsledky se jistě odrazí na snůšce vajec, a hlavně na zdraví slepic.

Přečíst článek
Šrotovník na obilí - k čemu slouží a proč je dobré ho mít

20.02.2024

Šrotovník na obilí - k čemu slouží a proč je dobré ho mít

Užitečná pomůcka nejen pro chovatele kuru domácího. Co o šrotovníku na obilí víme dál? Síla mechanismu vám dokáže nadrtit i kukuřici, po které se v kurníku ihned zapráší. Vydejte se s námi na toulku šrotovníky na kukuřici a obilí a objevte všechny jejich přednosti v novém článku.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.