AKTUÁLNÍ DODACÍ LHŮTA VELKÝCH PRODUKTŮ - LÍHNĚ, KURNÍKY, ŠKUBAČKY, VÝBĚHY, KLECE atd.: 1-2 dny
DODACÍ LHŮTA KRMIVA: 2 DNY
DODACÍ LHŮTA MALÝCH PRODUKTŮ - DOPLŇKY, MINERÁLY atd.: 5-6 dnů

Čím krmit zakrslého králíka

Autor: Luboš Burda

24.01.2024

Čím krmit zakrslého králíka

V momentě, kdy si pořizujete chlupatého společníka, je zapotřebí se zabývat hned několika aspekty. Spadá do nich i krmení zakrslého králíka. Nejedná se o nic extra náročného, i tak je ale vhod se držet osvědčených pravidel, jenž napomohou k perfektní kondici mazlíka. Přečtěte si náš nejnovější článek a odhalte úskalí doporučené stravy králíka domácího.


Strava vlákninou zaslíbená

Základním stavebním kamenem králičí stravy by mělo být seno. Slouží jako zdroj hrubé vlákniny a napomáhá udržovat střevní mikrobiom v rovnováze. Chlupáčovi plní funkci uklidňujícího přežvykovadla, díky kterému si může obrousit neustále rostoucí stoličky. 

Pokud si pěstujete vlastní seno, nechte posekanou trávu usychat alespoň po dobu 6 týdnů. Platí, že sklizeň z května až června, tedy z prvního sečení, je výživnější než otava.

2 v 1

Chcete-li “zabít dvě mouchy jednou ranou”, luční seno s bylinkami Vám umožní podestlat králíčkovi v jeho obydlí a navíc mu během dne poslouží jako krmivo. Co cena? Nikterak závratná, 50 l balení pořídíte i za částku 67 Kč. Hlodavci budou mít zajištěn příjemný komfort v teple i ve chvíli, kdy nemáte po ruce louku na sušení trávy.  

Granule jako doplněk

Ano. Mnohdy je granulím přisuzován větší význam, než jaký ve skutečnosti mají. V kontextu sena hrají až druhořadou roli. Nicméně, kvalitní a výživné krmivo může být perfektním přídavkem. 

Granulované krmivo pro králíka, co může jíst zakrslý králík, vyžaduje vysoký podíl vlákniny, ruku v ruce se sníženým obsahem cukrů, škrobu a tuků. Výhodou krmných směsí bývá hojná četnost vitaminů, jenž v doporučené míře chlupáčům jen prospěje.

Nezapomeňte na vodu

Krmení, krmení a zase krmení… Doposud jsme se zabývali dobrotami, co žere zakrslý králík. Nezapomněli jsme na něco? Pitný režim je nesmírně důležitý i u domácích zvířat. Chlupáči by měli mít po celý den přístup k čisté vodě, snažte se ji ráno i večer měnit. A pokud se setkáte s odporem králíka k napáječce, jednoduše mazlíka se zásobárnou vody seznamte.

Čemu se vyhnout obloukem

Je na místě se vyvarovat navlhlému, ba dokonce plesnivému senu, jenž rozhodně nespadá mezi pochutiny, co může jíst králík. Nepoživatelná senáž může zapříčinit trávicí potíže. Oproti tomu příliš staré seno již neobsahuje dostatek živin a hlodavcům tak zpravidla nechutná. 

Předpokládáme, že by vás to ani nenapadlo, i tak ale nedoporučujeme králíkům servírovat “výživovou bombu” avokádo. Vyvarovat byste se měli i například česneku či semínkům z ovoce. O problematice “co nesmí jíst králík” jsme se více rozepsali ve stejnojmenném článku, připomeňte si vše podstatné s námi.

Prevence před nutnou dietou

Chcete pro svého zvířecího miláčka to nejlepší. Přestože může mazlík působit při nacpávání se spokojeně, nutně to neznamená, že je to pro něj dobře. Nadměrné krmení zakrslého králíka může vést až k nadváze a obezitě, při které nastává vynucená dieta. Raději tak králíčkovi krmení poctivě dávkujte.

Přejeme jim dobrou chuť

Nezbývá než popřát nejen Vám, ale i králičím společníkům, dobrou chuť u vaší nadcházející hostiny! 

Další články

Jak připravit zahradu na jaro?

23.02.2024

Jak připravit zahradu na jaro?

Zima se pomalu chýlí ke konci, stromy se opět zbarvují do zelena, rozkvétají první květiny. Jaro v zahradě dělá divy. A my se můžeme těšit, až se opět pustíme do práce na zahrádce a připravíme ji na novou sezónu. S prací neotálejte, je dobré začít již v průběhu února a března. V tomto článku si odpovíme na otázky, jak se zahrada na jaro připravuje, kdy hnojit zahradu a jaké rostliny sázet již na začátku jara.


Ještě před samotnými pracemi se seznamte s plány, které chcete na zahradě v nové sezóně rozvíjet. Zvažte, co a kde chcete letos pěstovat a jaké prostředky k tomu budete potřebovat (např. hnojiva).
Přečíst článek
Čištění a dezinfekce kurníku

22.02.2024

Čištění a dezinfekce kurníku

Stejně tak jako čistíme náš domov, musíme se postarat i o ten slepiček. Zabráníme tak rozvoji parazitů, kteří by mohli kurník napadnout a taktéž pro slepičky vytvoříme ideální prostředí. Úklid ani dezinfekci nepodceňujte, výsledky se jistě odrazí na snůšce vajec, a hlavně na zdraví slepic.

Přečíst článek
Šrotovník na obilí - k čemu slouží a proč je dobré ho mít

20.02.2024

Šrotovník na obilí - k čemu slouží a proč je dobré ho mít

Užitečná pomůcka nejen pro chovatele kuru domácího. Co o šrotovníku na obilí víme dál? Síla mechanismu vám dokáže nadrtit i kukuřici, po které se v kurníku ihned zapráší. Vydejte se s námi na toulku šrotovníky na kukuřici a obilí a objevte všechny jejich přednosti v novém článku.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.