AKTUÁLNÍ DODACÍ LHŮTA VELKÝCH PRODUKTŮ - LÍHNĚ, KURNÍKY, ŠKUBAČKY, VÝBĚHY, KLECE atd.: 1-2 dny
DODACÍ LHŮTA KRMIVA: 2 DNY
DODACÍ LHŮTA MALÝCH PRODUKTŮ - DOPLŇKY, MINERÁLY atd.: 5-6 dnů

Co nesmí jíst králík?

Autor: Luboš Burda

22.01.2024

Co nesmí jíst králík?

Rádi byste je rozmazlovali a poskytli ušatcům tu nejlepší možnou stravu. A zdá se to jednoduché - cokoliv z řad ovoce nebo travin spokojeně chroustají, jenže.. Ačkoliv se může zdát, že daná věc hlodavcům prospívá, může jim naopak uškodit. Spousta lidských pochoutek králíčkům totiž může způsobit nejen trávicí potíže. Přichystali jsme si pro Vás seznam jídel, co nesmí jíst králík a kterým se raději vyhněte obloukem.

Avokádo

Výživová bomba a trend posledních let patří mezi oblíbený doplněk k sendvičům či jako součást tzv. poke bowls. Zatímco Vy si tuto pochoutku s radostí dopřejte a obohaťte se o zdravé tuky, králíčkovi ji nikdy nedávejte. Spadá sice mezi ovoce, ale může být pro chlupatého společníka i smrtelně nebezpečná - obsahuje sloučeninu persin, která ve větším množství může vést až k selhání srdce.

Semínka a pecky z ovoce

Než budete svému miláčkovi servírovat například jablka nebo hrušky, odstraňte z nich jadřince. Zatímco dužina z ovoce bývá naprosto neškodná, semínka a pecky prokazatelně obsahují stopové množství kyanidu. Přestože se nejedná o životu nebezpečnou dávku, rozhodně odstraněním neuděláte chybu a vyhnete se případným komplikacím.

Česnek a cibuli si schovejte na polévku

Syrový česnek, cibule, ale i pórek obsahují oxidant n-propyl disulfid, který se vážese na červené krvinky. Člověka sice téměř neovlivňuje, ale u “ušáků” je schopen spáchat pěknou neplechu. Dokáže je dostat do stavu hemolytické anémie znamenajícího celkovou slabost a nezájem o jídlo a vodu. Pokud tento stav není včas léčen, může vést až k úmrtí.


Problémy s trávením mohou zapříčinit i brambory kvůli vysokému obsahu škrobu a sacharidů, raději tak hlodavce nekrmte ani touto pro člověka tradiční přílohou.

Čokoláda, další sladkosti a arašídové máslo

I ty patří mezi vyloučené potraviny, co nesmí jíst králík. U čokolády je pro něj nebezpečný zejména theobromin a kofein - čím tmavší a bohatší o kakao, tím problémovější. Otrava čokoládou, jenž povede k hyperaktivitě, třesu a vyšší srdeční frekvenci, je životu ohrožující.


Stejně tak cookies a další cukrovinky s nadměrným obsahem cukru by měly zůstat jen ve spíži. Zadělali byste chlupáčovi na potíže s trávením a obezitou. Tipněte si, jak by mu bylo u tučných vlašských ořechů a arašídového másla…Opět se tedy těmto pokrmům vyhněte.

Pozor na toxické rostliny

V případě, že svého mazlíčka chováte v bytě nebo domě, buďte pozorní, aby nesnědl listy pokojových rostlin. Většina z nich jsou pro Vaše ušatce jedovaté a mohly by mu ublížit. Opatrnost je na místě i pokud králíčka pouštíte do výběhu na zahradě - nebezpečné jsou například konvalinky, jitrocel nebo prvosenka.

Zůstaňte u klasiky

Nesnažte se obohacovat králičí stravu za každou cenu, chlupáči si z daleka vystačí s běžně doporučenými dobrotami. Čistou vodu jim do napáječky doplňujte dvakrát denně a zajistěte, aby v zimním období nezamrzla. Seno je perfektním zdrojem vlákniny, bez které se králíčci dlouhodobě neobejdou. Stává se pro ně dokonce daleko důležitějším než jakékoliv granule. Pokud si jej sušíte sami, uskladněte uschlou trávu do pytlů a nechte zhruba tři týdny ladem. Vybírejte z kvalitních krmných směsí určených přímo pro králíky, krmiva pro křečky nebo morčata totiž také nejsou vhodná.

Další články

Jak připravit zahradu na jaro?

23.02.2024

Jak připravit zahradu na jaro?

Zima se pomalu chýlí ke konci, stromy se opět zbarvují do zelena, rozkvétají první květiny. Jaro v zahradě dělá divy. A my se můžeme těšit, až se opět pustíme do práce na zahrádce a připravíme ji na novou sezónu. S prací neotálejte, je dobré začít již v průběhu února a března. V tomto článku si odpovíme na otázky, jak se zahrada na jaro připravuje, kdy hnojit zahradu a jaké rostliny sázet již na začátku jara.


Ještě před samotnými pracemi se seznamte s plány, které chcete na zahradě v nové sezóně rozvíjet. Zvažte, co a kde chcete letos pěstovat a jaké prostředky k tomu budete potřebovat (např. hnojiva).
Přečíst článek
Čištění a dezinfekce kurníku

22.02.2024

Čištění a dezinfekce kurníku

Stejně tak jako čistíme náš domov, musíme se postarat i o ten slepiček. Zabráníme tak rozvoji parazitů, kteří by mohli kurník napadnout a taktéž pro slepičky vytvoříme ideální prostředí. Úklid ani dezinfekci nepodceňujte, výsledky se jistě odrazí na snůšce vajec, a hlavně na zdraví slepic.

Přečíst článek
Šrotovník na obilí - k čemu slouží a proč je dobré ho mít

20.02.2024

Šrotovník na obilí - k čemu slouží a proč je dobré ho mít

Užitečná pomůcka nejen pro chovatele kuru domácího. Co o šrotovníku na obilí víme dál? Síla mechanismu vám dokáže nadrtit i kukuřici, po které se v kurníku ihned zapráší. Vydejte se s námi na toulku šrotovníky na kukuřici a obilí a objevte všechny jejich přednosti v novém článku.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.