SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Jak naučit slepice chodit do kurníku

Autor: Juraj Korim

30.10.2023

Jak naučit slepice chodit do kurníku

Přivezli jste si domu nové slepičky a nevíte si rady s tím, jak je naučit chodit do kurníku? Různě se tradují mýty o tom, že je třeba nechat je tři dny zavřené v kurníku a je to vyřešeno. Není to však nutné a tento postup všeobecně nedoporučujeme. Slepice jsou totiž velmi inteligentní a vědí, co je pro ně nejlepší. Stačí jim tedy vše párkrát ukázat, dobře kurník připravit a máte vyhráno. Pojďte se s námi podívat, jak naučit slepice do kurníku. 

Dobrá příprava je základ

Neotálejte a dobře připravte domov slepičkám ještě před jejich koupí. Bezpečný a pohodlný prostor později ocení a budou se do něj rády vracet. Kurník slouží jako chráněné místo, kam nemůže proklouznout žádný dravec, poctivě ho tedy zajistěte, stejně jako výběh kolem kurníku. 

Co dělat po převozu?

Po příjezdu ukažte slepičkám jejich domov a přendejte je do kurníku. Dostatek vody a jídla je samozřejmostí. Tento prvek není radno opominout, dané jim pomůže k aklimatizaci na nové prostředí. Můžete je jeden den v kurníku ponechat, aby poznaly své bezpečné místo. Možná ze začátku nebudou chtít vylézt na hřady, jelikož je to pro ně neznámé, postupně si ale přijdou na to, že je dané přirozenější. Druhý den ráno otevřete kurník a nechte slepice, aby se samy rozhodly, kdy budou chtít poznávat okolí. A jak naučit slepice do kurníku večer? Vlastně nijak, při setmění se již budou samy pomalu řádkovat v kurníku, který již považují za svůj domov. 

Jídlem nikdy nepohrdnou

Pokud jste slepičky vypustili do širšího okolí a potřebujete je zahnat zpět, je to mnohdy trochu oříšek. Jak naučit slepice do kurníku, když se jim pastva na velkém prostoru moc líbí? Dá se na ně vyzrát jídlem. Připravte si pro ně pamlsky, které jim ukážete a věřte, že se za Vámi div nerozběhnou. Velkou pochutinou jsou například těstoviny nebo pšenice. Postupem času si zvyknou i na pouhý zvuk, který vydává například plechovka se zrním a to pro ně bude jasné znamení. Zároveň by nikdy neměly chybět zásoby vody a krmení přímo v nebo u kurníku. Do této oblasti by měly mít přístup po celý den.

A co když to nefunguje?

Existuje mnoho důvodů, proč se slepička nechce vrátit do kurníku a náš článek, jak naučit slepice chodit do kurníku, přijde zdánlivě vniveč. Většinou je to tím, že slepičce něco chybí nebo se necítí bezpečně. Je možné, že ji nějaká šelma polekala, trápí ji paraziti v kurníku nebo se stala obětí šikany od ostatních slepic. Pozorujte její chování a v případě potřeby neváhejte navštívit veterináře.

A to je vše

Všeobecně platí, že slepičky jsou natolik chytré, že si cestu k bezpečnému domovu většinou sami najdou. Na Vás je ukázat jim směr a připravit dobré podmínky. Tak vzhůru do toho! 

Další články

Kolik vajec snese slepice za rok?

22.07.2024

Kolik vajec snese slepice za rok?

Vajíčka jsou nedílnou součástí našich jídelníčků. Není tak divu, že jsou slepičky jedním z nejčastěji chovaných druhů domácích zvířat. Dokážete si ovšem představit, jak takové vejce vzniká a co všechno to obnáší? Jak probíhá snůška u slepic a kolik takových vajíček nám je za rok schopna dát se dozvíte níže. Pokud Vás vývoj kuřete ve vejci neláká, lze slepice chovat i bez kohouta, nicméně kohout zaobírá velmi důležitou ochranářskou a oplozovací funkci. 

Přečíst článek
Co v sobě skrývá křepelčí vejce?

18.07.2024

Co v sobě skrývá křepelčí vejce?

Víte, co se skrývá pod malou skořápkou s jemnými skvrnami? Malý zázrak. Křepelčí vajíčka jsou sice na pohled menších rozměrů, za to ale obsahují vajíčka vitamíny a plno výživy. Navíc si své místo, díky jejich výborné chuti, vybojovala dokonce i ve světové gastronomii a kultuře.

Přečíst článek
Jak funguje fotopast?

15.07.2024

Jak funguje fotopast?

Nejprve si musíme vysvětlit co je to fotopast. Je to vlastně zařízení, které je navrženo k automatickému pořizování fotografií nebo krátkých videí a to i za extrémních podmínek. Své využití si obvykle nachází v přírodě. Používá se především pro sledování divoké zvěře, ale využití si může najít i na chatě nebo zahradě pro bezpečnostní účely. 

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.