DĚKUJEME ZA VELKÝ ZÁJEM O AKCI BLACK FRIDAY. EXPEDICE PROBÍHÁ PODLE DATA PŘIJETÍ OBJEDNÁVEK. AKTUÁLNÍ DOBA NA ODESLÁNÍ DROBNÝCH ZÁSILEK 3-4 DNY, VELKÉ ZBOŽÍ 1-2 DNY. DOPRAVCE BALÍKOVNA HLÁSÍ ZPOŽDĚNÍ AŽ 4 PRACOVNÍ DNY.

Jak naučit slepice chodit do kurníku

Autor: Juraj Korim

30.10.2023

Jak naučit slepice chodit do kurníku

Přivezli jste si domu nové slepičky a nevíte si rady s tím, jak je naučit chodit do kurníku? Různě se tradují mýty o tom, že je třeba nechat je tři dny zavřené v kurníku a je to vyřešeno. Není to však nutné a tento postup všeobecně nedoporučujeme. Slepice jsou totiž velmi inteligentní a vědí, co je pro ně nejlepší. Stačí jim tedy vše párkrát ukázat, dobře kurník připravit a máte vyhráno. Pojďte se s námi podívat, jak naučit slepice do kurníku. 

Dobrá příprava je základ

Neotálejte a dobře připravte domov slepičkám ještě před jejich koupí. Bezpečný a pohodlný prostor později ocení a budou se do něj rády vracet. Kurník slouží jako chráněné místo, kam nemůže proklouznout žádný dravec, poctivě ho tedy zajistěte, stejně jako výběh kolem kurníku. 

Co dělat po převozu?

Po příjezdu ukažte slepičkám jejich domov a přendejte je do kurníku. Dostatek vody a jídla je samozřejmostí. Tento prvek není radno opominout, dané jim pomůže k aklimatizaci na nové prostředí. Můžete je jeden den v kurníku ponechat, aby poznaly své bezpečné místo. Možná ze začátku nebudou chtít vylézt na hřady, jelikož je to pro ně neznámé, postupně si ale přijdou na to, že je dané přirozenější. Druhý den ráno otevřete kurník a nechte slepice, aby se samy rozhodly, kdy budou chtít poznávat okolí. A jak naučit slepice do kurníku večer? Vlastně nijak, při setmění se již budou samy pomalu řádkovat v kurníku, který již považují za svůj domov. 

Jídlem nikdy nepohrdnou

Pokud jste slepičky vypustili do širšího okolí a potřebujete je zahnat zpět, je to mnohdy trochu oříšek. Jak naučit slepice do kurníku, když se jim pastva na velkém prostoru moc líbí? Dá se na ně vyzrát jídlem. Připravte si pro ně pamlsky, které jim ukážete a věřte, že se za Vámi div nerozběhnou. Velkou pochutinou jsou například těstoviny nebo pšenice. Postupem času si zvyknou i na pouhý zvuk, který vydává například plechovka se zrním a to pro ně bude jasné znamení. Zároveň by nikdy neměly chybět zásoby vody a krmení přímo v nebo u kurníku. Do této oblasti by měly mít přístup po celý den.

A co když to nefunguje?

Existuje mnoho důvodů, proč se slepička nechce vrátit do kurníku a náš článek, jak naučit slepice chodit do kurníku, přijde zdánlivě vniveč. Většinou je to tím, že slepičce něco chybí nebo se necítí bezpečně. Je možné, že ji nějaká šelma polekala, trápí ji paraziti v kurníku nebo se stala obětí šikany od ostatních slepic. Pozorujte její chování a v případě potřeby neváhejte navštívit veterináře.

A to je vše

Všeobecně platí, že slepičky jsou natolik chytré, že si cestu k bezpečnému domovu většinou sami najdou. Na Vás je ukázat jim směr a připravit dobré podmínky. Tak vzhůru do toho! 

Další články

Co nedávat slepicím? Aneb vyhněte se nejhoršímu

30.11.2023

Co nedávat slepicím? Aneb vyhněte se nejhoršímu

Pokud jste majitelem drůbeže, je důležité vědět, co nesmí jíst slepice. Stejně jako u jiných zvířat, také u slepiček existují potraviny ohrožující jejich zdraví. V tomto článku Vám přinášíme několik potravin, kterým je lepší se vyhnout, abyste zajistili zdraví a pohodu pro vaše slípky.

Přečíst článek
Listí – hrabat či nehrabat?

24.11.2023

Listí – hrabat či nehrabat?

S příchodem podzimu nastává dilema, zda listí hrabat či nehrabat. Touto otázkou se každoročně nezabýváme pouze my, ale také spousta dalších zahrádkářů, jejichž názory se často rozcházejí. Pojďte se s námi podívat, jaké jsou možnosti.

Přečíst článek
Chov slepic na malém prostoru – na co si dát pozor

13.11.2023

Chov slepic na malém prostoru – na co si dát pozor

Péče o kur domácí nutně neznamená, že musíte vlastnit dům s velkou zahradou, na níž by byl vyčleněn rozsáhlý prostor pro slepice. Za určitých předpokladů jste schopni se stát vášnivými chovateli i v městské zástavbě či v menších příbytcích na vesnici. Nevhodné podmínky a nerespektování okolí ovšem mohou zapříčinit potíže nejen samotné drůbeži, ale i vám.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.