Výkrm prasat

Autor: Juraj Korim

06.10.2023

Výkrm prasat

Uvažujete o pořízení prasete, ale nevíte, čím ho pořádně vykrmit tak, abyste získali tu nejlepší kvalitu masa? Tak čtěte dál, dozvíte se důležité informace.

Výběr selete je základ

Určitě se vyplatí být při výběru selete ostražití, abyste se vyhnuli následným obtížím či úhynu zvířete. Sele vybírejte z prověřeného chovu, ve kterém Vám sdělí celkovou zdravotní situaci, čím bylo očkováno a zda bylo odčerveno. Zajímejte se taktéž o informace ohledně věku a hmotnosti, která by během pořízení měla být kolem 20 až 25 kg. Dobře si rozmyslete, jestli chcete sele standardní či nestandardní, které má nějakou zdravotní obtíž, například kýlu. Vyjde sice o něco levněji, ale je u něj vyšší riziko úhynu a dalších zdravotních problémů. Odcházet byste měli také s informací ohledně stravy, která byla seleti dávána. Než si sele totiž zvykne na nové prostředí, mělo by dostávat stejné krmení, a až následně může proběhnout změna dle Vás. Při koupi byste měli vidět celý vrh, abyste vybrali silné a zdravé sele bez zjevných vad.

Porážková hmotnost

Obvyklá hmotnost pro porážku je 105 až 115 kg, tato hmotnost se považuje za ideální vzhledem k poměru ceny a výtěžnosti masa. Pokud by porážková hmotnost dosahovala vyšších cifer, narůstal by podíl sádla (prasata okolo 150 kg).

Jak tedy prase vykrmit?

Jadrná krmiva představují základ stravy a také hlavní zdroj energie. Nejčastěji se u nás podává pšenice a ječmen formou šrotu, v menších dávkách také oves. Vhodnou obilninou je také kukuřice, která má nejvyšší energetickou hodnotu, avšak velké zastoupení v krmné dávce vede ke zhoršení kvality tuku (nažloutlý a řídký). Žito se vzhledem k negativnímu vlivu na zažívání nedoporučuje. Pokud je prase krmeno pouze jadrnými krmivy, je jeho spotřeba za výkrm 220 až 250 kg. Pokud přidáváme brambory, pak se spotřeba pohybuje kolem 140 až 170 kg za výkrm.


Brambory stále tvoří součást potravy vykrmovaných prasat. Klidně mohou být drobné či nakopnuté, ale rozhodně ne nahnilé, zaplísněné a nazelenalé. Podávejte je buď vařené nebo zesilážované.


Samozřejmě můžete praseti dopřát i nějaké zbytky z Vaší kuchyně, ale neberte to tak, že je popelnice. Ani tato potrava nesmí být plesnivá či hnijící a rozhodně se nesmí zkrmovat ve velkém množství. Také by neměla být kořeněná a přemaštěná. Prase si pochutná na slupkách z ovoce a zeleniny nebo tvrdém pečivu, které je nutno namočit do teplé vody.


Občas vypusťte prase na pastvinu, na které si zajistí své potravinové potřeby ze všeho, co mu přijde do cesty.


Výkrm obohaťte o sypkou minerálně-vitamínovou směs pro adekvátní růst a o pivovarské kvasnice pro výraznější podporu vitality a trávení.


A nezapomeňte na dostatečné množství vody, u výkrmových prasat kolem 100 kg je minimum 5 až 6 litrů vody za den. Rovnováha mezi příjmem a výdejem vody je ale ovlivněna mnoha dalšími faktory jako je podíl sušiny a bílkovin v krmivu, povětrnostní podmínky, zdravotní stav a další.

Další články

Jak připravit králíky na zimu?

19.11.2024

Jak připravit králíky na zimu?

Přestože jsou králíci poměrně odolná zvířata, zima přináší určité výzvy jak pro ušáky, tak pro nás, jejich chovatele. Aby zimu přečkali ve zdraví a pohodě, je třeba jim připravit vhodné prostředí a vyhnout se tomu, co králíkům vadí. V dnešním článku se podíváme na to, jak se starat o králíka a jak by taková příprava na zimu či péče v chladném počasí měla vypadat.

Přečíst článek
Může pes kosti?

15.11.2024

Může pes kosti?

Určitě jste někdy slyšeli o tom, že by psi neměli konzumovat kosti. Naopak jiní lidé jsou toho názoru, že kosti psovi neuškodí. Na obojím je trocha pravdy, tak se na společně pojďme podívat jaké kosti může pes konzumovat.

Přečíst článek
Jak ochránit psí tlapky v zimě?

13.11.2024

Jak ochránit psí tlapky v zimě?

Zimní radovánky milují nejen děti, ale také naši čtyřnozí přátelé. Zároveň ale chladné a mrazivé počasí přináší nepříjemnosti, které se týkají i psích tlapek. Péče o ně je proto neodmyslitelnou součástí těchto mrazivých dnů. Sníh, posypová sůl a teploty pod bodem mrazu mohou způsobit nemalé potíže, jako je podráždění, popraskání nebo bolestivost. Jak tedy v zimě psí tlapky nejlépe ochránit? 

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.