Vaše slepice jsou samostatnější, než si myslíte

Autor: Juraj Korim

12.07.2023

Vaše slepice jsou samostatnější, než si myslíte

Jistě byste si rádi užili slunného počasí a vyrazili na krátkou dovolenou během prodlouženého víkendu. Pořád to odkládáte, protože nevíte, kdo by se Vám o slepice postaral? Nezoufejte! Vaše slepičky jsou samostatnější, než si myslíte. S klidem můžete vyrazit. Pojďme se však podívat na několik zásad, které je vhodné dodržovat.

Jak dlouho to slepice zvládnou bez Vás?

Při plánování dovolené počítejte s tím, že slepice samy vydrží nejdéle tři dny. Pokud byste rádi odjeli na delší dobu, tak se již raději domluvte například se sousedem, aby během Vaší nepřítomnosti doplnil krmivo a vodu.

Na co myslet před odjezdem?

Drůbež je velmi samostatná, přesto od Vás potřebuje tři základní věci, aby pár dnů zvládla bez zbytečných komplikací. V prvé řadě je důležité, aby měly slepice ve Vaší nepřítomnosti dostatek tekutin. Místo misky na vodu, kterou možná běžně používáte, raději zvolte napáječky pro drůbež. Jejich hlavní výhodou je, že se jedná o uzavřenou nádobu, ze které voda postupně odtéká, proto zůstane po celou dobu čistá. Vybrat si můžete z několika variant od 0,75 l do 30 l. Její velikost vybírejte podle toho, na jak dlouhou dobu odjíždíte a dle počtu slepic. Při letních dnech slepička v průběhu jednoho dne spotřebuje cca 250 ml vody, což není úplně málo.


Dostatečná zásoba krmiva pro drůbež je stejně tak důležitá, jako zásoba vody. Pohlídejte si, zda máte nachystané adekvátní množství potravy (1 slepice denně zkonzumuje cca 120 g). Velikost zásoby tedy přizpůsobte tomu, kolik slepic máte a na jak dlouhou dobu budete pryč. Není radno podceňovat taktéž zabezpečení. Před odjezdem nezapomeňte zkontrolovat kurník spolu s výběhem Vašich slepic. Ujistěte se, že nenajdete žádnou díru v pletivu nebo skulinu, kudy by mohla přijít nechtěná návštěva.

Vzhůru na dovolenou!

Uff. Není to tak složité, jak jste si mysleli. Máme pravdu, že ano? Pokud všechny tyto body dodržíte a zajistíte v době Vaší nepřítomnosti dostatek vody, krmiva a budou v bezpečí před nezvanými hosty, tak je po vašem návratu najdete stejně spokojené jako před Vaším odjezdem.

Další články

7 tipů pro jarní údržbu pastvin!

30.04.2025

7 tipů pro jarní údržbu pastvin!

Správná jarní péče o pastviny je klíčová pro zajištění kvalitní a výživné pastvy po celou sezónu. V tomto článku se podíváme na hlavní kroky, které by měl každý chovatel před začátkem pastevního období udělat.

Přečíst článek
Je pro psa lepší obojek nebo postroj?

29.04.2025

Je pro psa lepší obojek nebo postroj?

Na trhu najdete mnoho různých typů postrojů a obojků. Jak ale poznáte, který z nich je ten pravý právě pro Vašeho miláčka? Pojďme se na to společně podívat.

Přečíst článek
Jak vypadá včelařský rok?

29.04.2025

Jak vypadá včelařský rok?

Práce včelaře se odvíjí od přírody – od počasí, teplot a především od dostupnosti přirozených zdrojů včelí potravy. Proto je zásadní sledovat roční cyklus, který zahrnuje rozkvétání tzv. vůdčích rostlin. Každé období má své specifické požadavky na péči o včelstvo. Včelařský rok lze rozdělit do sedmi základních období, přičemž každé z nich vyžaduje konkrétní postupy a opatření. Pojďme se na ně společně mrknout.

Přečíst článek