Tajemství úspěšné sklizně
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

06.09.2024

Tajemství úspěšné sklizně

Srpen je pro zahrádkáře charakteristický radostným obdobím sklizně, ale také námahou a spoustou práce. Zahrady se začínají plnit čerstvým ovocem a zeleninou, které čekají na sklízení a jejich následné zpracování. Díky tomu je tento poslední letní měsíc také ve znamení hojnosti. Avšak ani na zahradách těch nejzkušenějších zahrádkářů nevypadají věci vždy tak dokonale, jak si myslíme. 

Připravili jsme si proto pro vás ty nejefektivnější tipy a triky, díky kterým se vyhnete častým problémům při sběru ovoce a zeleniny. Pojďme se jim konečně nadobro vyhnout a užít si zaslouženou odměnu v krásné a zdravé zahradě.

Správné zavlažování

Ať už na zahradě pěstujete ovoce, zeleninu nebo obojí současně, pro šťavnaté a bohaté plody je nezbytná pravidelná zálivka. Pokud si nejste jisti, kdy vaše rostliny potřebují zalít, můžete to zjistit odhrnutím asi 10 cm zeminy na povrchu. Pokud je pod ní sucho, je třeba se pustit do zavlažování zahrady.

Ochrana před škůdci

Účinným způsobem, jak chránit své plodiny před různým zahradním škůdcům, je aplikace vhodných postřiků a samozřejmě i průběžná kontrola zahrady. 


V období dešťů se také zvyšuje riziko výskytu škůdců na zahradě. Jedním z nich je například moniliová hniloba, která poškozuje dozrávající plody peckovin a jádrovin. Je proto nutné preventivně odstraňovat napadené plody a větvičky, omezit pěstování náchylných odrůd a zajistit jejich ošetření vhodnými přípravky. Šedá hniloba je specifický druh plísně, která napadá zejména hrozny od nezralých až po plně zralé plody. Proti této nákaze je účinné dobré ošetření zóny hroznů.


V tomto období je také důležité mít na paměti postřik proti obaleči jablečnému u jabloní a kontrolovat výskyt svilušek, molic, ploštic a dalších škůdců na zelenině nebo ovoci, vyskytujících se nejčastěji za vlhkého počasí. Šířit se mohou také houbové choroby, kvůli kterým je třeba věnovat zvýšenou pozornost a dávat pozor na snadno náchylné plodiny.


Pravý čas ke sklizni

Kdy začít se sklizní? Při sběru ovoce a zeleniny si dejte pozor na to, že některé se sklízejí plně zralé a některé ještě před jejich dozráním.


Příkladem zeleniny, která nesmí být přezrálá, jsou cukety, hrášek, kukuřice cukrová či fazolové lusky, které se sklízejí dokonce nezralé. Naopak rajčata, papriky, nebo dýně se musí sklízet až v plné zralosti. Jablka, hrušky, švestky, angrešt a další ovoce je třeba vždy sklízet zralé, ale ne přezrálé.

Další články

Jak připravit králíky na zimu?

19.11.2024

Jak připravit králíky na zimu?

Přestože jsou králíci poměrně odolná zvířata, zima přináší určité výzvy jak pro ušáky, tak pro nás, jejich chovatele. Aby zimu přečkali ve zdraví a pohodě, je třeba jim připravit vhodné prostředí a vyhnout se tomu, co králíkům vadí. V dnešním článku se podíváme na to, jak se starat o králíka a jak by taková příprava na zimu či péče v chladném počasí měla vypadat.

Přečíst článek
Může pes kosti?

15.11.2024

Může pes kosti?

Určitě jste někdy slyšeli o tom, že by psi neměli konzumovat kosti. Naopak jiní lidé jsou toho názoru, že kosti psovi neuškodí. Na obojím je trocha pravdy, tak se na společně pojďme podívat jaké kosti může pes konzumovat.

Přečíst článek
Jak ochránit psí tlapky v zimě?

13.11.2024

Jak ochránit psí tlapky v zimě?

Zimní radovánky milují nejen děti, ale také naši čtyřnozí přátelé. Zároveň ale chladné a mrazivé počasí přináší nepříjemnosti, které se týkají i psích tlapek. Péče o ně je proto neodmyslitelnou součástí těchto mrazivých dnů. Sníh, posypová sůl a teploty pod bodem mrazu mohou způsobit nemalé potíže, jako je podráždění, popraskání nebo bolestivost. Jak tedy v zimě psí tlapky nejlépe ochránit? 

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.