Autor: Juraj Korim
20.02.2024
Šrotovník na obilí - k čemu slouží a proč je dobré ho mít
Užitečná pomůcka nejen pro chovatele kuru domácího. Co o šrotovníku na obilí víme dál? Síla mechanismu vám dokáže nadrtit i kukuřici, po které se v kurníku ihned zapráší. Vydejte se s námi na toulku šrotovníky na kukuřici a obilí a objevte všechny jejich přednosti v novém článku.
K čemu slouží šrotovník na obilí
Pěstujete si vlastní plodiny? Máte vyhráno! Nákupem elektrického mlýnku na obilí si umožníte vlastní zpracování obilí či kukuřice a ušetříte za drahé směsi. Nemusíte si ani dělat starosti s původem sklizně. Krmivo smícháte dle vlastních potřeb, přičemž můžete nalézt optimální kombinaci pochutin, jenž vyhovují vašim zvířatům. Domácky vyrobená potrava neobsahuje konzervanty ani nadbytečný cukr a dá se obecně považovat za bohatší na živiny.
A proč by se vůbec mělo uvažovat nad mělněním potravy? Rozdrcené obiloviny a luštěniny se hospodářským zvířatům daleko lépe zpracovávají v trávicím systému. Slepicím dokonce hrozí poškození traktu, u drůbeže je proto mletí obilí a dalšího krmiva nezbytné.
U obilí přínosy šrotovníku nekončí
Stroj na šrotování obilí využijete nejen pro drcení pšenice či žita, ale i zmíněné kukuřice, rýže, prosa nebo fazolí a hrachu. Pozor, všestrannou mašinku lze použít i na zpracování bylin při výrobě domácích čajů a na šrotování sladu. Vezmete-li v potaz veškerou funkčnost zařízení, zřídka kdy se stane, že by proleželo měsíce v koutě.
Za nesporné výhody šrotovníku na obilí dále považujeme nenáročnou údržbu, u které není nutné využívat chemické prostředky. Prostorný barel může v případě nouze posloužit i k uskladnění potravy.
Domácí mouka
Eso v rukávu. Kladívkový šrotovník na mouku umožní výrobu vlastní mouky, a to hladké, polohrubé i hrubé. Domácí bio mouka nalezne uplatnění v kuchyni i rodinné pekárně. Ověřený původ mouky a perfertní složení uklidní kdejakého milovníka zdravé výživy
Jak vybrat šrotovník na obilí
Výkon je velice podstatným hlediskem, které byste měli zohlednit při samotném nákupu šrotovníku na obilí. Výkonnější zařízení dokáže rychleji zpracovat suroviny, přičemž efektivitu mlýnku ovlivňuje síla motoru, ale i hrubost mlecího síta. Šrotovníky standardně disponují čtyřmi typy sít s různými stupni hrubosti. Mletí můžete připodobnit strouhání sýra - na hrubé části struhadla ohoblujete sýr rychleji než na té jemnější.
Pomineme-li výkon motoru, může být dalším kritériem pro zvolení mlýnku na obilí velikost zásobníku na surovinu. Zakoupit můžete modely s 16, 20, 25, 50 nebo 60litrovým úložištěm.
Stále váháte?
Investice do kvalitního šrotovníku na obilí s sebou přinese “dlouholeté ovoce”. Důkladnou údržbou můžete napomoci k perfektní kondici stroje i po několika letech provozu. Jaké jsou tedy stěžejní výhody šrotovníku na obilí? Suma sumarum, úspora nákladů za průmyslové krmivo, kvalitní potrava pro vaše hospodářská zvířata a alternativa pro úschovu drtiny. Za nás jasná volba!
Další články
10.09.2024
Jak chovat morče?
Morče je díky své povaze a menším nárokům na péči oblíbeným domácím mazlíčkem mnoha lidí. I tak je ale důležité znát zásady, které by měl dodržovat každý při chovu morčat. Pojďte se s námi podívat na základy péče, které zajistí, že morče bude zdravé a šťastné.
06.09.2024
Tajemství úspěšné sklizně
Srpen je pro zahrádkáře charakteristický radostným obdobím sklizně, ale také námahou a spoustou práce. Zahrady se začínají plnit čerstvým ovocem a zeleninou, které čekají na sklízení a jejich následné zpracování. Díky tomu je tento poslední letní měsíc také ve znamení hojnosti. Avšak ani na zahradách těch nejzkušenějších zahrádkářů nevypadají věci vždy tak dokonale, jak si myslíme.
04.09.2024
Můžou se domácí mazlíčci v létě spálit?
Léto přináší plno radostí a zážitků. Krom toho ale také různá rizika spojená s horkem. A to nejen u nás, ale také u našich domácích mazlíčků. Zatímco se my běžně chráníme před slunečním zářením pomocí opalovacích krémů, klobouků a slunečních brýlí, často zapomínáme, že naši mazlíčci mohou být také ohroženi.