Separační úzkost u psů
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

17.12.2024

Separační úzkost u psů

Separační úzkost je jedna z nejčastějších poruch chování u psů. Jde o problém, který negativně ovlivňuje život psa i jeho majitele. O co přesně se jedná a jak lze tomuto problému s chováním psa předcházet?

Projevy

Separační úzkost je stav, kdy pes prožívá silný stres či paniku v situacích, kdy je odloučen od svého majitele nebo od známého prostředí. Separační úzkost u psa se nejčastěji projevuje nadměrným štěkáním, vytím nebo kňučením, destruktivním chováním, kdy pes ničí vše v jeho blízkosti nebo močením či kálením v domě. Pes je neklidný, může pobíhat sem tam a může dojít k vystupňování jeho projevů až k agresivnímu chování. Projevy stresu u psa se mohou různit podle povahy psa a stupně stresu. Po návratu majitele jej pes velmi nadšeně až přehnaně vítá, doprovází ho na každém kroku a těžce snáší jakékoliv odloučení (například zavření do jiné místnosti). Výše zmíněné projevy se mohou objevit i v přítomnosti majitele, pokud je přístup k němu zamezen nebo když pes nedokáže upoutat jeho pozornost.

Léčba

Separační úzkost u psa a její léčba zahrnuje vytrvalý trénink a v těžších případech i pomoc medikace, jež pomůže psovi zvládat stres. Medikaci je však vždy třeba kombinovat s behaviorální terapií, protože samotné léky problém obvykle nevyřeší, pouze potlačí jeho příznaky. Zásadním pravidlem při výcviku psa je, že psa nesmíte za toto chování trestat. Neklidný pes si nespojí trest s chováním, které mu bezprostředně nepředcházelo, tudíž se potrestáním nic nevyřeší.

Prevence

Prevence je nejúčinnějším prostředkem separační úzkosti u psa. Pejsek by měl být odmala postupně navykán na samotu. Zpočátku nechávejte pejska o samotě jen na pár minut a postupně čas Vašeho odloučení prodlužujte. Nejprve odcházejte do jiné místnosti, následně za hlavní dveře a intervaly odchodu postupně prodlužujte. Pozorujte, jak se pes chová a za pozitivní reakce ho pochvalte a odměňte. Snažte se vytvořit a poté dodržovat pravidelný denní režim, pejskovi to dodá pocit bezpečí. Pořiďte mu hračky a hry, které ho zabaví. Interaktivní hračky nebo pamlsky schované v hlavolamech zabaví psa na delší dobu a pomohou odvést jeho pozornost. Vždy, než odejdete, zajděte pejska vyvenčit a krátce si zacvičte nebo pohrajte. Omezte dlouhé loučení a vítání.

Separační úzkost představuje náročný problém, ale s trpělivostí a správnými metodami je možné jej zvládnout nebo alespoň zmírnit. Pokud budete věnovat čas a pozornost tomu, jak se Váš pes odmala cítí, můžete jemu i sobě výrazně ulehčit život.

Další články

Jak vidí různá zvířata?

19.12.2024

Jak vidí různá zvířata?

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů, který lidem a ostatním tvorům umožňuje orientaci ve světě. A přestože je náš zrak velice dobře vyvinutý, zvířata mají odlišné způsoby vidění, které jsou často dokonalejší než ty naše. Evoluce totiž přizpůsobila zvířecí oči tak, aby jim v přirozeném prostředí poskytovaly maximální výhody. Jak tedy vidí různé druhy zvířat?

Přečíst článek
Jaké rostliny jsou toxické pro kočky a psy?

18.12.2024

Jaké rostliny jsou toxické pro kočky a psy?

Mnoho lidí, kteří sdílejí svoji domácnost s nějakým domácím mazlíčkem má zároveň rádo i rostliny a pěstují je pro své potěšení a radost. Živá fauna i flora náš život nepochybně obohacuje a zkrášluje. Je však potřeba myslet na to, že z kombinace zvířátek a kytiček mohou pramenit některá nebezpečí. 

Přečíst článek
Separační úzkost u psů

17.12.2024

Separační úzkost u psů

Separační úzkost je jedna z nejčastějších poruch chování u psů. Jde o problém, který negativně ovlivňuje život psa i jeho majitele. O co přesně se jedná a jak lze tomuto problému s chováním psa předcházet?

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.