-800x800.png)

Autor: Pavel Frček
17.12.2024
Separační úzkost u psů
Separační úzkost je jedna z nejčastějších poruch chování u psů. Jde o problém, který negativně ovlivňuje život psa i jeho majitele. O co přesně se jedná a jak lze tomuto problému s chováním psa předcházet?
Projevy
Separační úzkost je stav, kdy pes prožívá silný stres či paniku v situacích, kdy je odloučen od svého majitele nebo od známého prostředí. Separační úzkost u psa se nejčastěji projevuje nadměrným štěkáním, vytím nebo kňučením, destruktivním chováním, kdy pes ničí vše v jeho blízkosti nebo močením či kálením v domě. Pes je neklidný, může pobíhat sem tam a může dojít k vystupňování jeho projevů až k agresivnímu chování. Projevy stresu u psa se mohou různit podle povahy psa a stupně stresu. Po návratu majitele jej pes velmi nadšeně až přehnaně vítá, doprovází ho na každém kroku a těžce snáší jakékoliv odloučení (například zavření do jiné místnosti). Výše zmíněné projevy se mohou objevit i v přítomnosti majitele, pokud je přístup k němu zamezen nebo když pes nedokáže upoutat jeho pozornost.
Léčba
Separační úzkost u psa a její léčba zahrnuje vytrvalý trénink a v těžších případech i pomoc medikace, jež pomůže psovi zvládat stres. Medikaci je však vždy třeba kombinovat s behaviorální terapií, protože samotné léky problém obvykle nevyřeší, pouze potlačí jeho příznaky. Zásadním pravidlem při výcviku psa je, že psa nesmíte za toto chování trestat. Neklidný pes si nespojí trest s chováním, které mu bezprostředně nepředcházelo, tudíž se potrestáním nic nevyřeší.
Prevence
Prevence je nejúčinnějším prostředkem separační úzkosti u psa. Pejsek by měl být odmala postupně navykán na samotu. Zpočátku nechávejte pejska o samotě jen na pár minut a postupně čas Vašeho odloučení prodlužujte. Nejprve odcházejte do jiné místnosti, následně za hlavní dveře a intervaly odchodu postupně prodlužujte. Pozorujte, jak se pes chová a za pozitivní reakce ho pochvalte a odměňte. Snažte se vytvořit a poté dodržovat pravidelný denní režim, pejskovi to dodá pocit bezpečí. Pořiďte mu hračky a hry, které ho zabaví. Interaktivní hračky nebo pamlsky schované v hlavolamech zabaví psa na delší dobu a pomohou odvést jeho pozornost. Vždy, než odejdete, zajděte pejska vyvenčit a krátce si zacvičte nebo pohrajte. Omezte dlouhé loučení a vítání.
Separační úzkost představuje náročný problém, ale s trpělivostí a správnými metodami je možné jej zvládnout nebo alespoň zmírnit. Pokud budete věnovat čas a pozornost tomu, jak se Váš pes odmala cítí, můžete jemu i sobě výrazně ulehčit život.
Další články

31.03.2025
Druhy vajec
Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.
Přečíst článek
30.03.2025
Chov alpak a lam
Chov lam a alpak získává v České republice stále větší oblibu. Chovatelé oceňují jejich klidnou a přátelskou povahu, nenáročnost, všestrannost využití i exotický vzhled. Tato zvířata lze úspěšně chovat také na společných pastvinách s jinými druhy. Lamy jsou navíc přirozeně dominantní a teritoriální, díky čemuž dokážou účinně chránit stádo před predátory. Chcete vědět, jak se o tato impozantní zvířata správně starat? Připravili jsme pro vás užitečné informace a praktické tipy, které vám pomohou porozumět jejich chování a zajistit jim ten nejlepší možný domov.
Přečíst článek
24.03.2025
Jak psovi ostříhat drápky?
Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.
Přečíst článek