-800x800.png)

Autor: Pavel Frček
04.02.2025
Selata a železo – proč se jim musí přidávat?
Selata po narození velmi rychle rostou. Aby tento proces probíhal bez komplikací, je třeba jim zajistit dostatek živin, včetně železa. Jeho nedostatek pro ně může mít závažné důsledky, a proto je jeho suplementace v prvních dnech života klíčová. V tomto článku si společně vysvětlíme, proč tomu tak je a jaké metody aplikace železa se využívají.
Selata po narození
Selata se rodí s velmi nízkými zásobami železa (cca 50 mg), které vystačí jen na prvních pár dnů života. Tento stav je dán omezeným přenosem železa z matky na plod během březosti. Mateřské mléko prasnic navíc obsahuje pouze minimální množství tohoto prvku (kolem 1-2 mg denně), které nedokáže pokrýt rostoucí potřebu selat (ta činí kolem 7-10 mg denně). Selata tak mohou velmi rychle trpět nedostatkem železa, což vede k anemii.
Anemie u selat
V případě vyčerpání zásob železa se začnou objevovat příznaky jeho deficitu. U selat se projevuje bledostí sliznic, jež je nejvíce patrná na spojivkách. Objevuje se také bledost ušních boltců a v pozdějších stádiích bledost celého těla. Dochází ke snížení příjmu krmiva, což má za následek nižší přírůstky hmotnosti. Dále dochází k celkovému oslabení organismu a imunitního systému. Selata jsou více náchylná k infekčním (především průjmovým) onemocněním. Při těžké anemii může dojít až k úhynům selat.
Podání železa
Pro prevenci anemie u selat je nutné aplikovat přípravky s obsahem železa. První a zároveň nejčastěji používanou možností je aplikace železa intramuskulárně (do svalu) 2.-5. den po narození. Druhou možností je perorální aplikace ve formě pasty nebo emulze. Tato metoda je často používána na menších farmách.
Závěr
Správné podání železa selatům po narození je nezbytnou součástí každého chovu prasat. Předchází mnoha zdravotním komplikacím a zajišťuje zdravý růst a vitalitu selat. Je to jednoduchý, ale velmi důležitý krok.
Další články

24.03.2025
Jak psovi ostříhat drápky?
Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.
Přečíst článek-800x800.png)
20.03.2025
Co je to cékotrofie?
Slyšeli jste někdy o tom, že králík pojídá svůj trus? Pokud ne a tato informace Vás vyděsila, nemusíte se bát. Jde o zcela běžnou aktivitu, která je velmi důležitou součástí procesu trávení u králíka. Proč tomu tak je, se pokusíme vysvětlit v tomto článku.
Přečíst článek
18.03.2025
Zahradní kalendář – kdy co zasadit?
Lámali jste si někdy hlavu nad tím, kdy a co zasadit, aby to nebylo příliš brzy nebo pozdě? Určitě nejste sami, a právě proto jsme připravili přehled, který Vám s tím pomůže. Podíváme se na jednotlivé měsíce v roce a vyzdvihneme pár klíčových tipů, co v každém z nich udělat, aby byl váš zahradnický rok co nejúspěšnější.
Přečíst článek