První pomoc u zvířat
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

04.03.2025

První pomoc u zvířat

Naši mazlíčci jsou pro nás jako rodina, a proto chceme, aby byli v bezpečí za všech okolností. Někdy se však můžeme ocitnout v situaci, kdy budou potřebovat naši okamžitou pomoc – a právě my budeme tím rozhodujícím faktorem mezi životem a smrtí. V takových chvílích je klíčové zachovat klid, nepanikařit a být připraveni jednat.

Zhodnocení stavu zvířete

Abychom věděli, jak pomoci, musíme nejprve zhodnotit, zda se zvíře nachází v akutním ohrožení života. K tomu nám pomůže tzv. ABC plán, kde A (airway) = dýchání, B (bleeding) = krvácení a C (circulation and consciousness) = vědomí a cirkulace. Nejprve zkontrolujeme dech a puls. Pokud zvíře nedýchá a má zastavenou srdeční činnost, je nutné zahájit resuscitaci. Uvolníme a vyčistíme dýchací cesty, stlačujeme hrudník v poloze na pravém boku a provedeme umělé dýchání – u malých zvířat (malá plemena psů, kočky) skrz nosní dírky, u větších (větší plemena psů) do tlamy. Pokud zvíře krvácí, je potřeba zastavit krvácení kompresí rány.

Přehřátí

K přehřátí může dojít například u psa zavřeného v autě v horkých letních dnech. Nejdůležitější je psa dostat co nejrychleji ven, nejlépe do stínu. Zvíře začneme postupně ochlazovat – přiložíme mokrou látku na oblast břicha, slabin a pacek. Dále podáváme k pití malé množství studené vody v častějších intervalech.

Popálení

Pokud dojde k popálení, měli bychom postižené místo oplachovat studenou tekoucí vodou a následně přiložit studený obklad (nejlépe přes látku, ne přímo na kůži) alespoň na 30 minut. Pokud dojde k poleptání chemikáliemi, postižené místo omýváme tekoucí vodou (minimálně po dobu 15 minut). Chemikálii v prášku se nesnažíme vymýt vodou, aby nedošlo ke spuštění reakce, ale snažíme se ji opatrně vyčesat.

Tonutí

Tonoucí zvíře je nutné co nejrychleji vytáhnout z vody. Naším cílem je odstranit vodu z plic a obnovit životní funkce. Zvíře položíme na bok s nataženou hlavou a krkem. Vytáhneme jazyk a jemným stlačením hrudníku a žaludku se snažíme odstranit vodu. Pokud je potřeba, zahájíme resuscitaci. 


Rychlá a adekvátní první pomoc je stěžejním krokem v každé nebezpečné situaci. I když se vám podaří zvíře dostat z toho nejhoršího, vždy ho poté transportujte k veterinárnímu lékaři, který mu poskytne další potřebnou péči.

Další články

7 tipů pro jarní údržbu pastvin!

30.04.2025

7 tipů pro jarní údržbu pastvin!

Správná jarní péče o pastviny je klíčová pro zajištění kvalitní a výživné pastvy po celou sezónu. V tomto článku se podíváme na hlavní kroky, které by měl každý chovatel před začátkem pastevního období udělat.

Přečíst článek
Je pro psa lepší obojek nebo postroj?

29.04.2025

Je pro psa lepší obojek nebo postroj?

Na trhu najdete mnoho různých typů postrojů a obojků. Jak ale poznáte, který z nich je ten pravý právě pro Vašeho miláčka? Pojďme se na to společně podívat.

Přečíst článek
Jak vypadá včelařský rok?

29.04.2025

Jak vypadá včelařský rok?

Práce včelaře se odvíjí od přírody – od počasí, teplot a především od dostupnosti přirozených zdrojů včelí potravy. Proto je zásadní sledovat roční cyklus, který zahrnuje rozkvétání tzv. vůdčích rostlin. Každé období má své specifické požadavky na péči o včelstvo. Včelařský rok lze rozdělit do sedmi základních období, přičemž každé z nich vyžaduje konkrétní postupy a opatření. Pojďme se na ně společně mrknout.

Přečíst článek