Autor: Pavel Frček
25.10.2024
Musí kůň nosit podkovy?
Podkovy, jejichž používání se datuje až do starověku, bývají považovány za neodmyslitelnou součást výbavy koně. A přestože jsou od pradávna spojovány s pravidelnou péčí o kopyta a jejich ochranou, v posledních desetiletích se stále více rozvíjí diskuze o nutnosti jejich použití. Jak to tedy s různými druhy podkov koní je?
Proč se koňské podkovy používají?
Podkovy odjakživa sloužily především jako ochrana kopyta koně před nadměrným opotřebením. Využívány jsou zejména u koní, kteří pracují na tvrdém nebo kamenitém povrchu. Co se týče koní sportovních, zde se podkovy využívají ke korekci nerovností v chůzi a zlepšení stability. Zároveň slouží také jako ochrana před zraněním či infekcemi.
Co místo podkov?
V dnešní moderní době se majitelé koní často přiklánějí k přirozenosti a zaměřují se tak na úpravu tzv. naboso. Kopyta jsou ponechána bez podkov a bývají pouze obrušována. Takto upravená kopyta respektují přirozenost koní a jsou pro ně prospěšné, pokud je ošetření pečlivé a kůň se pohybuje ve vhodném terénu.
Vhodný terén pro bosého koně by měl být měkčí – pastviny, pískové jízdárny - kde kopyta nejsou vystavena takovému tlaku, jako je tomu například na asfaltu či kamenech.
Co se týče alternativ ke kování koní, existují také různé typy obutí pro koně, které se nasazují pouze během jízdy či práce.
Kdy nejsou podkovy potřeba?
Přestože podkovy pro koně jsou v mnoha ohledech výhodou, někdy je lepší je nechat bez okování. Platí to především pro koně, kteří se celodenně nepohybují po tvrdém nebo drsném povrchu. U koně bez podkov je třeba myslet na to, že by se měl pohybovat především po různých typech povrchu, tedy od pastviny až po kamenitý tvrdý, a ne zcela rovný terén. Nechat koně naboso je vhodné v případě některých zdravotních obtíží, aby byla zachována přirozená mechanika pohybu nohou a kopyto dobře odrůstalo.
Dále je možné rozhodnout se dle plemena koně. Některá plemena, jako je například mustang, mají přirozeně tvrdá a odolná kopyta, která se jednoduše adaptují na různé povrchy. U těchto koní tedy můžeme podkovy vynechat.
V případě, že je Váš kůň naboso, pravidelně kontrolujte stav kopyt a přizpůsobte terénní podmínky tam, kde se kůň obvykle pohybuje.
Existují nějaká rizika?
Pro koně, kteří pravidelně pracují na tvrdém povrchu, může být metoda naboso nevhodná. Může docházet k rychlému opotřebování, poškození kopyt (praskliny, otlaky, ale také infekce) a bolestem.
Pokud se rozhodnete přejít z kování na bosý režim, počítejte s tím, že bude kůň potřebovat nějakou dobu k adaptaci. Postupujte tedy opatrně a na koně netlačte. Pro začátek také zvažte využití ochranných bot při zátěži.
To, zda by Váš kůň měl nosit podkovy, závisí na individuálních potřebách, prostředí, ve kterém se pohybuje, a způsobu jeho využití. Dále také záleží na zdravotním stavu kopyt a plemeni koně. Ať už se rozhodnete jakkoli, poraďte se s odborníkem, který určí ten nejlepší postup přímo pro Vašeho koně.
Další články
19.12.2024
Jak vidí různá zvířata?
Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů, který lidem a ostatním tvorům umožňuje orientaci ve světě. A přestože je náš zrak velice dobře vyvinutý, zvířata mají odlišné způsoby vidění, které jsou často dokonalejší než ty naše. Evoluce totiž přizpůsobila zvířecí oči tak, aby jim v přirozeném prostředí poskytovaly maximální výhody. Jak tedy vidí různé druhy zvířat?
18.12.2024
Jaké rostliny jsou toxické pro kočky a psy?
Mnoho lidí, kteří sdílejí svoji domácnost s nějakým domácím mazlíčkem má zároveň rádo i rostliny a pěstují je pro své potěšení a radost. Živá fauna i flora náš život nepochybně obohacuje a zkrášluje. Je však potřeba myslet na to, že z kombinace zvířátek a kytiček mohou pramenit některá nebezpečí.
Přečíst článek17.12.2024
Separační úzkost u psů
Separační úzkost je jedna z nejčastějších poruch chování u psů. Jde o problém, který negativně ovlivňuje život psa i jeho majitele. O co přesně se jedná a jak lze tomuto problému s chováním psa předcházet?
Přečíst článek