Kuna, postrach ulice

Autor: Juraj Korim

16.10.2023

Kuna, postrach ulice

Kuna skalní neboli domácí dokáže potrápit každého z nás. Ať už se pustí do hadiček ve Vašem autě nebo do střešní izolace, častoza sebou zanechá velkou spoušť. Zkoušeli jste spousty babských rad, které by měly kunu odlákat, ale žádné nezabírají? Neztrácejte naději, máme pro Vás přichystané nástroje, které Vám pomohou.

Jak poznat, že k Vám zavítala kuna?

Zdá se Vám, že se do Vašeho domu či auta nastěhoval nezvaný host? Pečlivě projděte podezřelé místo a sledujte tyto jevy: 

  1. Na místě je cítit zápach mršin a shnilého jídla, které si shromažďuje. 

  2. V noci je slyšet silný dusot, který je způsoben pobíháním po střeše. 

  3. Značení teritoria v podobě moči a trusu. 

  4. Rozkousaná izolace domu, kabeláž a další. 

Pokud jste narazili na tyto příznaky, není čas na přemýšlení. Musí se zahájit boj s kunou.

Pozor na legislativu

Dávejte si pozor na období, kdy se chystáte kunu odchytit, jelikož je většinu roku hájená a nesmí se chytat ani do sklopce. Možný odchyt je pouze od listopadu do února (dle legislativy ČR, v ostatních státech se může dané lišit). Pokud jste se tedy trefili do správného období, můžete lov zahájit.

Prvotní ochrana

Nejprve je dobré zkontrolovat, kudy se do Vašeho obydlí kuna dostala. Pokuste se večer po setmění, když se kuna vydává pro potravu, utěsnit všechny otvory. Postačí jí otvor o velikosti tenisového míčku,, myslete tedy i na tu nejmenší skulinu.

Šetrně a spolehlivě?

Sklopné pasti jsou šetrnou a spolehlivou pomůckou pro odchyt. Vše, co musíte udělat, je nastražit past na místo, kde se predátor obvykle pohybuje, vložit do ní návnadu (například slepičí vejce, ovoce…) a počkat. Když se chytí, odvezte ji daleko (alespoň 10 km od domu), aby se za pár hodin nevrátila zpět.


Stejného výsledku docílíte i pomocí pachového ohradníku, který ochrání Váš dům, auto i Vaše slepičky. Kuna, jak je známo, reaguje na množství pachů v prostoru, takže jakmile náš protivník ucítí pachové látky, vyděsí se a nebude mít odvahu se vrátit. Často se zmiňují pachy naftalinových či chlorových tablet, voda po holení nebo pach velkých šelem. Toto ovšem nemusí vždy fungovat.

A co dál?

Skvěle fungují také ultrazvukové plašiče, mezi kterými vybírejte především takové, které využívají proměnlivých frekvencí. Kdyby frekvence zůstávala stejná, nepřítel by si po chvilce mohl zvyknout a dál přebývat ve Vašem domě.


Možností, jak se kuny zbavit, je opravdu mnoho. Napoprvé to nemusí vyjít, buďte ale trpěliví a vyzkoušejte více možností. Myslete však na legislativu, zvířeti neubližujte a taktéž ho netrapte. Ani kuna za svou povahu zkrátka a dobře nemůže.

Další články

Jak založit akvárium?

15.04.2025

Jak založit akvárium?

Vlastní akvárium není jen krásná dekorace, ale skutečný kousek přírody, který přinese do našeho domova klid a harmonii. Pozorování barevných rybek, jemné vlnění rostlin a tiché šplouchání vody mají prokazatelně uklidňující účinky na mysl. Pokud Vás také láká vytvořit si svůj vlastní vodní svět, připravili jsme jednoduchý návod, jak na to.

Přečíst článek
Jak na zpracování vlny?

07.04.2025

Jak na zpracování vlny?

Ruční zpracování vlny má dlouholetou tradici. Jedná se o výjimečný materiál se skvělými vlastnostmi. Než se ale z vlny stane například svetr, musí projít dlouhou cestu různých úprav. Jaké kroky se tedy musí udělat?

Přečíst článek
Druhy vajec

31.03.2025

Druhy vajec

Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.

Přečíst článek