Autor: Pavel Frček
19.06.2024
Kolik slepic na jednoho kohouta?
V chovu drůbeže se často setkáváme s otázkou poměru mezi kohouty a slepicemi. Je to velmi důležitý faktor pro úspěšné a efektivní chování slepiček. Odpověď však není tak jednoznačná. V tomto článku se dozvíte, jaké aspekty ovlivňují přítomnost kohouta a co byste měli zvážit, než ho Vašim holkám domu přivedete.
Potřebuje slepice kohouta?
Musí mít slepice kohouta? Jistěže nemusí. Avšak nový kohout ke slepicím může být velice výhodným společníkem. O slípky se bude řádně starat, zajišťovat jim potravu, bezpečí a rovnováhu v hejnu. Pomoci tak může i v případě, že se přiblíží škodná. Někteří kohouti v takovéto situaci nasadí i svůj holý život. Varovat před nebezpečím nebude pouze slepičky, ale také Vás. Jeho kokrhání totiž neslouží výhradně k rannímu probuzení, ale také k oznámení změn. Pokud k Vám tedy zavítá návštěva, ať už zvaná či nezvaná, kohout vše ihned oznámí. A snášejí slepice vejce bez kohouta? Ano, ale svou nejdůležitější roli hraje kohout ve chvíli, kdy budete chtít malá kuřátka. Vejce bez kohouta totiž jen tak neoplodníte. Pouze takto dopřejete Vašim slepičkám zkušenost s mateřskou láskou.
Kolik slepic na kohouta?
Přesný počet slepic na jednoho kohouta bohužel neexistuje. Než ovšem s chovem začnete, popřemýšlejte nad těmito aspekty. První věcí, kterou je třeba vzít v úvahu, jsou biologické faktory. Kohouti jsou v chovu primárně kvůli plemenitbě a udržení rovnováhy v hejnu. V přírodě je běžné, že na jednoho kohouta připadá více slepiček. V chovu drůbeže je počet samic obvykle odhadován mezi 8 až 12 na jednoho kohouta. Tento poměr umožňuje, aby se každá slípka dostala ke kohoutovi pro páření a zároveň minimalizuje stres spojený s agresivitou mezi kohouty. Ve svých nejlepších letech ale dokáže zaopatřit až 16 slepiček. Samozřejmě můžete kohouta pořídit také do menšího hejna, minimálně však k pěti slepičkám. Vzhledem k jeho vysoké aktivitě by mohlo postupně docházet ke zraněním slípek během páření.
Poměr slepice a kohouti ovlivňuje také plemeno, povaha a věk. Každý má jiný temperament, nároky na prostor či potravu. Pro těžší plemena, která mají méně energie, se doporučuje nižší počet slepic. Naopak u lehkých můžete kohoutovi dopřát slepiček více. Čím více elánu mají, tím více slepic obslouží. V malém hejnu s čilým kohoutem by mohlo opět docházet ke zraněním vzhledem k častějšímu páření.
Pokud jsou Vaše slepičky již ve věku, kdy si užívají svou vlastní pohodu a již nesnášejí, popřemýšlejte, zda se vůbec vyplatí mladého kohouta pořizovat.
Jednoznačná odpověď na otázku, kolik slepic by mělo být na jednoho kohouta, tedy není. Optimální poměr závisí na mnoha faktorech, které zahrnují věk, povahu a plemeno kohouta, ale také stáří slepiček. Důležité je zaměřit se na potřeby drůbeže a zvolit takový poměr, který maximalizuje efektivitu chovu a zároveň zajišťuje pohodu a zdraví zvířat. A přestože kohout ke slepicím neodmyslitelně patří, jsou případy, kdy jeho přítomnost není nezbytná.
Další články
19.11.2024
Jak připravit králíky na zimu?
Přestože jsou králíci poměrně odolná zvířata, zima přináší určité výzvy jak pro ušáky, tak pro nás, jejich chovatele. Aby zimu přečkali ve zdraví a pohodě, je třeba jim připravit vhodné prostředí a vyhnout se tomu, co králíkům vadí. V dnešním článku se podíváme na to, jak se starat o králíka a jak by taková příprava na zimu či péče v chladném počasí měla vypadat.
15.11.2024
Může pes kosti?
Určitě jste někdy slyšeli o tom, že by psi neměli konzumovat kosti. Naopak jiní lidé jsou toho názoru, že kosti psovi neuškodí. Na obojím je trocha pravdy, tak se na společně pojďme podívat jaké kosti může pes konzumovat.
Přečíst článek13.11.2024
Jak ochránit psí tlapky v zimě?
Zimní radovánky milují nejen děti, ale také naši čtyřnozí přátelé. Zároveň ale chladné a mrazivé počasí přináší nepříjemnosti, které se týkají i psích tlapek. Péče o ně je proto neodmyslitelnou součástí těchto mrazivých dnů. Sníh, posypová sůl a teploty pod bodem mrazu mohou způsobit nemalé potíže, jako je podráždění, popraskání nebo bolestivost. Jak tedy v zimě psí tlapky nejlépe ochránit?
Přečíst článek