SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Kolik slepic na jednoho kohouta?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

19.06.2024

Kolik slepic na jednoho kohouta?

V chovu drůbeže se často setkáváme s otázkou poměru mezi kohouty a slepicemi. Je to velmi důležitý faktor pro úspěšné a efektivní chování slepiček. Odpověď však není tak jednoznačná. V tomto článku se dozvíte, jaké aspekty ovlivňují přítomnost kohouta a co byste měli zvážit, než ho Vašim holkám domu přivedete. 

Potřebuje slepice kohouta?

Musí mít slepice kohouta? Jistěže nemusí. Avšak nový kohout ke slepicím může být velice výhodným společníkem. O slípky se bude řádně starat, zajišťovat jim potravu, bezpečí a rovnováhu v hejnu. Pomoci tak může i v případě, že se přiblíží škodná. Někteří kohouti v takovéto situaci nasadí i svůj holý život. Varovat před nebezpečím nebude pouze slepičky, ale také Vás. Jeho kokrhání totiž neslouží výhradně k rannímu probuzení, ale také k oznámení změn. Pokud k Vám tedy zavítá návštěva, ať už zvaná či nezvaná, kohout vše ihned oznámí. A snášejí slepice vejce bez kohouta? Ano, ale svou nejdůležitější roli hraje kohout ve chvíli, kdy budete chtít malá kuřátka. Vejce bez kohouta totiž jen tak neoplodníte. Pouze takto dopřejete Vašim slepičkám zkušenost s mateřskou láskou.

Kolik slepic na kohouta?

Přesný počet slepic na jednoho kohouta bohužel neexistuje. Než ovšem s chovem začnete, popřemýšlejte nad těmito aspekty. První věcí, kterou je třeba vzít v úvahu, jsou biologické faktory. Kohouti jsou v chovu primárně kvůli plemenitbě a udržení rovnováhy v hejnu. V přírodě je běžné, že na jednoho kohouta připadá více slepiček. V chovu drůbeže je počet samic obvykle odhadován mezi 8 až 12 na jednoho kohouta. Tento poměr umožňuje, aby se každá slípka dostala ke kohoutovi pro páření a zároveň minimalizuje stres spojený s agresivitou mezi kohouty. Ve svých nejlepších letech ale dokáže zaopatřit až 16 slepiček. Samozřejmě můžete kohouta pořídit také do menšího hejna, minimálně však k pěti slepičkám. Vzhledem k jeho vysoké aktivitě by mohlo postupně docházet ke zraněním slípek během páření. 

Poměr slepice a kohouti ovlivňuje také plemeno, povaha a věk. Každý má jiný temperament, nároky na prostor či potravu. Pro těžší plemena, která mají méně energie, se doporučuje nižší počet slepic. Naopak u lehkých můžete kohoutovi dopřát slepiček více. Čím více elánu mají, tím více slepic obslouží. V malém hejnu s čilým kohoutem by mohlo opět docházet ke zraněním vzhledem k častějšímu páření. 

Pokud jsou Vaše slepičky již ve věku, kdy si užívají svou vlastní pohodu a již nesnášejí, popřemýšlejte, zda se vůbec vyplatí mladého kohouta pořizovat. 

Jednoznačná odpověď na otázku, kolik slepic by mělo být na jednoho kohouta, tedy není. Optimální poměr závisí na mnoha faktorech, které zahrnují věk, povahu a plemeno kohouta, ale také stáří slepiček. Důležité je zaměřit se na potřeby drůbeže a zvolit takový poměr, který maximalizuje efektivitu chovu a zároveň zajišťuje pohodu a zdraví zvířat. A přestože kohout ke slepicím neodmyslitelně patří, jsou případy, kdy jeho přítomnost není nezbytná. 

Další články

Kolik vajec snese slepice za rok?

22.07.2024

Kolik vajec snese slepice za rok?

Vajíčka jsou nedílnou součástí našich jídelníčků. Není tak divu, že jsou slepičky jedním z nejčastěji chovaných druhů domácích zvířat. Dokážete si ovšem představit, jak takové vejce vzniká a co všechno to obnáší? Jak probíhá snůška u slepic a kolik takových vajíček nám je za rok schopna dát se dozvíte níže. Pokud Vás vývoj kuřete ve vejci neláká, lze slepice chovat i bez kohouta, nicméně kohout zaobírá velmi důležitou ochranářskou a oplozovací funkci. 

Přečíst článek
Co v sobě skrývá křepelčí vejce?

18.07.2024

Co v sobě skrývá křepelčí vejce?

Víte, co se skrývá pod malou skořápkou s jemnými skvrnami? Malý zázrak. Křepelčí vajíčka jsou sice na pohled menších rozměrů, za to ale obsahují vajíčka vitamíny a plno výživy. Navíc si své místo, díky jejich výborné chuti, vybojovala dokonce i ve světové gastronomii a kultuře.

Přečíst článek
Jak funguje fotopast?

15.07.2024

Jak funguje fotopast?

Nejprve si musíme vysvětlit co je to fotopast. Je to vlastně zařízení, které je navrženo k automatickému pořizování fotografií nebo krátkých videí a to i za extrémních podmínek. Své využití si obvykle nachází v přírodě. Používá se především pro sledování divoké zvěře, ale využití si může najít i na chatě nebo zahradě pro bezpečnostní účely. 

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.