SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Kam umístit krmítko pro ptáky
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

27.06.2024

Kam umístit krmítko pro ptáky

S nástupem zimy mají ptáci často obtížnější přístup k potravě, a proto je ptačí krmítko v našich zahradách a okolí velmi důležité. Ptáčkům poskytne nezbytnou potravu a my můžeme pozorovat pestrou škálu druhů, které se krmítka rozhodly navštívit. Pokud Vás zajímá, jak ptáci přežívají zimu, přečtěte si náš článek: „Jak ptáci přežívají zimu: tajemství jejich přežití“.

Ptačí krmítko – umístění

Při umisťování krmítka přemýšlejte strategicky. Krmítko musí být na bezpečném místě, kde bude chráněno před predátory, jako jsou kočky. Ty jsou totiž schopné vylézt i po kmeni stromu, aby se ke krmítku dostaly. Volte tedy vyvýšenou polohu, alespoň metr a půl nad zemí, co nejdále od kmene tak, aby ptáci na krmítku byli co nejvíce v bezpečí a měli dostatečný rozhled, kdyby se náhodou nějaké nebezpečí blížilo. Dále se ujistěte, že okolí krmítka je volné a cestu k němu nekomplikují větve nebo jiné předměty, aby mohli mít ptáci v krmítku a okolí příjemné prostředí. 

Pokud je to možné, umístěte krmítko blízko ke keřům, stromům nebo jiným úkrytům, kam se ptáci mohou ukrýt před drsným počasím nebo již zmíněnými predátory. Ideálním úkrytem je ptačí budka, která je odolná vůči jakémukoli počasí a vykrádači hnízd. 

Zamezte umístění krmítka příliš blízko k oknům, aby se zabránilo srážkám ptáků s prosklenými plochami. Takováto nehoda může mít pro ptactvo fatální následky. Pokud tedy umisťujete krmítko na balkon nebo parapet, soustřeďte se na umístění krmítka těsně u okna, kde máte zavěšené záclony a závěsy. 

No a nakonec, místo by mělo být především klidné, ne u frekventovaných silnic, a přehledné, aby ptáčci vždy věděli, co se kolem nich děje. 

Krmení ptactva

Pokud máte vhodné místo, nastává otázka, co dát ptáčkům do krmítka. Nabídněte ptáčkům různé druhy potravy, jako jsou semínka, nejlépe slunečnicová, oříšky, sušené ovoce nebo lojové koule. Hrdličky a vrabci jistě uvítají také obilná zrna. K zakoupení jsou také již zhotovené krmné směsi, které obsahují vše, co potřebují k přežití. Různorodost potravy přiláká různé druhy ptáků, proto je třeba vybrat správné krmení pro venkovní ptactvo. Tím však nemyslíme, že jim dopřejete zbytky od večeře. Potraviny nesmí být kořeněné, přepálené, a už vůbec ne zkažené. A od kdy krmit? Začněte již v průběhu října, aby si ptáčci na místo navykli a věděli, kam v zimě zavítat. 

Péče o krmítko a ptáky

Krmítko pravidelně čistěte od zbytků potravy a odstraňujte znečištění. Nejen že čisté krmítko přitáhne více ptáků, ale také zabrání šíření nemocí. 

A jak krmit ptáky? Nezapomínejte na nepřetržité doplňování potravy, zejména v období mrazů, kdy mají ptáci zvýšenou spotřebu energie k udržení teploty těla. 

Krmítko pro ptáky je vynikajícím způsobem, jak přispět k ochraně a péči o ptáky během zimních měsíců. Vytvořte pro ptáčky prostor, kde se budou cítit bezpečně, a pomozte jim přežít těch pár náročných měsíců. 

Další články

Kolik vajec snese slepice za rok?

22.07.2024

Kolik vajec snese slepice za rok?

Vajíčka jsou nedílnou součástí našich jídelníčků. Není tak divu, že jsou slepičky jedním z nejčastěji chovaných druhů domácích zvířat. Dokážete si ovšem představit, jak takové vejce vzniká a co všechno to obnáší? Jak probíhá snůška u slepic a kolik takových vajíček nám je za rok schopna dát se dozvíte níže. Pokud Vás vývoj kuřete ve vejci neláká, lze slepice chovat i bez kohouta, nicméně kohout zaobírá velmi důležitou ochranářskou a oplozovací funkci. 

Přečíst článek
Co v sobě skrývá křepelčí vejce?

18.07.2024

Co v sobě skrývá křepelčí vejce?

Víte, co se skrývá pod malou skořápkou s jemnými skvrnami? Malý zázrak. Křepelčí vajíčka jsou sice na pohled menších rozměrů, za to ale obsahují vajíčka vitamíny a plno výživy. Navíc si své místo, díky jejich výborné chuti, vybojovala dokonce i ve světové gastronomii a kultuře.

Přečíst článek
Jak funguje fotopast?

15.07.2024

Jak funguje fotopast?

Nejprve si musíme vysvětlit co je to fotopast. Je to vlastně zařízení, které je navrženo k automatickému pořizování fotografií nebo krátkých videí a to i za extrémních podmínek. Své využití si obvykle nachází v přírodě. Používá se především pro sledování divoké zvěře, ale využití si může najít i na chatě nebo zahradě pro bezpečnostní účely. 

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.