SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Kam umístit králíkárnu
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

26.06.2024

Kam umístit králíkárnu

Rozhodli jste se pro chov králíků, ale nevíte, kam králíkárnu umístit, aby splňovala veškeré požadavky? Ne každé místo je totiž vhodné. Na nás jako chovatelích tedy je, abychom zajistili ušákům nejlepší možné podmínky pro život. Na co si dávat pozor a jak by taková králíkárna měla vypadat, se dočtete níže. 

Výběr králíkárny

Prvním a také stěžejním bodem je výběr správné králíkárny. Mezi ně patří klasická králíkárna, patrová, ale i venkovní králíkárna s výběhem. Zřetel by měl být brán na druhy králíků, které budete chovat. Jiný domov budeme vybírat pro chov zakrslého králíka, jiný pro střední a velká plemena. Dle tohoto se odvíjí rozměry králíkárny. Pro středně velká plemena by měl být kotec velký cca 80 × 120 × 70 cm, pro velká plemena 80 × 140 × 80 cm. Chlupáč musí mít možnost se v kotci postavit na zadní a udělat alespoň tři kroky. Stěžejní je také počet chovaných králíků. Počítejte s tím, že každý samec i samice potřebují svůj vlastní kotec a dále jeden či dva také pro mláďata.

Králíkárna umístění

Ideální místo pro králíkárnu není jednoduché vybrat. Umístění totiž má svá pravidla, kterých je dobré se držet. Nejprve rozhodněte, zda chcete chovat králíky uvnitř či venku. Většina plemen si ovšem poradí s místními podnebními podmínkami, a tak nemějte strach, že by venku nepřežila. Venkovní králíkárna by měla být nejlépe umístěna směrem na jih až jihovýchod. V dopoledních hodinách tedy budou kotce osvíceny slunečním světlem, ale odpoledne, kdy je největší horko, budou zastíněny. Chlupáčky ochrání i před srážkami, protože většina dešťových kapek k nám přichází ze západu. Místo by také mělo být tiché a klidné, a to především v době narození mláďat. Pokud v této době nebude mít matka klid, mohla by v nejhorším případě o mláďata přestat pečovat.

Doplňky do králíkárny

Samozřejmou součástí králíkárny je pítko, ke kterému musí mít králík neustálý přístup. Využít můžete těžké keramické misky či napáječky, díky kterým voda zůstane čistá po delší dobu. Nezapomeňte také krmítko – například krmítko závěsné, keramická nebo nerezová miska. Dále jsou vhodnou součástí jesle, které oddělí seno od podestýlky a uchrání ho před nečistotami.

Výběh

Pokud chcete, aby Vaši králíčci byli nadmíru šťastní, nezapomeňte na bezpečný výběh. Králík je totiž zvíře velice akční, a tak možnost volného pohybu určitě ocení. Využít můžete samostatné výběhy, případně můžete pořídit králíkárnu s výběhem.

A to je vše. Pokud při výběru králíkárny zajistíte, že nebude na přímém slunci a ušáčci budou v suchu, máte téměř vyhráno. Poté stačí jen obstarat pravidelný přísun krmiva a čisté vody. Výsledkem budou šťastní a zdraví králíci.

Další články

Kolik vajec snese slepice za rok?

22.07.2024

Kolik vajec snese slepice za rok?

Vajíčka jsou nedílnou součástí našich jídelníčků. Není tak divu, že jsou slepičky jedním z nejčastěji chovaných druhů domácích zvířat. Dokážete si ovšem představit, jak takové vejce vzniká a co všechno to obnáší? Jak probíhá snůška u slepic a kolik takových vajíček nám je za rok schopna dát se dozvíte níže. Pokud Vás vývoj kuřete ve vejci neláká, lze slepice chovat i bez kohouta, nicméně kohout zaobírá velmi důležitou ochranářskou a oplozovací funkci. 

Přečíst článek
Co v sobě skrývá křepelčí vejce?

18.07.2024

Co v sobě skrývá křepelčí vejce?

Víte, co se skrývá pod malou skořápkou s jemnými skvrnami? Malý zázrak. Křepelčí vajíčka jsou sice na pohled menších rozměrů, za to ale obsahují vajíčka vitamíny a plno výživy. Navíc si své místo, díky jejich výborné chuti, vybojovala dokonce i ve světové gastronomii a kultuře.

Přečíst článek
Jak funguje fotopast?

15.07.2024

Jak funguje fotopast?

Nejprve si musíme vysvětlit co je to fotopast. Je to vlastně zařízení, které je navrženo k automatickému pořizování fotografií nebo krátkých videí a to i za extrémních podmínek. Své využití si obvykle nachází v přírodě. Používá se především pro sledování divoké zvěře, ale využití si může najít i na chatě nebo zahradě pro bezpečnostní účely. 

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.