Je pro slepice déšť nebezpečný?
Májový deštík může být skvělým romantickým zážitkem a příjemně osvěžit. Jak na tom jsou naši opeření přátelé? Snesou nějakou tu kapku, nebo by měly být před deštěm permanentně schované? V dnešním článku společně vyřešíme hádanku slepic a mokrého počasí.
Vypadám jako “zmoklá slepice”
Zmíněné přirovnání používáme takřka všichni a často. Jak ale tato myšlenka vznikla?
Podle etymologů výraz nemá nic společného s kurem domácím a pramení ze slova “zmek”, tedy bájné bytosti nosící lidem peníze.
Umístění kurníku
Správná lokace kurníku ovlivní faktory dešťové vody, bezpečnosti a vlhkosti v okolí. V ideálním případě umístěte slepičárnu do zákoutí, kde bude ochráněna před silným deštěm, ale i prudkým sluncem v létě. Chybu neuděláte, pokud vyberete vyvýšené místo, ze kterého dešťová voda steče.
Liják vs. deštíček
Je potřeba rozlišovat mezi drobnými přeháňkami a silnými bouřemi. Lehké osvěžení, po kterém mokrá slepice zpravidla neprodleně uschne, neznamená nijakou obtíž, kdežto průtrž mračen kur ohrožuje. Ochraňte své slepice proti bouřce a přívalovým dešťům prostorným úkrytem. Hrozbou není pouhé nachlazení slepice, ale i úraz poletujícími předměty.
Silné deště s sebou přináší tvorbu bahna, a to i ve slepičích výbězích. Navlhlá půda smíchaná se slepičím trusem přispívá k výskytu parazitů, které mohou kuru způsobit různé nemoci. Pokud ani s odstupem několika hodin bahniště nezmizí, zasypte přemokřený výběh štěrkem, pískem nebo hoblinami, eventuálně vytvořte cestičku ze špalků, po které opeřenci směle došlapou domů.
Věci se nemají jako “za mlada”
Zatímco mladší slípka během deště s chutí vyběhne lovit žížaly, starší bude raději dešťovinu pozorovat pouze z okénka kurníku. V každém případě by slípky měly mít dostatečně zateplené obydlí (viz článek “Jak zateplit kurník”), aby se při studené frontě měly kde zahřát a nehrozilo nachlazení slepice.
Vlhké prostředí v domovech drůbeže napomáhá ke tvorbě nebezpečných plísní, tudíž nesmí do kurníku ani omylem zatékat. Po přírodním živlu je vhodné domovinu kuru vyvětrat.
Vadí tedy slepicím déšť?
Déšť se obecně nepovažuje za nebezpečný element pro slepice, záleží ovšem na jeho intenzitě. Slípky se během deštivého počasí povětšinou snaží najít vhodný úkryt, kde padající srážky přečkají. Najdou se ale i výjimky, jež si mohou užívat rochnění v čerstvém bahně a hledání potravy.
Poskytněte svým slípkám možnost volby. Zajistěte, aby do kurníku nezatékalo, přičemž by měl disponovat dostatečným teritoriem pro každou nájemnici. Díky automatickým dvířkům do kurníku zůstane obydlí drůbeže zabezpečeno proti dešti, zatímco budou mít kvočny možnost opustit svou chýši kdykoliv si to zamanou.
Další články
29.11.2024
Jak označit hospodářská zvířata?
Pokud se chcete stát chovatelem hospodářských zvířat, je důležité vědět, která zvířata je nutné označovat a jakým způsobem. Tuto problematiku blíže popisuje plemenářský zákon a jeho prováděcí předpis – vyhláška o označování zvířat.
Přečíst článek27.11.2024
Jak vypadá nachlazení u psa?
U lidí je nachlazení zcela obvyklým zdravotním problémem spojeným především s podzimním a zimním obdobím. Jak to ale je u našich domácích mazlíčků? Může se i pes nachladit podobně jako lidé?
Přečíst článek25.11.2024
Jaké byliny jsou vhodné pro zvířata?
Řada lidí s oblibou využívá léčivé byliny v případě méně závažných zdravotních potíží. Ne každý však ví, že některé z těchto bylin mohou být využity i u našich zvířecích přátel. U pastevně chovaných hospodářských zvířat bylo dokonce pozorováno a prokázáno, že si sama vybírají některé druhy bylin, pokud mají zdravotní potíže.