Jaký vliv mají ohňostroje na zvířata?
Každoroční oslavy spojené s ohňostroji přinášejí radost mnoha lidem, to samé se však nedá říct o našich mazlíčcích. Zvuky, světla a chemikálie obsažené v pyrotechnice na ně mohou mít nepříznivý dopad, což je méně známou realitou skrývající se za kouzlem oslav.
Hlasité zvuky
Jedním z největších problémů spojených s ohňostroji jsou hlasité zvuky, jimiž jsou doprovázeny. Zvířata jako i naši domácí mazlíčci, mají citlivější sluch než lidé, proto zvukové vjemy vnímají mnohem intenzivněji. Zvuky u nich mohou vyvolat strach, úzkost nebo paniku. Kvůli citlivému sluchu zvířat dochází k jejich snaze ukrýt se do bezpečí nebo utéct, což může vést ke ztracení či vzniku poranění.
Jak pomoci domácím mazlíčkům
Abychom co nejlépe zvládli strach svých mazlíčků a zároveň zabránili negativnímu vlivu ohňostroje na zvířata, měli bychom se řídit následujícími radami. Nepodporujte zvíře ve strachu, chovejte se jako by se nic nedělo. Pokud dáte najevo neobvyklou situaci, zvíře se začne bát ještě víc. Nechte svého mazlíčka, ať si vybere úkryt na místě, kde se cítí nejvíc v bezpečí. Nenechávejte zvířata v době ohňostrojů běhat venku samotné a nenuťte své mazlíčky k venčení. Aby se během ohňostrojů cítili více komfortně, můžete jim podat přípravky na uklidnění, ovšem s jejich podáním začněte včas, ať je zvíře klidné ve správnou dobu.
Volně žijící zvířata
Ohňostroje nemají negativní vliv pouze na domácí mazlíčky, ale také na volně žijící zvířata, zejména na ptáky. Zvuk ohňostrojů nebo také silvestrovské petardy můžou narušit jejich přirozené chování, jako je hnízdění nebo migrace. Mnoho ptáků kvůli hlasitým zvukům opouští svá hnízda, což má nepříznivý dopad na jejich potomstvo. Velké množství volně žijících zvířat se během období ohňostrojů ocitne se zraněním v záchranných stanicích.
Šetrná alternativa
Existují způsoby oslav, které jsou pro zvířata šetrnější. Jednou z možností je tichý ohňostroj, který se skládá pouze z vizuálních efektů, nikoliv však zvukových. Mnoho měst zavedlo tuto alternativu, která je pro zvířata šetrnější a zároveň stále nabízí zážitek pro diváky.
Je důležité si uvědomit, že naše slavení může znamenat zbytečné utrpení pro životy jiných. Proto bychom měli hledat rovnováhu mezi oslavami a ohleduplností vůči našim zvířecím společníkům.
Další články
09.12.2024
Terapie se zvířaty
Zvířata můžeme chovat nejen za účelem hospodářského využití nebo jako prosté domácí mazlíčky, ale řada z nich se dnes využívá i k účelům terapeutickým. Existuje mnoho výzkumů, které prokázaly pozitivní vliv přítomnosti zvířete na lidské psychické i fyzické zdraví. Účinky zooterapie neboli animoterapie jsou velmi různorodé a záleží na tom, jaký druh zvířete nám zrovna pomáhá cítit se lépe.
Přečíst článek04.12.2024
Jaký vliv mají ohňostroje na zvířata?
Každoroční oslavy spojené s ohňostroji přinášejí radost mnoha lidem, to samé se však nedá říct o našich mazlíčcích. Zvuky, světla a chemikálie obsažené v pyrotechnice na ně mohou mít nepříznivý dopad, což je méně známou realitou skrývající se za kouzlem oslav.
Přečíst článek03.12.2024
Jak na chov ryb?
Abychom mohli začít s chovem ryb, musíme nejdříve znát jejich základní anatomii. Tvar těla mají protáhlý, vřetenovitý nebo kuželovitý (u úhořů pak hadovitý). Kostru tvoří hlava, trup a ocasní násadec. Rybám chybí krk, takže hlava je pevně spojena s trupem a pohyb je zajištěn ploutvemi (prsními, hřbetními, břišními a ploutví ocasní). Postranní čára je smyslový orgán ryb, kterým reagují na směr proudění a vlnění vody a taktéž je informuje o překážkách ve vodě.
Přečíst článek