Jaké rostliny jsou toxické pro kočky a psy?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

18.12.2024

Jaké rostliny jsou toxické pro kočky a psy?

Mnoho lidí, kteří sdílejí svoji domácnost s nějakým domácím mazlíčkem má zároveň rádo i rostliny a pěstují je pro své potěšení a radost. Živá fauna i flora náš život nepochybně obohacuje a zkrášluje. Je však potřeba myslet na to, že z kombinace zvířátek a kytiček mohou pramenit některá nebezpečí. 

Nebezpečí pro domácí mazlíčky?

Řada pokojových i zahradních rostlin, které se běžně pěstují, jsou pro domácí zvířata jedovatá, a dokonce až život ohrožující. Nejčastěji se s tímto nebezpečím setkáváme u psů a koček, protože ostatní domácí mazlíčky většinou chováme v nějakém ohraničením prostoru. 

Kočka versus pes

Kočky a psi mají mírně odlišný metabolismus a citlivost na jedovaté rostliny, ale obecně platí, že kočky jsou citlivější a zároveň “zvídavější” - dostanou se i na místa, která jsou pro psy bezpečně nedostupná. Každopádně platí pravidlo, že pokud jsou rostliny jedovaté pro kočky, budou nejspíše i pro psy.  

Požití jedovaté rostliny

Otravy rostlinami mohou vzniknout při jejich nežádoucím požití – většina rostlin má naštěstí hořkou chuť a pro zvířata jsou tedy neatraktivní. Avšak i tak se může stát, že náš mazlíček nějakou kytičku “ochutná” - často se to stává u koťat nebo štěňat a problém je pak o to větší (tělesná hmotnost postiženého zvířete je menší). U některých rostlin může být nebezpečný i kontakt s kůží nebo sliznicemi. Nesmíme zapomínat také na to, že ani domácím mazlíčkům se nevyhýbají alergie a že pes nebo kočka mohou být alergičtí na některou nejedovatou rostlinu. 

Pokojové rostliny

Mezi pro zvířata nejjedovatější, a tedy nejnebezpečnější rostliny patří z pokojových květin difenbachie, monstera, dracena, fikus, potos, pryšec (s blížícími se Vánocemi věnujme pozornost vánočním hvězdám a jmelí), kaktusy nebo břečťan. Zejména pro psy je nebezpečná aloe, která u nich může vyvolat závažné zažívací potíže typu průjmů a zvracení. Pro kočky jsou zase velmi nebezpečné (kromě výše zmíněných druhů) všechny orchideje, a to i při požití velmi malého množství. Tyto jedovaté kytky pro kočky je nejlepší doma vůbec nemít. 

Rostliny pěstované na zahradě

Na zahradě bychom měli dávat pozor na tisy, oleandry, rododendrony, bramboříky a buxusy (u těch hrozí kožní reakce při kontaktu). Dále je jedovatá většina liliovitých rostlin (konvalinky, hyacinty, tulipány, narcisy), a to nejen jejich zelené a kvetoucí části, ale i cibulky, které mohou zejména kočky přitahovat svojí vůní. Pozor tedy i při jejich skladování ve sklepě nebo zahradním domku, kam naše micky chodí na pravidelné deratizační kontroly!

Pozor na další jedovaté druhy!

Výčet jedovatých druhů rostlin prosím nepovažujte za kompletní – může se stát, že Vašemu konkrétnímu zvířeti bude vadit rostlina, která jedovatá není a většině jiných jedinců nezpůsobí žádné obtíže. Nezmiňujeme zde ani všechny rostliny, které jsou jedovaté i pro lidi, a přesto se často pěstují (např. durman, šeřík, okrasný tabák, cesmína, hortenzie), případně naopak některé druhy pro člověka běžně jedlé zeleniny, např. brambory nebo rajčata z čeledi lilkovitých, které mohou být pro zvířata smrtelně jedovaté. Psům a kočkám také nikdy nepodávejte cibuli, česnek nebo avokádo! 

Příznaky otravy

Mezi nejčastější příznaky otravy zvířete jedovatou rostlinou patří zvýšené slinění, zvracení, průjem, apatie nebo naopak neklid, dýchací potíže, zrychlený nebo zpomalený srdeční tep a u kontaktních reakcí škrábání a vykusování srsti nebo výtok z očí, uší či čenichu.  

První pomoc při podezření na otravu

Při podezření na otravu rostlinou je nejdůležitější naše rychlá reakce. Zvíře je nutné co nejrychleji dopravit k veterináři a rozhodně s sebou vzít rostlinu, která postižení vyvolala. Nikdy se nepokoušíme o domácí samoléčbu, protože u každé rostliny je konkrétní léčebný postup jiný!

Další články

Druhy vajec

31.03.2025

Druhy vajec

Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.

Přečíst článek
Chov alpak a lam

30.03.2025

Chov alpak a lam

Chov lam a alpak získává v České republice stále větší oblibu. Chovatelé oceňují jejich klidnou a přátelskou povahu, nenáročnost, všestrannost využití i exotický vzhled. Tato zvířata lze úspěšně chovat také na společných pastvinách s jinými druhy. Lamy jsou navíc přirozeně dominantní a teritoriální, díky čemuž dokážou účinně chránit stádo před predátory. Chcete vědět, jak se o tato impozantní zvířata správně starat? Připravili jsme pro vás užitečné informace a praktické tipy, které vám pomohou porozumět jejich chování a zajistit jim ten nejlepší možný domov.

Přečíst článek
Jak psovi ostříhat drápky?

24.03.2025

Jak psovi ostříhat drápky?

Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.

Přečíst článek