SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Jaké jsou druhy medu?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

19.08.2024

Jaké jsou druhy medu?

Med je blahodárnou potravinou, kterou včely produkují z nektaru květin nebo z medovice. Existuje mnoho druhů medu, které se liší chutí, barvou, vůní a složením v závislosti na původu – zda se jedná o med květový či medovicový. Pojďte se seznámit s nejvyužívanějšími, ale také speciálními, druhy medu a zjistit na co je dobrý med.

Květový med

Květový med, taktéž známý jako nektarový, včely vytvářejí z nektaru květin. Tento med mívá světlejší barvu a sladší chuť, avšak různí se dle druhu květin, z kterých včely nektar sbírají. Květový med také rychleji krystalizuje. To je zapříčiněno složením medu, které obsahuje větší množství jednoduchých cukrů, jako je glukóza a fruktóza. 


Akátový med je světlý, téměř průhledný, a má jemnou, nasládlou chuť. Oblíbený je taktéž díky své vůni a chuti po akátových květech. Akátový med má vysoký podíl fruktózy, tím pádem krystalizuje pomalu a zůstává dlouho tekutý. 


Lipový med je poměrně vzácný, avšak velice oblíbený druh. Má světlou až jantarovou barvu a výraznou lipovou chuť. Častěji se vyskytuje v kombinaci s lipovou medovicí. 


Řepkový med je krásně žlutý, ale velmi rychle krystalizuje. Proto včelaři často přistupují k pastování, tedy ke zpracování medu na jemnou krystalickou hmotu. 


Mezi velmi častý druh medu patří med z lučních květin, který obsahuje vícero rostlin. Odborně se proto nazývá také polyflórní med (vícedruhový). Tento typ je vytáčen již v druhé polovině května a mívá velice sladkou chuť. Ke krystalizaci dochází již během pár dnů či týdnů. 


Medovicový med

Medovicový med, uživateli spíše známý jako lesní med, je produkován z medovice, což je sladká tekutina, kterou produkují mšice a jiný hmyz živící se mízou stromů. Medovicový med bývá tmavší, často až černý, a narozdíl od květového zůstává velice dlouho v tekuté formě. Kvalitu medu poznáte podle výraznější chuti, vůně a vyššího obsahu minerálních látek. Nevýhodou je horší stravitelnost.


Medovice se získává ze dvou druhů stromů – listnatých a jehličnatých. Nejčastěji se setkáme s medovicovými medy ze smrků a jedlí. 


Speciální druhy medu

Mezi méně časté medy bychom mohli zařadit například manukový med, který pochází z květů keře manuka vyskytujícího se především na Novém Zélandu. Tento vzácný druh se vyrábí pouze pár týdnů v roce, když keře kvetou (listopad až leden). Známý je pro své antibakteriální a antioxidační účinky způsobené přítomností látky methylglyoxal. Med má výraznou chuť s hořkým nádechem. 


Levandulový med je oblíbený díky své jemné, květinové chuti a vůni. Barva je světle žlutá až světle jantarová. Tento med je často používán v gastronomii a bývá ceněn také pro své antioxidační a protiplísňové vlastnosti. 


Med je nenahraditelný přírodní produkt, který nabízí širokou škálu léčivých účinků a také chutí. Každý druh je výjimečný svými jedinečnými vlastnostmi a následným využitím. Proto by rozhodně neměl chybět v žádné domácnosti.

Další články

Jak chovat morče?

10.09.2024

Jak chovat morče?

Morče je díky své povaze a menším nárokům na péči oblíbeným domácím mazlíčkem mnoha lidí. I tak je ale důležité znát zásady, které by měl dodržovat každý při chovu morčat. Pojďte se s námi podívat na základy péče, které zajistí, že morče bude zdravé a šťastné. 

Přečíst článek
Tajemství úspěšné sklizně

06.09.2024

Tajemství úspěšné sklizně

Srpen je pro zahrádkáře charakteristický radostným obdobím sklizně, ale také námahou a spoustou práce. Zahrady se začínají plnit čerstvým ovocem a zeleninou, které čekají na sklízení a jejich následné zpracování. Díky tomu je tento poslední letní měsíc také ve znamení hojnosti. Avšak ani na zahradách těch nejzkušenějších zahrádkářů nevypadají věci vždy tak dokonale, jak si myslíme. 

Přečíst článek
Můžou se domácí mazlíčci v létě spálit?

04.09.2024

Můžou se domácí mazlíčci v létě spálit?

Léto přináší plno radostí a zážitků. Krom toho ale také různá rizika spojená s horkem. A to nejen u nás, ale také u našich domácích mazlíčků. Zatímco se my běžně chráníme před slunečním zářením pomocí opalovacích krémů, klobouků a slunečních brýlí, často zapomínáme, že naši mazlíčci mohou být také ohroženi. 

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.