DĚKUJEME ZA VELKÝ ZÁJEM O AKCI BLACK FRIDAY. EXPEDICE PROBÍHÁ PODLE DATA PŘIJETÍ OBJEDNÁVEK. AKTUÁLNÍ DOBA NA ODESLÁNÍ DROBNÝCH ZÁSILEK 3-4 DNY, VELKÉ ZBOŽÍ 1-2 DNY. DOPRAVCE BALÍKOVNA HLÁSÍ ZPOŽDĚNÍ AŽ 4 PRACOVNÍ DNY.

Jak zateplit kurník?

Autor: Juraj Korim

03.11.2023

Jak zateplit kurník?

Zimu máme na krku a stejně tak, jako připravujeme náš dům na chladné počasí, je třeba také poupravit domov slepičkám. Potřebují totiž dostatečné teplo, aby byly zdravé, a tak je nutné přistoupit k zateplení kurníku. V následujícím článku Vám ukážeme, jak na to.

Kdy je nutné zateplení kurníku?

Zateplení by rozhodně nemělo chybět v případě, že se slepičky nachází v oblasti, kde jsou běžné velké mrazy. Vyhýbat bychom se mu neměli ani v případě, kdy očekáváme pravidelnou snůšku vajec. Pro slepičky je totiž nejvhodnější teplota pro snášení kolem 20 °C. Zároveň slepice nebudou muset využívat veškerou svou energii pouze k vlastnímu zahřátí.. Dalším nesporným důvodem, proč bychom měli uvažovat o zateplení kurníku, je ochrana před nachlazením a dalšími nemocemi. 

Jaký izolant využít?

Existuje více variant, jak zateplit kurník. Před samotnou výrobou dobře rozmyslete, jaký izolant k tomu využijete. Asi jako první materiál, který každého napadne, je polystyren v podobě desek. Není divu, jedná se o nejlevnější a nejefektivnější izolant, se kterým se zároveň jednoduše pracuje.

 

Jako další lze využít, sice dražší, ale dobře fungující, fasádní vatu. Ta v kurníku vydrží spoustu let a má skvělé vlastnosti jako paropropustnost nebo nehořlavost a zároveň je ideálním izolantem. Pokud však chcete kurník udržet čistě v přírodním stylu, můžete využít slámu, která je rovněž skvělým pomocníkem. 

Postup

Postup, jak zateplit kurník, zvládne každý středně zdatný kutil. Po výběru ideálního izolantu se už stačí jen vrhnout do práce. Nejdříve si kurník naměříme, abychom věděli, kolik materiálu budeme potřebovat. Následně se pustíme do samotného obkládání. Začneme od střechy a postupně se přesuneme k podlaze. Ano, i tu je potřeba zateplit, aby slepičky měly nohy v teple. Nejjednodušším způsobem je vytvořit dvojitou dřevěnou stěnu, do které budete vkládat izolaci. V případě polystyrenu nebo vaty je možné nejprve stěny izolací obložit a následně překrýt dřevěnou deskou nebo palubkami. Překrytí izolace další vrstvou je nezbytné, jelikož je důležité, aby slepičky neklovaly do materiálu. 

Pozor na vlhkost!

Především u zateplených kurníků nezapomeňte na pravidelné větrání, aby se uvnitř kurníku nedržela vlhkost.

Tak co myslíte?

Je náš postup, jak zateplit kurník, náročný? Pevně věříme, že ne. Tak vzhůru do toho! Vaše slepičky se Vám za dané náležitě odvděčí pravidelnou snůškou. A to se přeci vyplatí! 


A pokud nechcete vše dělat svépomocí, můžete zakoupit kurník, který je zateplený od výroby. Máme ho v nabídce.

Další články

Co nedávat slepicím? Aneb vyhněte se nejhoršímu

30.11.2023

Co nedávat slepicím? Aneb vyhněte se nejhoršímu

Pokud jste majitelem drůbeže, je důležité vědět, co nesmí jíst slepice. Stejně jako u jiných zvířat, také u slepiček existují potraviny ohrožující jejich zdraví. V tomto článku Vám přinášíme několik potravin, kterým je lepší se vyhnout, abyste zajistili zdraví a pohodu pro vaše slípky.

Přečíst článek
Listí – hrabat či nehrabat?

24.11.2023

Listí – hrabat či nehrabat?

S příchodem podzimu nastává dilema, zda listí hrabat či nehrabat. Touto otázkou se každoročně nezabýváme pouze my, ale také spousta dalších zahrádkářů, jejichž názory se často rozcházejí. Pojďte se s námi podívat, jaké jsou možnosti.

Přečíst článek
Chov slepic na malém prostoru – na co si dát pozor

13.11.2023

Chov slepic na malém prostoru – na co si dát pozor

Péče o kur domácí nutně neznamená, že musíte vlastnit dům s velkou zahradou, na níž by byl vyčleněn rozsáhlý prostor pro slepice. Za určitých předpokladů jste schopni se stát vášnivými chovateli i v městské zástavbě či v menších příbytcích na vesnici. Nevhodné podmínky a nerespektování okolí ovšem mohou zapříčinit potíže nejen samotné drůbeži, ale i vám.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.