SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Jak vyrobit med
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

20.06.2024

Jak vyrobit med

Med, výborná a zdraví prospěšná potravina, která se užívá jako přírodní sladidlo a nejen to. Obsahuje spoustu vitamínů, minerálních látek a aminokyselin, a navíc má antibakteriální účinky. Je to výborný pomocník například při onemocnění dýchacích cest. Proces výroby medu ovšem vyžaduje péči, znalosti a pochopení přírodních cyklů. A tak, než se dostane na Váš stůl, urazí dlouhou cestu.  

Stanoviště

Základem pro úspěšnou produkci medu je výběr vhodného stanoviště, kam umístíte úly. Prostředí by mělo být vybíráno podle dostupnosti květin, daleko od průmyslového znečištění a pesticidů. Správně zvolené místo ovlivňuje chuť a kvalitu.  

Proces výroby medu

Na úplném počátku stojí pilné včelky, které do úlů nosí sesbíraný nektar z květin nebo medovici, sladká šťáva produkovaná drobným hmyzem. Tyto šťávy následně obohatí vlastními enzymy a umístí do váčku, ve kterém je dopraví do svého domova. Zde si nektar přebírají ostatní včelky a ukládají ho do plástů. Následně začíná proces, během kterého tvoří včelí med. Díky vysoké teplotě uvnitř úlu se z nektaru odpařuje voda, kterou včely za pomocí proudu vytvořeného máváním křidélek, odvedou ven z úlu. V momentě, kdy med dosáhl požadované konzistence (obsahuje kolem 18 % vody), včely zakonzervují plástve voskovým víčkem. Takto je nyní chráněn a připraven k vytáčení.  

Sběr a zpracování medu

Klíčovým okamžikem je sběr medu, který vyžaduje pečlivou manipulaci s úly a rámy. Včelař vyjme zavíčkované plásty, které následně pomocí vidličky odvíčkuje. Takto připravené plásty vkládáme do medometu, který za působení odstředivé síly med dostává z plástů ven. Následně stéká ke spodnímu kohoutku, odkud ho stáčíme a filtrujeme od nečistot pomocí dvojitého síta do předem připravených čistých nádob.  

Skladování medu

Med skladujte pečlivě zavíčkovaný, aby bylo zamezeno přístupu vlhkosti. Při vyšším množství vody by totiž mohlo dojít ke kvašení. Umístěte ho nejlépe do suché a tmavé místnosti s maximální teplotou 18 °C. Díky tomuto prodlužujete trvanlivost bez ztráty na kvalitě.  

Testování a kontrola kvality

Kvalita medu je klíčovou vlastností pro včelaře i spotřebitele. Proto je důležité jej pravidelně testovat na jeho čistotu, obsah pylu a další parametry. Kvalitní med splňuje přísné normy a je označen příslušnými certifikáty. 

Med – vitamíny a zdraví prospěšné látky

Med je nejen lahodné sladidlo, ale také zdroj mnoha zdraví prospěšných látek. Obsahuje širokou škálu vitamínů, včetně vitamínů skupiny B a vitamínu C, které jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu a imunitního systému. Konzumace medu podporuje hojení ran, zlepšuje činnost svalů a srdce. Vitamíny a minerály přítomné v medu mohou také pomoci udržovat zdravou kůži, vlasy a nehty.  

 

Výroba medu je fascinující proces. Přestože moderní technologie včelařům usnadňují práci, základem této činnosti stále zůstává důkladná péče o včely. Ta se ovšem vyplatí, výsledkem je totiž vysoce kvalitní med.  

Další články

Kolik vajec snese slepice za rok?

22.07.2024

Kolik vajec snese slepice za rok?

Vajíčka jsou nedílnou součástí našich jídelníčků. Není tak divu, že jsou slepičky jedním z nejčastěji chovaných druhů domácích zvířat. Dokážete si ovšem představit, jak takové vejce vzniká a co všechno to obnáší? Jak probíhá snůška u slepic a kolik takových vajíček nám je za rok schopna dát se dozvíte níže. Pokud Vás vývoj kuřete ve vejci neláká, lze slepice chovat i bez kohouta, nicméně kohout zaobírá velmi důležitou ochranářskou a oplozovací funkci. 

Přečíst článek
Co v sobě skrývá křepelčí vejce?

18.07.2024

Co v sobě skrývá křepelčí vejce?

Víte, co se skrývá pod malou skořápkou s jemnými skvrnami? Malý zázrak. Křepelčí vajíčka jsou sice na pohled menších rozměrů, za to ale obsahují vajíčka vitamíny a plno výživy. Navíc si své místo, díky jejich výborné chuti, vybojovala dokonce i ve světové gastronomii a kultuře.

Přečíst článek
Jak funguje fotopast?

15.07.2024

Jak funguje fotopast?

Nejprve si musíme vysvětlit co je to fotopast. Je to vlastně zařízení, které je navrženo k automatickému pořizování fotografií nebo krátkých videí a to i za extrémních podmínek. Své využití si obvykle nachází v přírodě. Používá se především pro sledování divoké zvěře, ale využití si může najít i na chatě nebo zahradě pro bezpečnostní účely. 

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.