SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Jak vybrat vitamíny a minerály pro slepice

Autor: Luboš Burda

09.11.2023

Jak vybrat vitamíny a minerály pro slepice

Vitamín D, Magnesium Bisglycinát nebo Tribulus Terrestris. Pravděpodobně jste se s těmito doplňky stravy již setkali a možná je i pravidelně užíváte. Stejně jako vy, i slípky potřebují suplementaci skrze vitamíny a minerály pro ně určené. Tak jako nám lidem, i jim pomohou ke kvalitnějšímu životu. Ve článku si představíme rady a tipy, jak vybírat vitamíny a minerály pro slepice a čím se u toho řídit. 

Podpora ve vývoji kuřat

Už i maličké kuřátko by mělo dostávat příkrmné vitamíny pro drůbež. Jak ale zařídit, aby měla malá slípka zabezpečen přísun všeho potřebného? Nemusíte se bát, že byste jim museli několikrát denně chystat hromádky s podpůrnými prostředky. Existují totiž krmné doplňky obsahující veškeré vitamíny a minerály pro slepice. Vitamínové krmivo drůbež zajišťuje optimální hladiny minerálních látek i aminokyselin a obsahuje jejich celkovou denní potřebu. Výživnou směs zamícháte kuřátkům do běžného krmiva a ani tak nepoznají, že jste jim něco „podsunuli“. 


Důležité je, aby doplňky stravy neobsahovaly žádné geneticky modifikované suroviny a byly vyrobeny z kvalitních surovin, jako je tomu například u minerálně-vitamínového krmiva pro odchov a chov drůbeže nebo doplňkového minerálního krmiva Vitaplastin s více než 50% obsahem uhličitanu vápenatého. 

Podpora imunitního systému

Obranyschopnost kuru ovlivňuje prostředí, ve kterém žije, ale i hladina minerálů v krvi. S věkem se mění i požadavky organismu, kdy přirozená potrava mnohdy nestačí k tomu, aby měly slípky dostatečnou ochranu. Vznikne-li nerovnováha v těle, ovlivní to jejich vitalitu – budou se méně množit, objeví se problémy s užitkovostí a stanou se náchylnější k různým onemocněním. 

Vitamíny pro slepice do vody

Snížit rizika spojená s nemocemi lze přidáváním podpůrných látek do napáječky. Skvělým pomocníkem je Optimin D sloužící jako komplexní podpora imunitního systému drůbeže. Stejně jako u krmných směsí, i vitamíny pro slepice do vody musí být podávány v přiměřené míře - nadbytečné dávky jsou spíše na škodu. Pro úlevu od stresu kuru a rychlou regeneraci při indispozici je vhodný i Amivit drůbež. Disponuje speciální technologií, která zamezuje šíření nežádoucích organismů, jelikož brání ulpívání vitamínů na stěnách napáječek. 


Rozpustný vitamín C by měl být kvůli velké zátěži zprostředkován opeřeným kamarádkám při přechodu mezi zimou a jarem. Množství se liší u drobné drůbeže a jedincích ve výkrmu, u nichž může znamenat dávkování až 0,04 g na kus za den. 


K prevenci proti množení bakterií a nitrobuněčných parazitů, jako jsou například kokcidie, přimíchejte slepicím do tekutin Acidomid. Jeho obrovskou výhodou je i nápomocnost ve stravitelnosti bílkovin a redukce trávicích potíží. 

Vitamíny a minerály pro nosnice

Slepicím ve snášce “se šikne” minerál nosnice s uzpůsobeným obsahem – podstatné množství tvoří vápník, jenž působí příznivě na udržení zdravotního stavu slípek a jejich reprodukční schopnosti. Patří mezi prvky, které přispívají k lepšímu zpracování přijaté potravy. Vitamíny pro drůbež obsahuje i bílkovinný koncentrát z vysoce kvalitního sójového šrotu s obsahem látek podporujících plnohodnotnou výživu nosnic během snášky. 

Zvýšení reprodukce

Zásadní roli v reprodukci drůbeže mají kohouti. Aby docházelo k rozmnožování, potřebují kvalitní a pohyblivé spermie. Specifický komplex látek Karnivit jim pomůže zdokonalit vitalitu. Novorozená kuřata se budou rodit s větší hmotností a imunitou. Podávejte tento prostředek i jim, aby si udržely odolnost organismu. 

Co způsobí nedostatek vitamínů u slepic

Pokud bude slípkám chybět vápník, poznáte to zejména na tenkosti skořápky, která dokonce může i scházet. Hlavní problém pak ale nastává v nesprávné funkci opěrné soustavy (řídnutí kostí) a nervové soustavy. Vitamín D3, jehož zdrojem je během letního období slunce, budou opeřené kamarádky taktéž tu a tam postrádat. Ten se podepisuje na správném zpracování kalcia – je patrné, že jeho samotné doplnění nemusí stačit, jestliže se tělo rozhodne dodatečný vitamín pro drůbež nepřijmout. Vitamín A je extrémně důležitý vitamín pro nosnice – absence požadovaného zásobování má za následek sníženou líhnivost kvůli redukci množství násadových vajec. 


Zapomínat by se nemělo i na další potřebné vitamíny pro slepice. Kyselina listová hraje též prim u snášení, patří tedy mezi nezbytné vitamíny pro slepice. Její nedostatek může vést k vypelichání. V neposlední řadě sodík reguluje krevní a osmotický tlak a pomáhá udržovat správné pH v trávicím systému. V opačném případě by kyselé prostředí mohlo kuru způsobovat žaludeční problémy. Stabilní příjem mu tedy zajistíte díky solnému lizu

Výhra-výhra

Investované peníze do výživových doplňků se vrátí na kondici slípek, snášlivosti a na jejich pohodě, budou tak moci žít důstojně a v harmonii. Věříme, že si nebudete již muset lámat hlavu s křehkými vejci a neobvyklým chováním kvočen.

Další články

Kolik vajec snese slepice za rok?

22.07.2024

Kolik vajec snese slepice za rok?

Vajíčka jsou nedílnou součástí našich jídelníčků. Není tak divu, že jsou slepičky jedním z nejčastěji chovaných druhů domácích zvířat. Dokážete si ovšem představit, jak takové vejce vzniká a co všechno to obnáší? Jak probíhá snůška u slepic a kolik takových vajíček nám je za rok schopna dát se dozvíte níže. Pokud Vás vývoj kuřete ve vejci neláká, lze slepice chovat i bez kohouta, nicméně kohout zaobírá velmi důležitou ochranářskou a oplozovací funkci. 

Přečíst článek
Co v sobě skrývá křepelčí vejce?

18.07.2024

Co v sobě skrývá křepelčí vejce?

Víte, co se skrývá pod malou skořápkou s jemnými skvrnami? Malý zázrak. Křepelčí vajíčka jsou sice na pohled menších rozměrů, za to ale obsahují vajíčka vitamíny a plno výživy. Navíc si své místo, díky jejich výborné chuti, vybojovala dokonce i ve světové gastronomii a kultuře.

Přečíst článek
Jak funguje fotopast?

15.07.2024

Jak funguje fotopast?

Nejprve si musíme vysvětlit co je to fotopast. Je to vlastně zařízení, které je navrženo k automatickému pořizování fotografií nebo krátkých videí a to i za extrémních podmínek. Své využití si obvykle nachází v přírodě. Používá se především pro sledování divoké zvěře, ale využití si může najít i na chatě nebo zahradě pro bezpečnostní účely. 

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.