SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Jak vybrat správnou napáječku pro drůbež

Autor: Juraj Korim

15.02.2024

Jak vybrat správnou napáječku pro drůbež

Jídlo a pití, základní potřeby pro přežití živých tvorů. Zdá se to snadné - slepicím dáte do kurníku krmivo, napáječku s vodou a máte splněno. V podstatě ano, to nejdůležitější jste učinili, nicméně samotný výběr pítka ovlivní, jak často budete muset doplňovat vodu či provádět údržbu. Podívejte se s námi na tipy, jakou vybrat napáječku pro drůbež.


Napáječka vs. miska

“Proč bych měl kupovat napáječku, psovi dávám vodu do misky a nikdy si nestěžoval”.


Je potřeba si uvědomit, že voda v misce kuru ani zdaleka nevydrží tak dlouho čerstvá, jako v napáječce. I tak by se ale mělo pítko alespoň obden čistit.

Velikost a druh drůbeže

“K čemu mi je voda, když ji nemám, jak vypít?”. Kuřátka budou vděčná za maličké pítko, kdežto brahmánky by nejraději velkou napáječku, ve které budou mít dostatek tekutiny, a navíc ji jednoduše nepřevrátí. Zvažte na samém začátku i konkrétní druh vaší drůbeže, aby následné nákupy nebyly kontraproduktivní.


Kapacita napáječky

Spočítejte si, kolik vlastně chováte slepic. Zatímco si čtyřčlenná rodinka kuru domácího vystačí s litrovou nádobkou plnou vody na den, početnější famílie bude potřebovat větší, resp. více napáječek.


Skvělou volbou u většího chovu jsou barelové napáječky s kapacitou až 50 litrů, se kterými si vystačí i stovka slepic. Napáječky se velmi snadno doplňují z vrchu.

Kapacitu můžeme chápat i z hlediska plného využití - zde je na výběr mezi napáječkami s jedním výstupkem či více niply, eventuálně s korýtky.

Typ napáječky

V nabídce je hned několik typů napáječek. Voda pro drůbež se může podávat formou žlabového krmítka s oddělenými drážkami, stojací gravitační napáječky či závěsným pítka. Platí, že nejvíce hygienické jsou druhy s kapátky, které zabraňují kontaminaci vody.


Materiál

Levnější plastové napáječky pro drůbež se snáze čistí. Robustní kovová pítka mohou být naopak daleko odolnější a vhodnější na uchovávání vody, což bude hrát roli především v teplých měsících. Naopak v zimě, kdy teploty padají i hluboko pod bod mrazu, je zapotřebí adekvátní napáječka, ve které nebude voda zamrzat.


Faktor ceny

Napáječky nabízí, podobně jako jakékoliv ostatní zboží, různé cenové třídy. Nejlevnější zásobníky na vodu se dají sehnat za pár desítek korun, ty nejkvalitnější velké napáječky stojí i přes tisíc, ale mohou se vyplatit i díky své dlouhodobé životnosti.


A co dál?

Údržba, údržba… a občas nějaké to vajíčko. V neposlední řadě jste ve fázi každodenní péče o slípky, jež při správném přístupu “přinese ovoce” oběma stranám.


Další články

Kolik slepic na jednoho kohouta?

19.06.2024

Kolik slepic na jednoho kohouta?

V chovu drůbeže se často setkáváme s otázkou poměru mezi kohouty a slepicemi. Je to velmi důležitý faktor pro úspěšné a efektivní chování slepiček. Odpověď však není tak jednoznačná. V tomto článku se dozvíte, jaké aspekty ovlivňují přítomnost kohouta a co byste měli zvážit, než ho Vašim holkám domu přivedete. 

Přečíst článek
Jak na výcvik psů

17.06.2024

Jak na výcvik psů

Výcvik psa je klíčovým prvkem pro vytvoření vzájemně respektujícího vztahu mezi Vámi a Vaším čtyřnohým kamarádem. Tento proces vyžaduje velkou míru trpělivosti, porozumění a důslednosti. Ať už jste se rozhodli vycvičit štěňátko nebo staršího psa, je potřeba dodržovat pár důležitých zásad.


Přečíst článek
Jak správně pečovat o psa a na co si dát pozor?

04.06.2024

Jak správně pečovat o psa a na co si dát pozor?

Správná péče o psa nezahrnuje pouze stravu a sem tam nějakou procházku. Skutečná péče zahrnuje mnohem více aspektů, které mohou ovlivnit jeho zdraví a pohodu. Pokud jste novým majitelem nebo hledáte tipy pro zlepšení péče o Vašeho stávajícího čtyřnohého kamaráda, je důležité vědět, na co si dát pozor.


Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.