SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Jak vybrat krmítko pro ptactvo
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

14.03.2024

Jak vybrat krmítko pro ptactvo

Krmítka pro ptactvo nejsou pouhým doplňkem do zahrady. Správně zvolené krmítko může přilákat různé druhy ptáků a pomoci jim přečkat zimu. Avšak obtížné může právě být rozhodnutí, jaké krmítko zvolit.


Výběr krmítka

Předtím, než nějaké krmítko koupíte, popřemýšlejte nad tím, jaké druhy ptáků se ve Vaší oblasti pohybují. Každý druh totiž preferuje jiný typ krmítka a krmení. Například sýkorky mají raději menší krmítka s otevřenými otvory, zatímco vrabci upřednostňují větší krmítka s rovnými plochami pro přistávání. Při výběru se zaměřte na typ krmítka, materiál a rozměry.


Typy krmítek pro ptáky

Nejčastěji se setkáváme s klasickým modelem – krmítkem se stříškou, které může být buď pověšené, nebo připevněné do země. Na toto krmítko nalákáte skoro všechny druhy ptáků. Naproti tomu existují krmítka otevřená, která sice poskytují ptactvu snadný přístup k potravě, ale krmivo není chráněno před přírodními jevy. Dobrým řešením jsou zásobníky, z kterých postupně krmivo vypadává na plochu, z které jej ptáci zobou. Takto je strava velice dobře chráněna před větrem a vodou. Nalákáte na ně například sýkory, vrabce, špačky, strakapoudy a další. Na podobném principu fungují i zásobníky na ořechy. Jedná se o krmítka s drátěnou stěnou, přes kterou je ptáci ozobávají. Ořechům neodolá například čížek či červenka.


Dále lze vybírat z krmítek násypných, která jsou položena na zemi. Pokud je toto krmítko zastřešeno, není se čeho obávat, avšak pouhé krmení ze země je riskantní vzhledem k rychlému vlhnutí. Takto si pochutná skřivan, strnad či pěnkava. V případě, že nemáte zahradu, přijdou Vám vhod krmítka, která se dají připevnit pomocí přísavek na okno.


Materiál

Ptačí krmítko je vyráběno z různých materiálů. Dřevěné lépe zapadne do přírodního prostředí, dlouho vydrží, avšak údržba je náročnější. Kovová a plastová jsou často odolnější, avšak působí nepřirozeným vzhledem.


Velikost krmítka

Velikost krmítka závisí na počtu ptáků, které očekáváte, a také na množství umístěného krmiva. Do menšího krmítka Vám přiletí spíše vrabci či sýkory, do většího kavky a poštolky.


Umístění krmítka

Krmítko umístěte na bezpečné a viditelné místo, které bude snadno dostupné. V případě zahrady je ideální místo na stromě nebo blízko keřů, které poskytnou úkryt. V bytě pak můžete krmítko umístit na parapet či na balkon.


Co dát ptákům do krmítka?

Krmítko začněte plnit již v průběhu října. Ptáčci si na toto místo zvyknou a během zimy ho budou hojně navštěvovat. V zimě potřebují především stravu s vysokým podílem tuků (rostlinného i živočišného původu). Nejčastěji se setkáváme se slunečnicovými semínky, obilovinami, ořechy, jablky a hovězím lojem. Vedle rozhodně nešlápnete ani s pítkem s čerstvou vodou.


Vybrat správné krmítko není žádná věda. Pouze je třeba se zamyslet, jací ptáčci Vás svou návštěvou nejspíš poctí a jaké máte možnosti umístění. S ohledem na potřeby ptáků ve Vaší oblasti a správnou péči o krmítko můžete pomoci ptákům překonat náročné zimní období. Pokud by Vás zajímalo, jak ptáčci tráví zimu, neváhejte si přečíst článek „Jak ptáci přežívají zimu: tajemství jejich přežití“.


Další články

Kolik slepic na jednoho kohouta?

19.06.2024

Kolik slepic na jednoho kohouta?

V chovu drůbeže se často setkáváme s otázkou poměru mezi kohouty a slepicemi. Je to velmi důležitý faktor pro úspěšné a efektivní chování slepiček. Odpověď však není tak jednoznačná. V tomto článku se dozvíte, jaké aspekty ovlivňují přítomnost kohouta a co byste měli zvážit, než ho Vašim holkám domu přivedete. 

Přečíst článek
Jak na výcvik psů

17.06.2024

Jak na výcvik psů

Výcvik psa je klíčovým prvkem pro vytvoření vzájemně respektujícího vztahu mezi Vámi a Vaším čtyřnohým kamarádem. Tento proces vyžaduje velkou míru trpělivosti, porozumění a důslednosti. Ať už jste se rozhodli vycvičit štěňátko nebo staršího psa, je potřeba dodržovat pár důležitých zásad.


Přečíst článek
Jak správně pečovat o psa a na co si dát pozor?

04.06.2024

Jak správně pečovat o psa a na co si dát pozor?

Správná péče o psa nezahrnuje pouze stravu a sem tam nějakou procházku. Skutečná péče zahrnuje mnohem více aspektů, které mohou ovlivnit jeho zdraví a pohodu. Pokud jste novým majitelem nebo hledáte tipy pro zlepšení péče o Vašeho stávajícího čtyřnohého kamaráda, je důležité vědět, na co si dát pozor.


Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.