Autor: Pavel Frček
04.06.2024
Jak správně pečovat o psa a na co si dát pozor?
Správná péče o psa nezahrnuje pouze stravu a sem tam nějakou procházku. Skutečná péče zahrnuje mnohem více aspektů, které mohou ovlivnit jeho zdraví a pohodu. Pokud jste novým majitelem nebo hledáte tipy pro zlepšení péče o Vašeho stávajícího čtyřnohého kamaráda, je důležité vědět, na co si dát pozor.
Výživa
Jak pečovat o psa? Stejně jako u lidí, vše začíná u stravy. Výživa psa a kvalitní krmivo je základem který by měl obsahovat vyvážené množství živin, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálů. Sledujte také množství a frekvenci krmení, aby Váš pes nebyl překrmovaný, nebo naopak podvyživený.
Nejčastěji se pejskům podává suchá granulovaná strava, která je přizpůsobena věku a velikosti plemene, případně dalším aspektům – například granule pro kojící fenky. Správně vybrané krmivo zajišťuje vyváženou stravu obsahující veškeré důležité látky. Tuto stravu můžete doplnit masovými konzervami či sem tam pamlsky pro psy. Stále ale myslete na to, že granulovaná směs by měla tvořit 95 % jídelníčku pejska.
Co se týká pitného režimu, k vodě by měl mít pes neustálý přístup. Vodu vždy pravidelně měňte a udržujte ji čerstvou a čistou.
Pes – hygiena
Správná hygiena psa je také nezbytná pro zdraví našich chlupáčů. Dentální hygiena je obzvlášť důležitá a měla by zahrnovat pravidelné čištění zubů. Nezapomeňte také na stříhání drápků, čištění uší za pomocí speciálního roztoku a mytí srsti podle potřeby. K pravidelnému koupání využívejte přípravky určené přímo pro psy, aby nedošlo k podráždění pokožky. Především delší srst psa vyžaduje speciální péči. Vzhledem k línání, ke kterému dochází většinou dvakrát do roka, je třeba chlupy vyčesávat kartáčem pro psy.
Hygienu dodržujte také na místech, kde pejsek tráví čas. Pokud bydlí v boudě, pravidelně ji čistěte a dezinfikujte. Čistý udržujte také pelíšek – nezapomínejte na praní. Čisté misky na vodu a krmení jsou samozřejmostí.
Fyzická aktivita
Každodenní fyzická aktivita je pro psa nezbytná nejen pro udržení fyzické kondice, ale také pro duševní zdraví. Zdravý pes by měl během dne pravidelně chodit na procházky a běhat. Hry jsou také skvělým způsobem, jak udržet Vašeho pejska aktivního a šťastného. Myslete na to, že pravidelnost je velmi důležitá. Proto se zaměřujte raději na kratší procházkové bloky, místo nárazových dlouhých túr.
Sociální interakce
Psi jsou společenská zvířata, která potřebují pravidelný kontakt s lidmi, ale i jinými psy. Zajištění sociální interakce je důležité pro duševní pohodu a sociální dovednosti.
Veterinární péče
Pravidelné návštěvy veterináře jsou základem preventivní péče o Vašeho psa. Veterinární kontrola by měla zahrnovat pravidelné očkování (v ČR povinnost očkovat proti vzteklině), kontrolu zdravotního stavu a preventivní léčbu proti parazitům.
Buďte ostražití a psa pozorujte. Pokud se objeví změny v chování, ve stravovacích návycích nebo ve fyzickém stavu, konzultujte vše s veterinářem.
Bezpečnost a pohodlí
V rámci důkladné péče o psa, nezapomeňte na zajištění bezpečného prostředí. To zahrnuje například zajištění plotu nebo vodítka při procházkách či odstranění závadných nebo nebezpečných předmětů z míst, kde se pejsek pohybuje.
Pejskovi také zajistěte pohodlné místo na odpočinek a přátelské prostředí. Pokud žije s Vámi doma, pořiďte pohodlný pelíšek. Skvělou volbou je například pelíšek Crocodog, který je ortopedický a zaujme také svou snadnou údržbou. Pokud pejsek žije venku, zajistěte mu bezpečnou a dostatečně velkou psí boudu.
Pečování o psa je závazek, který vyžaduje čas, úsilí a lásku. Díky ní si ovšem se svým čtyřnohým přítelem vytvoříte hluboké a trvalé pouto a zajistíte mu dlouhý a šťastný život.
Další články
19.11.2024
Jak připravit králíky na zimu?
Přestože jsou králíci poměrně odolná zvířata, zima přináší určité výzvy jak pro ušáky, tak pro nás, jejich chovatele. Aby zimu přečkali ve zdraví a pohodě, je třeba jim připravit vhodné prostředí a vyhnout se tomu, co králíkům vadí. V dnešním článku se podíváme na to, jak se starat o králíka a jak by taková příprava na zimu či péče v chladném počasí měla vypadat.
15.11.2024
Může pes kosti?
Určitě jste někdy slyšeli o tom, že by psi neměli konzumovat kosti. Naopak jiní lidé jsou toho názoru, že kosti psovi neuškodí. Na obojím je trocha pravdy, tak se na společně pojďme podívat jaké kosti může pes konzumovat.
Přečíst článek13.11.2024
Jak ochránit psí tlapky v zimě?
Zimní radovánky milují nejen děti, ale také naši čtyřnozí přátelé. Zároveň ale chladné a mrazivé počasí přináší nepříjemnosti, které se týkají i psích tlapek. Péče o ně je proto neodmyslitelnou součástí těchto mrazivých dnů. Sníh, posypová sůl a teploty pod bodem mrazu mohou způsobit nemalé potíže, jako je podráždění, popraskání nebo bolestivost. Jak tedy v zimě psí tlapky nejlépe ochránit?
Přečíst článek