SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Jak se zbavit vos?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

07.05.2024

Jak se zbavit vos?

Tito tvorové mohou být pro mnoho lidí nepříjemným problémem. Především pokud se přiblížily k obydlí a nenechají Vás ani nerušeně vypít kávu. Větší riziko vzniká také ve chvíli, kdy je člověk na jejich bodnutí alergický. Žihadlo v takovém případě představuje velké zdravotní riziko. Jak na vosy?

Odpuzení

Nejdříve se podíváme na to, jak odpudit vosy z Vaší zahrady. Není totiž ihned nutné je hubit, i ony mají v přírodě svůj podstatný úkol. Zbavují nás jiného hmyzu, jako jsou například mouchy. Co odpuzuje vosy? Zkuste některou z rad našich babiček.

Tomuto bodavému hmyzu je velmi nepříjemná vůně citrusů, hřebíčku, octa a ostrého koření, jako je pepř nebo chilli. Zkuste tedy na místa, kde je Vám jejich přítomnost nepříjemná, umístit nastrouhanou citronovou kůru s hřebíčkem nebo podrcené koření. Kyselinou octovou pak můžete potřít třeba vstupy do domu pro zamezení vlétnutí.

Pokud nechcete, aby se na zahradě usídlily nadobro, lze využít umělé hnízdo. V momentě, kdy uvidí, že je prostor již obsazen, budou hledat nové útočiště.

V případě, že se nedaří takto tento obávaný hmyz odpudit, a naopak se přemnožil, je nutné přejít k drastičtějším řešením. Jak zničit vosy? 

Pasti

Past můžete vlastnoručně vyrobit i sami. Stačí využít lahev s úzkým hrdlem nebo plechovku a sladký nápoj, který nalijete dovnitř. Může se jednat o šťávu, vodu s medem, ale také pivo či víno. Opylovači budou nalákáni na sladkou chuť, vletí dovnitř, ale ven se už nedostanou. Řešením je také kbelíkový lapač, který funguje na podobném principu.

Čím zlikvidovat vosy?

Jednou z nejběžnějších metod je použití insekticidů. Existuje mnoho dostupných sprejů a prášků, které lze použít k hubení hmyzu. Fungovat budou i univerzální chemické prostředky. Je důležité dodržovat pokyny na obalu a používat ochranné pomůcky, abyste se chránili před možnými škodlivými účinky chemikálií.

Jak se zbavit vosího hnízda?

Prvním krokem k úspěšnému odstranění hmyzího společenství je identifikace jejich hnízda. Většinou se nachází ve škvírách, pod střechami, na půdách nebo v kmenech starých stromů. Pokud jste ho našli, přistupte k dalším krokům.

Nepodceňte přípravu. Oblékněte si vhodný ochranný oblek, rukavice a ochranu obličeje, abyste byli dokonale chránění před bodnutím. Také promyslete plán, včetně toho záložního. Pokud by se některá část nevydařila, je nutné vědět, co dál.

Následně je na Vás, jaký způsob likvidace zvolíte. Je možné hnízdo odříznout do krabice nebo pytle a odvézt ho daleko od Vašeho obydlí, případně spálit. Na trhu naleznete také mnoho speciálních sprejů a pěn, které slouží k hubení vos v jejich domově. Aplikují se přímo na vchod hnízda a mají téměř okamžitý účinek.

V některých případech může být nejlepší možností najmout profesionální pomoc. Rozhodně Vám totiž nedoporučujeme likvidaci velkých hnízd. Odborníci mají dostatečné znalosti a vybavení k jejich účinnému odstranění a minimalizaci rizika pro Vás a Vaše okolí.

Prevence

Neusněte na vavřínech. Po úspěšném zbavení se hmyzu je důležité přijmout preventivní opatření. Nevítaní obyvatelé se mohou kdykoli vrátit. Pravidelně tedy kontrolujte okolí Vašeho domu, utěsněte škvíry, odvážejte odpadky a minimalizujte zdroje potravy, které je lákají.

Odstranění vos je složitý proces, který vyžaduje velkou míru trpělivosti a opatrnosti. Vyberte si metodu, která je pro Vás nejvhodnější a zároveň bezpečná pro Vás i Vaše okolí. Pokud máte pochybnosti, neváhejte požádat o pomoc profesionála.

Další články

Jak na hmyz u hospodářských zvířat ve stáji

16.05.2024

Jak na hmyz u hospodářských zvířat ve stáji

Hmyz a nejčastěji mouchy ve stáji mohou být pro hospodáře a jejich zvířata velkým nepřítelem. Pokud nezačnete proti hmyzu účinně bojovat, hrozí zdravotní problémy, například šíření nebezpečných chorob a ekonomické ztráty. Přestože se hmyzu nadobro nikdy nezbavíte, existuje řada způsobů, jak tento problém úspěšně eliminovat a zamezit tak přemnožení. Zde je několik užitečných tipů, jak na hmyz ve stáji. 

Přečíst článek
Jaké jsou nejčastější nemoci postihující slepice?

15.05.2024

Jaké jsou nejčastější nemoci postihující slepice?

Bohužel, jako každé zvíře, jsou i slepičky náchylné k různým nemocem. Nemocné slepice většinou poznáte snadno. Mezi nejčastější příznaky nemocí slepic se řadí únava, apatie, nechuť k jídlu a snížená snáška vajec. Ve většině případů následuje náhlé úmrtí slepice. Podívejte se s námi na slepice a jejich nemoci, které se nejčastěji vyskytují, a jak jim účinně předcházet.

Přečíst článek
Co nesmí jíst kočka?

14.05.2024

Co nesmí jíst kočka?

Jako majitelé koček poskytujeme našim chlupáčům tu nejlepší péči. Občas jim možná chceme dopřát až tak moc, že jim tím spíše ublížíme. Ne všechno, co chutná nám, je totiž vhodné i pro naše kočičí přátele. Některé potraviny a látky jsou pro kočky nevhodné, nebo dokonce toxické. Co je jedovaté pro kočky?

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.