SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Jak se postarat o slepice, aby přečkaly zimu bez problémů?

Autor: Juraj Korim

23.10.2023

Jak se postarat o slepice, aby přečkaly zimu bez problémů?

Pokud chcete, aby Vaše slepičky zimu přečkaly bez úhony, věnujte pozornost správné přípravě během podzimu a následné péči, která bude potřeba po dobu chladných dnů. Toto období je totiž pro slepice velice náročné. Tak jim usnadněte práci a pomozte s tím, co potřebují. 

Příprava kurníku

Základem je přizpůsobení kurníku chladu a větru. Vše začíná již před zimou, kdy je jako první potřeba vyčistit a vydezinfikovat kurník, napáječky, krmítka a bidýlko. Vzhledem k tomu, že se v teplém a vlhkém kurníku rozmnožují paraziti, je dobré využít čmelíkostop jako prevenci proti zamoření. Využít můžete také domácí roztok z vody a octa. 


Dále se zaměřte na stav kurníku. Pokud někde objevíte vadu, opravte ji, správná izolace je základ. Teplota uvnitř by se v chladném období měla pohybovat kolem 15-20 °C, je tedy nutno slepičkám domov zateplit (využijte polystyren, vatu či slámu), případně vyhřát za pomocí keramických žárovek či infražárovek. Podlahu je vhodné izolovat vrstvou slámy nebo dřevěnými hoblinkami. To platí především u chovatelů, kteří bydlí na odlehlých místech, kde jsou zimy krutější než ve městě. 


Nezapomínejte na pravidelný úklid, který by se v tomto období měl odehrávat alespoň jednou týdně. Má to prostý důvod, vzhledem k tomu, že slepičky budou trávit spoustu času v kurníku, bude většina trusu právě tam. Trus se rychle rozkládá a uvolňuje dusík, což vede k zápachu a rizikové vlhkosti. Proto se samozřejmě musí i pravidelně větrat. Relativní vlhkost by uvnitř měla být kolem 50 až 70 %. 


Aby slepice i nadále snášela jedno vejce denně, potřebuje kolem 12 hodin světla. Jak to v zimě zařídit? Jednoduše rozsviťte ideálně 2-3 hodiny ráno před rozedněním. Nebojte, vstávat nemusíte. Světlo můžete regulovat pomocí časového spínače.

A co výběh?

Určitě se nemusíte bát v zimě slepičky vypustit ven. Když teploty neklesnou pod -10 °C, rády se podívají po okolí. Ovšem při nižších teplotách je raději nechte zavřené. Pokud bude ve výběhu napadaný sníh, pravděpodobně se do toho žádná z nich moc nepohrne, avšak když sníh odstraníte, půjdou s chutí. 

Voda, základ všeho

Čistou a čerstvou vodu zajišťujte po celý rok a na tom se ani v zimě nic nemění. Kontrolovat a měnit byste ji ale měli každý den, jelikož může zamrzat. Tomu se můžete vyhnout za pomocí topných vyhřívacích desek pod napáječky, které udržují teplotu vody. 

Krmná dávka musí být vyšší

V zimě počítejte s tím, že slepičky mají vyšší energetický výdej kvůli udržení tělesné teploty, tudíž je nutno zvýšit krmnou dávku o asi 10 % oproti létu. Přidejte jim tedy i něco navíc ke krmné směsi, přeci jen v zimě si nevysbírají venku to, co potřebují. Můžete zvolit například kukuřici nebo slunečnici, což jsou bohaté zdroje energie. Samozřejmostí by měly být minerální doplňky a seno (nejlépe sušené kopřivy nebo sušené vojtěšky), zařadit můžete také brambory, pšenici či ovesné vločky. 

Pozor!

Pokud jsou slepice vystaveny dlouhodobému mrazu a vlhku, hrozí omrzliny hřebenů a laloků. Mažte je proto každý den vazelínou, indulonou nebo tukem. 


Čistý a zateplený kurník, čerstvá voda a zvýšená krmná dávka, to jsou nejdůležitější body, které by si měl pamatovat každý chovatel drůbeže a poctivě se jimi každou zimu řídit. Výsledkem budou zdravé a šťastné slepičky.

Další články

Kolik vajec snese slepice za rok?

22.07.2024

Kolik vajec snese slepice za rok?

Vajíčka jsou nedílnou součástí našich jídelníčků. Není tak divu, že jsou slepičky jedním z nejčastěji chovaných druhů domácích zvířat. Dokážete si ovšem představit, jak takové vejce vzniká a co všechno to obnáší? Jak probíhá snůška u slepic a kolik takových vajíček nám je za rok schopna dát se dozvíte níže. Pokud Vás vývoj kuřete ve vejci neláká, lze slepice chovat i bez kohouta, nicméně kohout zaobírá velmi důležitou ochranářskou a oplozovací funkci. 

Přečíst článek
Co v sobě skrývá křepelčí vejce?

18.07.2024

Co v sobě skrývá křepelčí vejce?

Víte, co se skrývá pod malou skořápkou s jemnými skvrnami? Malý zázrak. Křepelčí vajíčka jsou sice na pohled menších rozměrů, za to ale obsahují vajíčka vitamíny a plno výživy. Navíc si své místo, díky jejich výborné chuti, vybojovala dokonce i ve světové gastronomii a kultuře.

Přečíst článek
Jak funguje fotopast?

15.07.2024

Jak funguje fotopast?

Nejprve si musíme vysvětlit co je to fotopast. Je to vlastně zařízení, které je navrženo k automatickému pořizování fotografií nebo krátkých videí a to i za extrémních podmínek. Své využití si obvykle nachází v přírodě. Používá se především pro sledování divoké zvěře, ale využití si může najít i na chatě nebo zahradě pro bezpečnostní účely. 

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.