DĚKUJEME ZA VELKÝ ZÁJEM O AKCI BLACK FRIDAY. EXPEDICE PROBÍHÁ PODLE DATA PŘIJETÍ OBJEDNÁVEK. AKTUÁLNÍ DOBA NA ODESLÁNÍ DROBNÝCH ZÁSILEK 3-4 DNY, VELKÉ ZBOŽÍ 1-2 DNY. DOPRAVCE BALÍKOVNA HLÁSÍ ZPOŽDĚNÍ AŽ 4 PRACOVNÍ DNY.

Jak se postarat o slepice, aby přečkaly zimu bez problémů?

Autor: Juraj Korim

23.10.2023

Jak se postarat o slepice, aby přečkaly zimu bez problémů?

Pokud chcete, aby Vaše slepičky zimu přečkaly bez úhony, věnujte pozornost správné přípravě během podzimu a následné péči, která bude potřeba po dobu chladných dnů. Toto období je totiž pro slepice velice náročné. Tak jim usnadněte práci a pomozte s tím, co potřebují. 

Příprava kurníku

Základem je přizpůsobení kurníku chladu a větru. Vše začíná již před zimou, kdy je jako první potřeba vyčistit a vydezinfikovat kurník, napáječky, krmítka a bidýlko. Vzhledem k tomu, že se v teplém a vlhkém kurníku rozmnožují paraziti, je dobré využít čmelíkostop jako prevenci proti zamoření. Využít můžete také domácí roztok z vody a octa. 


Dále se zaměřte na stav kurníku. Pokud někde objevíte vadu, opravte ji, správná izolace je základ. Teplota uvnitř by se v chladném období měla pohybovat kolem 15-20 °C, je tedy nutno slepičkám domov zateplit (využijte polystyren, vatu či slámu), případně vyhřát za pomocí keramických žárovek či infražárovek. Podlahu je vhodné izolovat vrstvou slámy nebo dřevěnými hoblinkami. To platí především u chovatelů, kteří bydlí na odlehlých místech, kde jsou zimy krutější než ve městě. 


Nezapomínejte na pravidelný úklid, který by se v tomto období měl odehrávat alespoň jednou týdně. Má to prostý důvod, vzhledem k tomu, že slepičky budou trávit spoustu času v kurníku, bude většina trusu právě tam. Trus se rychle rozkládá a uvolňuje dusík, což vede k zápachu a rizikové vlhkosti. Proto se samozřejmě musí i pravidelně větrat. Relativní vlhkost by uvnitř měla být kolem 50 až 70 %. 


Aby slepice i nadále snášela jedno vejce denně, potřebuje kolem 12 hodin světla. Jak to v zimě zařídit? Jednoduše rozsviťte ideálně 2-3 hodiny ráno před rozedněním. Nebojte, vstávat nemusíte. Světlo můžete regulovat pomocí časového spínače.

A co výběh?

Určitě se nemusíte bát v zimě slepičky vypustit ven. Když teploty neklesnou pod -10 °C, rády se podívají po okolí. Ovšem při nižších teplotách je raději nechte zavřené. Pokud bude ve výběhu napadaný sníh, pravděpodobně se do toho žádná z nich moc nepohrne, avšak když sníh odstraníte, půjdou s chutí. 

Voda, základ všeho

Čistou a čerstvou vodu zajišťujte po celý rok a na tom se ani v zimě nic nemění. Kontrolovat a měnit byste ji ale měli každý den, jelikož může zamrzat. Tomu se můžete vyhnout za pomocí topných vyhřívacích desek pod napáječky, které udržují teplotu vody. 

Krmná dávka musí být vyšší

V zimě počítejte s tím, že slepičky mají vyšší energetický výdej kvůli udržení tělesné teploty, tudíž je nutno zvýšit krmnou dávku o asi 10 % oproti létu. Přidejte jim tedy i něco navíc ke krmné směsi, přeci jen v zimě si nevysbírají venku to, co potřebují. Můžete zvolit například kukuřici nebo slunečnici, což jsou bohaté zdroje energie. Samozřejmostí by měly být minerální doplňky a seno (nejlépe sušené kopřivy nebo sušené vojtěšky), zařadit můžete také brambory, pšenici či ovesné vločky. 

Pozor!

Pokud jsou slepice vystaveny dlouhodobému mrazu a vlhku, hrozí omrzliny hřebenů a laloků. Mažte je proto každý den vazelínou, indulonou nebo tukem. 


Čistý a zateplený kurník, čerstvá voda a zvýšená krmná dávka, to jsou nejdůležitější body, které by si měl pamatovat každý chovatel drůbeže a poctivě se jimi každou zimu řídit. Výsledkem budou zdravé a šťastné slepičky.

Další články

Co nedávat slepicím? Aneb vyhněte se nejhoršímu

30.11.2023

Co nedávat slepicím? Aneb vyhněte se nejhoršímu

Pokud jste majitelem drůbeže, je důležité vědět, co nesmí jíst slepice. Stejně jako u jiných zvířat, také u slepiček existují potraviny ohrožující jejich zdraví. V tomto článku Vám přinášíme několik potravin, kterým je lepší se vyhnout, abyste zajistili zdraví a pohodu pro vaše slípky.

Přečíst článek
Listí – hrabat či nehrabat?

24.11.2023

Listí – hrabat či nehrabat?

S příchodem podzimu nastává dilema, zda listí hrabat či nehrabat. Touto otázkou se každoročně nezabýváme pouze my, ale také spousta dalších zahrádkářů, jejichž názory se často rozcházejí. Pojďte se s námi podívat, jaké jsou možnosti.

Přečíst článek
Chov slepic na malém prostoru – na co si dát pozor

13.11.2023

Chov slepic na malém prostoru – na co si dát pozor

Péče o kur domácí nutně neznamená, že musíte vlastnit dům s velkou zahradou, na níž by byl vyčleněn rozsáhlý prostor pro slepice. Za určitých předpokladů jste schopni se stát vášnivými chovateli i v městské zástavbě či v menších příbytcích na vesnici. Nevhodné podmínky a nerespektování okolí ovšem mohou zapříčinit potíže nejen samotné drůbeži, ale i vám.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.