
Jak připravit zahradu na zimu
Zima už nám klepe na dveře, stromy venku září všemi barvami, a tak je nejvyšší čas začít připravovat zahrádku na chladné období, aby se na jaře opět probudila plná půvabu. Jak by měla probíhat příprava zahrady na zimu a jak pomoci rostlinkám přečkat toto roční období bez úhynu?
Poslední sklizeň
Ještě před prvním úderem mrazů je potřeba sklidit ze zahrady vše, co by mohlo těmto teplotám podlehnout. Patří sem zelenina jako papriky, cukety, okurky či rajčata a také kořenová zelenina, kterou můžete uskladnit přes zimu bez natě na chladném místě. Takto lze uchovat také jablka. Naopak na záhonech může zůstat například kadeřávek, růžičková kapusta či pór zimní.
Po sklizni záhony zryjte, zbavte plevelu a pohnojte. Tím se půda provzdušní a lépe se v ní bude držet voda i živiny.
Jak na stromky a keříky?
Je třeba se postarat také o stromy a keře. U těch se odstraňují suché, zlomené a přerostlé větve. U ovocných stromů se navíc ještě zbavte nových větví, které rostou kolmo nahoru. I o živý plot se musíme před zimou náležitě postarat, a to tak, že ho zastřihneme a řádně zalijeme. Co se týká stálezelených stromů, činit opatření proti mrazu není potřeba. Některé naopak vyžadují v zimě ochranu před silným zimním slunečním zářením, a potřebují proto přistínění.
Jak připravit trávník na zimu?
Příprava trávníku na zimu není žádná věda. Nejprve důkladně shrabejte listí, aby se pod trávníkem netvořily plísně. Následně již naposledy tuto sezónu posekejte trávník, nechte ho ovšem o něco málo vyšší než přes léto. Aby po zimě dobře rostl, přidejte postřik proti zimním plísním. Spadané listí můžete využít jako mulč pro ostatní rostliny.
Nezapomínejte na sadbu
Nezapomeňte, že je čas na osázení ovocných stromů, keřů a cibulovin. Výsadbu je třeba stihnout do prvních mrazů, tak dlouho neotálejte. Někdy je možné rostliny zasadit i během listopadu, avšak myslete na to, že potřebují cirka měsíc na dobré zakořenění. Po zasazení nezapomeňte vše pečlivě zalít.
Mulčování je základ
Že jste o tomto termínu ještě nikdy neslyšeli? Nebojte, rádi Vám ho osvětlíme. Mulčování je přirozený proces, který během podzimu můžete spatřit kdekoliv v přírodě. Jedná se o přikrytí půdy nějakým organickým materiálem. Použít lze například spadané listí, kompost, hnůj, posekanou trávu nebo hojně využívanou mulčovací kůru, která Vám napomůže i s otázkou, jak zpestřit zahradu, jelikož zaujme i svým vzhledem. Tento proces nám před zimou může být nápomocen, a to tak, že uchrání rostliny před umrznutím. Dalším benefitem je snížení růstu plevelu a snížení potřeby zalévání, jelikož omezuje vypařování vody. Před zimou doporučujeme všechny rostliny a stromky pečlivě zalít a okolí zakrýt mulčovací kůrou. Mulčovací kůra je prospěšná především pro okrasné dřeviny, trvalky a popínavé rostliny.
Nakonec samozřejmě nezapomeňte uklidit vše, čemu by mohl mráz uškodit (nábytek, zahradní hadice) a zastavit přívod vody.
Nyní jsou Vaše stromy, rostlinky i trávník pečlivě připraveny na zimu. Díky těmto krokům si na jaro ušetříte spoustu práce a za odměnu na Vás bude čekat krásná, barevná zahrada připravená na další sezónu.
Další články

31.03.2025
Druhy vajec
Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.
Přečíst článek
30.03.2025
Chov alpak a lam
Chov lam a alpak získává v České republice stále větší oblibu. Chovatelé oceňují jejich klidnou a přátelskou povahu, nenáročnost, všestrannost využití i exotický vzhled. Tato zvířata lze úspěšně chovat také na společných pastvinách s jinými druhy. Lamy jsou navíc přirozeně dominantní a teritoriální, díky čemuž dokážou účinně chránit stádo před predátory. Chcete vědět, jak se o tato impozantní zvířata správně starat? Připravili jsme pro vás užitečné informace a praktické tipy, které vám pomohou porozumět jejich chování a zajistit jim ten nejlepší možný domov.
Přečíst článek
24.03.2025
Jak psovi ostříhat drápky?
Stejně jako nám rostou nehty, i našim pejskům dorůstají drápky. Proto je důležité je pravidelně zkracovat a udržovat. Dříve se péče o drápky tolik neřešila, protože psi trávili více času venku – běhali po zahradě, asfaltu nebo jiných tvrdých površích, které jim drápky přirozeně obrušovaly. Dnes už na to ale často nestačí.
Přečíst článek