
Autor: Juraj Korim
23.02.2024
Jak připravit zahradu na jaro?
Zima se pomalu chýlí ke konci, stromy se opět zbarvují do zelena, rozkvétají první květiny. Jaro v zahradě dělá divy. A my se můžeme těšit, až se opět pustíme do práce na zahrádce a připravíme ji na novou sezónu. S prací neotálejte, je dobré začít již v průběhu února a března. V tomto článku si odpovíme na otázky, jak se zahrada na jaro připravuje, kdy hnojit zahradu a jaké rostliny sázet již na začátku jara.
Jarní úklid
Jarní úklid je nezbytným prvním krokem, pokud jste tak již neučinili před zimou. Je třeba shrabat spadané listí, odstranit popadané větve a plevel ze záhonů. Projděte zahradu a zlikvidujte všechno, co pod nápory mrazů nepřežilo. Zjistěte stav zahradního nábytku a pusťte se do oprav. Neopomeňte také kontrolu zahradnického náčiní, které budete potřebovat.
Příprava půdy
Půda je základem zdravé zahrady. Zkontrolujte její kvalitu a podle potřeby ji upravte. Pokud jste se tomu věnovali již na podzim, máte teď o něco méně práce. To budete mít i v případě, že jste přes zimu chránili záhony přírodním mulčem. Materiál pouze zapracujte do hloubky 10-20 cm. Takto je zemina dostatečně připravena.
Jestli jste záhony nechali odkryté, přichází čas na provzdušnění půdy pomocí rýče a odstranění plevele s kořínky. Půdu zryjte přibližně do 30 cm. Také nezapomeňte na jarní hnojení. Půdu promíchejte s kompostem nebo s hnojivy, aby se zlepšila struktura a životnost. Nechte cirka tři týdny odpočívat, až poté se vrhněte na sázení.
Příprava trávníku
Stejně jako se věnujete přípravě záhonů, nesmíte zapomenout také na trávník. Správný čas nastává ve chvíli, kdy půda rozmrzne a bude dostatečně vyschlá. Mezitím můžete zahradu projít a pozorovat, zda se na trávníku nerozšířila některá z chorob (např. plíseň sněžná) či trávník na některých místech nezřídl. V tom případě trávu v těchto místech vytrhejte a vysejte novou. Přidat můžete trávníkový substrát, který zlepší kvalitu půdy. Především u trávníků starších tří let je dobré pustit se do vertikulace, aby došlo k provzdušnění. Také jej nezapomeňte pohnojit.
Kdy hnojit zahradu?
Hnojivo do zahrady neodmyslitelně patří. Mělo by být používáno pravidelně, dvakrát až třikrát za rok, aby rostliny měly dostatek živin. A právě na jaře, když vše začíná růst, přichází ten čas. Nejčastěji se užívají hnojiva bohatá na dusík, fosfor a draslík.
Sázení a setí
Půda je připravená, plná živin, a tak přichází další krok – výsadba a výsev rostlin. Mějte na paměti vhodný čas pro každou rostlinu a dbejte na správnou hloubku a odstup mezi rostlinami. V průběhu března přichází postupně čas na předpěstování sazenic paprik, brokolice, rajčat a melounů. Na přelomu března a dubna se pusťte do výsadby ředkviček, mrkve, petržele, cibule, česneku a dalších. V dubnu lze na záhony vysévat téměř všechny druhy zeleniny a bylin.
Stromy a keře
Na jaře je nejvyšší čas prořezat ovocné stromy a okrasné keře. Tím je zbavíme starých větví a zvýšíme plodnost. Soustřeďte se na jabloně, hrušně, slivoně, broskvoně a meruňky. Naopak je tomu u višní a třešní, které se prořezávají až po sklizni. Jaro je vhodné také pro výsadbu některých stromů a keřů – například nektarinky, maliníky, meruňky, jehličnany a některé okrasné listnaté stromy.
Příprava zahrady na jaro není pouze o fyzické práci, ale i o plánování a přemýšlení. Díky pečlivé přípravě se můžete těšit na kvetoucí a zdravou zahradu po celou sezónu.
Další články

15.04.2025
Jak založit akvárium?
Vlastní akvárium není jen krásná dekorace, ale skutečný kousek přírody, který přinese do našeho domova klid a harmonii. Pozorování barevných rybek, jemné vlnění rostlin a tiché šplouchání vody mají prokazatelně uklidňující účinky na mysl. Pokud Vás také láká vytvořit si svůj vlastní vodní svět, připravili jsme jednoduchý návod, jak na to.
Přečíst článek
07.04.2025
Jak na zpracování vlny?
Ruční zpracování vlny má dlouholetou tradici. Jedná se o výjimečný materiál se skvělými vlastnostmi. Než se ale z vlny stane například svetr, musí projít dlouhou cestu různých úprav. Jaké kroky se tedy musí udělat?
Přečíst článek
31.03.2025
Druhy vajec
Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.
Přečíst článek