SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Jak připravit zahradu na jaro?

Autor: Juraj Korim

23.02.2024

Jak připravit zahradu na jaro?

Zima se pomalu chýlí ke konci, stromy se opět zbarvují do zelena, rozkvétají první květiny. Jaro v zahradě dělá divy. A my se můžeme těšit, až se opět pustíme do práce na zahrádce a připravíme ji na novou sezónu. S prací neotálejte, je dobré začít již v průběhu února a března. V tomto článku si odpovíme na otázky, jak se zahrada na jaro připravuje, kdy hnojit zahradu a jaké rostliny sázet již na začátku jara.


Ještě před samotnými pracemi se seznamte s plány, které chcete na zahradě v nové sezóně rozvíjet. Zvažte, co a kde chcete letos pěstovat a jaké prostředky k tomu budete potřebovat (např. hnojiva).

Jarní úklid

Jarní úklid je nezbytným prvním krokem, pokud jste tak již neučinili před zimou. Je třeba shrabat spadané listí, odstranit popadané větve a plevel ze záhonů. Projděte zahradu a zlikvidujte všechno, co pod nápory mrazů nepřežilo. Zjistěte stav zahradního nábytku a pusťte se do oprav. Neopomeňte také kontrolu zahradnického náčiní, které budete potřebovat.


Příprava půdy

Půda je základem zdravé zahrady. Zkontrolujte její kvalitu a podle potřeby ji upravte. Pokud jste se tomu věnovali již na podzim, máte teď o něco méně práce. To budete mít i v případě, že jste přes zimu chránili záhony přírodním mulčem. Materiál pouze zapracujte do hloubky 10-20 cm. Takto je zemina dostatečně připravena.


Jestli jste záhony nechali odkryté, přichází čas na provzdušnění půdy pomocí rýče a odstranění plevele s kořínky. Půdu zryjte přibližně do 30 cm. Také nezapomeňte na jarní hnojení. Půdu promíchejte s kompostem nebo s hnojivy, aby se zlepšila struktura a životnost. Nechte cirka tři týdny odpočívat, až poté se vrhněte na sázení.


Příprava trávníku

Stejně jako se věnujete přípravě záhonů, nesmíte zapomenout také na trávník. Správný čas nastává ve chvíli, kdy půda rozmrzne a bude dostatečně vyschlá. Mezitím můžete zahradu projít a pozorovat, zda se na trávníku nerozšířila některá z chorob (např. plíseň sněžná) či trávník na některých místech nezřídl. V tom případě trávu v těchto místech vytrhejte a vysejte novou. Přidat můžete trávníkový substrát, který zlepší kvalitu půdy. Především u trávníků starších tří let je dobré pustit se do vertikulace, aby došlo k provzdušnění. Také jej nezapomeňte pohnojit.


Kdy hnojit zahradu?

Hnojivo do zahrady neodmyslitelně patří. Mělo by být používáno pravidelně, dvakrát až třikrát za rok, aby rostliny měly dostatek živin. A právě na jaře, když vše začíná růst, přichází ten čas. Nejčastěji se užívají hnojiva bohatá na dusík, fosfor a draslík.


Sázení a setí

Půda je připravená, plná živin, a tak přichází další krok – výsadba a výsev rostlin. Mějte na paměti vhodný čas pro každou rostlinu a dbejte na správnou hloubku a odstup mezi rostlinami. V průběhu března přichází postupně čas na předpěstování sazenic paprik, brokolice, rajčat a melounů. Na přelomu března a dubna se pusťte do výsadby ředkviček, mrkve, petržele, cibule, česneku a dalších. V dubnu lze na záhony vysévat téměř všechny druhy zeleniny a bylin.


Stromy a keře

Na jaře je nejvyšší čas prořezat ovocné stromy a okrasné keře. Tím je zbavíme starých větví a zvýšíme plodnost. Soustřeďte se na jabloně, hrušně, slivoně, broskvoně a meruňky. Naopak je tomu u višní a třešní, které se prořezávají až po sklizni. Jaro je vhodné také pro výsadbu některých stromů a keřů – například nektarinky, maliníky, meruňky, jehličnany a některé okrasné listnaté stromy.


Příprava zahrady na jaro není pouze o fyzické práci, ale i o plánování a přemýšlení. Díky pečlivé přípravě se můžete těšit na kvetoucí a zdravou zahradu po celou sezónu.


Další články

Kolik prostoru potřebují slepice?

11.04.2024

Kolik prostoru potřebují slepice?

Plánujete pořízení slepic, ale nevíte, zda máte dostatek prostoru? Kolik místa vlastně slípky potřebují a jak jim zařídit ideální domov? Právě výběh je jedním z klíčových faktorů, který ovlivňuje jejich zdraví a pohodu. Avšak žádné přesné číselné údaje neexistují, každá slepička je jiná a má různé potřeby. Čísla jsou pouze orientační, abyste měli jasnou představu o tom, kolik pomocnic si můžete na Vaší zahradě dovolit.

Přečíst článek
Jak se zbavit krtka a udržet si zdravou zahradu?

10.04.2024

Jak se zbavit krtka a udržet si zdravou zahradu?

Krtci mohou být pro zahradníky značným problémem. Ať už jsou to nevzhledné krtiny nebo ničení kořenů rostlin. Zkrátka dokáží si pohrát s nervy každého z nás. Občas se může zdát, že s nimi není možné bojovat. Existují však metody, jak nad tímto problémem vyzrát, aniž bychom museli sáhnout po radikálních opatřeních. V tomto článku Vám představíme několik způsobů, jak se zbavit krtka a znovu získat kontrolu nad svou zahradou.

Přečíst článek
Jaké rostliny pěstovat ve výběhu pro slepice?

04.04.2024

Jaké rostliny pěstovat ve výběhu pro slepice?

Péče o slepice je rozmanitá. Nejenže zahrnuje kvalitní krmení, ale také vhodné prostředí, ve kterém se mohou volně pohybovat a hledat potravu. Usnadněte slepičkám práci a vypěstujte ve výběhu rostlinky, které jsou prospěšné pro jejich zdraví a také pro různorodost jejich potravy. 


Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.