Jak připravit králíky na zimu?
Přestože jsou králíci poměrně odolná zvířata, zima přináší určité výzvy jak pro ušáky, tak pro nás, jejich chovatele. Aby zimu přečkali ve zdraví a pohodě, je třeba jim připravit vhodné prostředí a vyhnout se tomu, co králíkům vadí. V dnešním článku se podíváme na to, jak se starat o králíka a jak by taková příprava na zimu či péče v chladném počasí měla vypadat.
Příprava obydlí
To první, na co bychom měli myslet při přípravě králíků na zimu, je zajištění vhodného a dobře izolovaného obydlí. Pokud chováte králíčky venku, je nezbytné, aby jejich králíkárna byla chráněna před nepříznivým počasím – deštěm, větrem a mrazem. Proto vyhledejte ideální místo, kam králíkárnu postavíte. Měla by být na suchém místě, nejlépe vyvýšeném, aby nedocházelo k promočení. Než začne zima, pořádně zkontrolujte střechu. Nesmí v ní být žádná díra, a navíc musí být plně odolná proti vodě.
Jak zateplit králíkárnu na zimu? Aby králíkům bylo teplo, můžete králíkárnu zateplit. Využít k tomu lze například polystyren, ze kterého vytvoříte vrstvu navíc, případně seno či noviny. Vrstvu následně překryjte třeba překližkou, aby ji králíci nemohli okusovat. Takto připravená králíkárna zajistí dobrou ochranu před mrazem.
Pomoci udržet teplo může také kvalitní podestýlka. Jakou podestýlku pro králíka vybrat? Použijte slámu, která má dobré izolační vlastnosti, a tak pomůže králíkům udržet teplo. Podestýlku pravidelně kontrolujte a měňte, aby byla neustále suchá a čistá. Navlhlá podestýlka by mohla způsobit nemalé zdravotní problémy.
Strava
Chladné období si také může žádat úpravu králičího jídelníčku. Je totiž pravděpodobné, že spotřebují více energie na udržení tělesné teploty. Proto jim zajistěte dostatek potravy, která má vyšší energetickou hodnotu. Do stravy můžete například přidat více sena a kvalitního krmiva. V omezeném množství je možné podat taktéž ovesné vločky či slunečnicová semínka.
Stejně jako po celý rok, je třeba zajistit neustálý přístup k čerstvé vodě. V zimě může být situace složitější vzhledem k častému zamrzání vody. Proto napáječky pravidelně kontrolujte a obsah vyměňujte. Případně využijte vyhřívací desky pod napáječku, které ušetří mnoho času a práce.
Péče o zdraví
Při chovu králíků v zimě mohou být prospěšné mnohé doplňky stravy, které posílí jejich imunitu. Stravu ovšem můžete doplnit o minerální látky taktéž za pomoci různých sušených bylinek. Na podporu imunity skvěle funguje heřmánek či hloh. Vápník lze doplnit pampeliškou a jetelem. Bylinky podávejte střídmě, aby jejich účinek nenabral opačný účinek.
Zároveň nezapomeňte pravidelně kontrolovat celkový zdravotní stav králíků a snažte se udržovat prostředí klidné a stabilní. V případě obtíží neváhejte kontaktovat veterináře.
Přípravu králíků na zimu určitě nepodceňujte. Pokud budete pečliví, zajistíte pravidelnou péči, vhodnou stravu a teplé obydlí, odměnou Vám budou zdraví králíci, kteří bez problému přečkají i ty nejchladnější dny.
Další články
24.01.2025
Co je to welfare zvířat?
Termín "welfare" se stal v posledních letech velmi důležitým pojmem, který se často skloňuje nejen v zemědělství, ale také v zoologických zahradách, při chovu domácích mazlíčků nebo ve výzkumu. Co tedy vůbec znamená?
Přečíst článek20.01.2025
Kteří ptáci na zimu odlétají?
Přestože zimy v našem zeměpisném pásmu nejsou příliš kruté, příroda se na příchod tohoto ročního období pečlivě připravuje. Stromy například shazují listí, aby si uchovaly cenné živiny, a zvířata také nezůstávají pozadu. Některé druhy si vytvářejí tukové zásoby, jiné si shromažďují potravu, jako jsou oříšky, šišky, semena nebo plody ovocných a okrasných stromů. Některá zvířata tráví zimu v hibernaci, zatímco jiná migrují za teplem. Tato každoroční cesta za sluncem často znamená překonání stovek tisíc kilometrů.
Přečíst článek17.01.2025
Co dělat na zahradě během zimy?
Zima je obdobím klidu a regenerace, kdy většina rostlin i zvířat omezuje svou aktivitu. To však neznamená, že na zahradě není co dělat. Právě naopak, zimní měsíce nabízejí ideální čas pro přípravu na jaro a provedení prací, které během hektické sezóny zanedbáváme.
Přečíst článek