SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Jak pečovat o koně
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

07.03.2024

Jak pečovat o koně

Koně jsou majestátní a nádherná stvoření. Ovšem jejich pořízení není pouze finanční závazek, ale také pravidelná starost. Správná péče o koně zahrnuje širokou škálu potřeb, jako je například vhodná výživa, čistění, lékařské prohlídky a cvičení. Postarat se o takovéto zvíře není vůbec jednoduché, a tak se v začátcích nebojte poprosit o radu někoho zkušenějšího. 

Strava koně

Výživa je základ každého zvířete a není tomu jinak ani u koní. Správná strava koně ideálně obsahuje dostatečné množství kvalitního sena nebo píce. K tomuto krmivu by měl mít přístup celý den. Potravu je dobré doplňovat o různé granule a další přípravky, které zaručí vyvážený příjem živin. Krmení koně je individuální, odpovídá námaze, kterou zvíře vykonává. Dále je důležité zajistit dostatečný příjem čerstvé vody. 

Ve výživě nesmí chybět řada minerálních látek, jako je například sodík, chlor, vápník nebo hořčík. V jejich běžné potravě, především tráva a seno, se tyto látky nevyskytují, proto je třeba je doplnit jinou cestou. Základem je solný liz, který by měli koně mít neustále k dispozici. Dále můžete doplnit o jiné minerální lizy. Minerály a vitamíny jsou velmi důležité pro udržení zdravotního stavu. 

Čistění koně

Čistění koně by se rozhodně nemělo podceňovat, proto této činnosti věnujte pozornost každý den. Pokud do stáje nechodíte dennodenně, je třeba koně vyčistit vždy před a po ježdění. Díky kartáčování bude srst a kůže zdravá, zbavená nečistot. Působí také jako ochrana koně proti parazitům. Vždy začínejte od krku směrem k zádi. Nejprve za pomocí gumového nebo plastového hřbílka, až poté vezměte měkký kartáč. Hrubým kartáčem rozčešte hřívu a ocas. Na závěr zkontrolujte kopyta, ze kterých odstraňte nečistoty pomocí kopytního háčku. K zakoupení je také kompletní sada na čištění koní.

Zdravotní péče

Pravidelné prohlídky u veterináře jsou klíčem pro udržení zdraví koně. Provádět by se měla kontrola zubů a kopyt, součástí je také pravidelné očkování proti několika nemocem a odčervení. Zdravotní péče zahrnuje návštěvu kováře, který by u Vás měl být každých 6-8 týdnů. Kopyta jsou pro koně velice důležitá, proto dbejte na pravidelné čištění a ošetřování, abyste předešli vzniku zranění a onemocnění. Důležité je zajistit vhodnou podestýlku a podložku, aby byla kopyta chráněna před tvrdými povrchy. 

V případě jakýchkoli zdravotních potíží ihned konzultujte s lékařem. 

Pravidelné cvičení a pohyb

Koně jsou velice aktivní zvířata, která potřebují pravidelné cvičení. Denní pohyb pomáhá udržovat svaly a kosti silné, pružné, zároveň podporuje celkovou fyzickou kondici. Minimálně by měl zahrnovat volný pohyb v ohradě, vyběhání na pastvě a samotnou jízdu. Cvičení vždy přizpůsobte stáří a kondici koně. 

Ustájení

I ustájení hraje důležitou roli v péči o zdraví. Existuje více možností, kam koně ubytovat. Někteří tráví celý rok na pastvině a mají k dispozici přístřešek, kam se schovávají před nepříznivým počasím. Jiní jsou na pastvině pouze přes den a na noc se ukrývají do boxů ve stáji. Setkat se můžete také s celodenním pobytem v boxu, to ovšem neposkytuje dostatek přirozeného pohybu. Proto by měl být dostatečně velký a dobře osvětlený. Kůň musí mít k dispozici nádoby na vodu (ideální jsou automatické napáječky, díky kterým mají nepřetržitý přísun čerstvé vody) a krmivo, dále také stelivo, aby si měl kam pohodlně lehnout. 

Pokud je to možné, umožněte zvířeti být ve společnosti jiných koní. Jsou to stádová zvířata, a tak mají přirozenou potřebu sociální interakce. 

Péče o koně je nejen zodpovědností, ale také radostí pro každého milovníka těchto zvířat. Vyžaduje trpělivost, lásku a angažovanost. Díky Vám může kůň prožít šťastný a zdravý život. Proto buďte pozorní a nebojte se poradit s odborníky, kdykoli si nebudete jistí. 

Další články

Jak na výcvik psů

17.06.2024

Jak na výcvik psů

Výcvik psa je klíčovým prvkem pro vytvoření vzájemně respektujícího vztahu mezi Vámi a Vaším čtyřnohým kamarádem. Tento proces vyžaduje velkou míru trpělivosti, porozumění a důslednosti. Ať už jste se rozhodli vycvičit štěňátko nebo staršího psa, je potřeba dodržovat pár důležitých zásad.


Přečíst článek
Jak správně pečovat o psa a na co si dát pozor?

04.06.2024

Jak správně pečovat o psa a na co si dát pozor?

Správná péče o psa nezahrnuje pouze stravu a sem tam nějakou procházku. Skutečná péče zahrnuje mnohem více aspektů, které mohou ovlivnit jeho zdraví a pohodu. Pokud jste novým majitelem nebo hledáte tipy pro zlepšení péče o Vašeho stávajícího čtyřnohého kamaráda, je důležité vědět, na co si dát pozor.


Přečíst článek
Jak vybrat voliéru pro ptáky

30.05.2024

Jak vybrat voliéru pro ptáky

Pokud máte doma opeřeného mazlíčka nebo si jej plánujete pořídit, je důležité mu zajistit vhodné a pohodlné bydlení. Takovým ubytováním je například ptačí voliéra, která poskytuje pohodlný a prostorný domov. Aby byl Váš ptačí kamarád šťastný a zdravý, je třeba při výběru voliéry pro ptáky vzít v potaz také několik faktorů.


Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.