SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Jak ochránit hospodářská zvířata před přehřátím?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

13.08.2024

Jak ochránit hospodářská zvířata před přehřátím?

Přehřátí u hospodářských zvířat představuje závažný problém, který může vést k nemalým zdravotním komplikacím, snížení produkce a v extrémních případech i k úhynu. Je třeba dbát zvýšené opatrnosti a účinně zvířata chránit před nepříznivými účinky vysokých teplot. Pojďte se s námi podívat, jak na to.

Dostatek stínu

Nejjednodušší a nejúčinnější metoda, jak snížit riziko přehřátí, je poskytnutí stínu pro pastevně chovaná zvířata. Posloužit mohou stromy, keře, ale také Vámi postavené přístřešky. Důležité je, aby tato místa byla dobře ventilovaná a poskytovala dostatek prostoru pro všechna zvířata. 

Dostatek vody

Voda je v létě důležitá nejen pro nás, ale také pro všechna zvířata, nejen ta hospodářská. Během horkých letních dnů je třeba pitný režim zvýšit. Zaměřte se tedy na to, aby zvířata měla neustálý přístup k čerstvé a čisté vodě. Napajedla umístěte po celém areálu, aby byla vždy k dispozici. Pravidelně je třeba také kontrolovat a čistit pítka, aby voda nebyla znečištěna. Během horkých dní také přizpůsobte druh krmiva pro hospodářská zvířata.

Správná ventilace ve stájích

Pro zvířata chovaná ve stájích je klíčová dobrá ventilace. Stáje bývají navrženy tak, aby umožňovaly volný průchod vzduchu. Není-li tomu tak, lze využít ventilátory, které pomohou se zlepšením cirkulace vzduchu. Nezapomeňte na to, že v případě výpadku energie jste povinni zajistit náhradní energetický zdroj. Větrat nezapomeňte ani kurník, aby se nevyskytli paraziti u slepic, a navíc budou mít před spaním čerstvý vzduch. 

Přeprava

Pozor dejte také při přepravě hospodářských zvířat. Směřujte ji spíše na ranní či večerní hodiny, kdy není takové horko, a nezapomeňte na splnění podmínek daných legislativou, jako je například kontrola teploty a dostatečné větrání či doba trvání přepravy v závislosti na druhu zvířat.

Sledování zdravotního stavu

Zvířata pravidelně kontrolujte a sledujte jejich zdravotní stav. Pokud dojde ke změně, ihned jednejte. Přehřátí zapříčiní zrychlení metabolismu a tím také rychlejší spotřebu kyslíku. Na zvířeti lze pozorovat rychlé a těžké dýchání, dušnost, dehydrataci. V nejhorším případě dochází až k bezvědomí. 

Pokud k přehřátí přeci jen dojde, ihned přemístěte zvíře do stinného prostředí, postupně ochlazujte vlažnou vodou a dohlédněte na pitný režim. Následně vyhledejte pomoc veterináře.

S přehříváním se poměrně dobře dokáží vyrovnat prasata, která se za účelem ochlazení válejí v bahně. Hůře je na tom drůbež, především malá kuřata, u kterých dochází k rychlé dehydrataci i při krátkém působení horka. Vysoké teploty mají také vliv na přemnožení parazitů, například všenka u slepic, a na snůšku. Zhoršuje se kvalita skořápky a vajíčka bývají menší. 

Ochrana hospodářských zvířat před přehřátím zahrnuje různé druhy opatření. Zajištění stínu, dostatečný přístup k vodě, ventilace a pravidelné sledování zdravotního stavu jsou klíčové pro snížení rizika přehřátí. Dodržením těchto postupů zajistíte zdraví a pohodu zvířat i během horkých letních měsíců. 

Další články

Jak chovat morče?

10.09.2024

Jak chovat morče?

Morče je díky své povaze a menším nárokům na péči oblíbeným domácím mazlíčkem mnoha lidí. I tak je ale důležité znát zásady, které by měl dodržovat každý při chovu morčat. Pojďte se s námi podívat na základy péče, které zajistí, že morče bude zdravé a šťastné. 

Přečíst článek
Tajemství úspěšné sklizně

06.09.2024

Tajemství úspěšné sklizně

Srpen je pro zahrádkáře charakteristický radostným obdobím sklizně, ale také námahou a spoustou práce. Zahrady se začínají plnit čerstvým ovocem a zeleninou, které čekají na sklízení a jejich následné zpracování. Díky tomu je tento poslední letní měsíc také ve znamení hojnosti. Avšak ani na zahradách těch nejzkušenějších zahrádkářů nevypadají věci vždy tak dokonale, jak si myslíme. 

Přečíst článek
Můžou se domácí mazlíčci v létě spálit?

04.09.2024

Můžou se domácí mazlíčci v létě spálit?

Léto přináší plno radostí a zážitků. Krom toho ale také různá rizika spojená s horkem. A to nejen u nás, ale také u našich domácích mazlíčků. Zatímco se my běžně chráníme před slunečním zářením pomocí opalovacích krémů, klobouků a slunečních brýlí, často zapomínáme, že naši mazlíčci mohou být také ohroženi. 

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.